Restrukturyzacja Getin Noble Bank. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Restrukturyzacja Getin Noble Banku. Oświadczenie Leszka Czarneckiego
Restrukturyzacja Getin Noble Banku. Oświadczenie Leszka CzarneckiegoTVN24
wideo 2/7
TVN24Restrukturyzacja Getin Noble Banku. Oświadczenie Leszka Czarneckiego

Komisja Europejska zatwierdziła szereg środków wsparcia w kontekście restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji Getin Noble Bank - podano w komunikacie KE. Dodano, że jest to w zgodzie z unijnymi zasadami pomocy publicznej.

"Proces restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, koordynowany przez polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a także powiązane środki wsparcia umożliwią uporządkowany proces sprzedaży lub likwidację banku, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności finansowej i równych warunków działania na jednolitym rynku" - czytamy w komunikacie Komisji.

"Komisja oceniła środki pomocy, które zostały opracowane i wdrożone przez BFG zgodnie z zasadami dotyczącymi pomocy publicznej dla banków w kontekście kryzysu finansowego z 2013 r. Stwierdziła, że środki są zgodne z celem zachowania stabilności finansowej (...)" - poinformowała KE.

Na tej podstawie stwierdzono, że środki są zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwowej.

Restrukturyzacja Getin Noble Banku

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) poinformował w piątek, że rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank S.A. Jego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych.

W sprawie przymusowej restrukturyzacji banku oświadczenie wydał Leszek Czarnecki, założyciel i główny akcjonariusz GNB. Wspomina w nim między innymi tak zwaną aferę KNF. Biznesmen stwierdził, że "'plan Zdzisława' został zrealizowany i bank przejęto". Dodał, że z państwem musi zmagać się sam, a w dzisiejszej Polsce "brak jest miejsca na duży biznes, który nie jest powiązany z partią rządzącą lub nie posiada wsparcia silnego kraju".

ZOBACZ CAŁE OŚWIADCZENIE LESZKA CZARNECKIEGO >>>

Karty i bankomaty pozostają dostępne

Bankowy Fundusz Gwarancyjny przekazał w komunikacie, że "dla klientów GNB nic się nie zmienia".

"Wszyscy klienci są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mają nieprzerwany dostęp do wszystkich swoich środków pieniężnych. Dotyczy to wszystkich osób i podmiotów, które na dzień 30 września 2022 r. są klientami Getin Noble Banku S.A., w tym klientów firmowych, z sektora publicznego, a także klientów bankowości osobistej i private banking" - czytamy.

Wskazano, że klienci mogą korzystać z kart i bankomatów. "Nie zmieniają się numery rachunków bankowych, strony logowania, hasła i loginy do bankowości internetowej pozostają bez zmian" - podkreślono.

Komunikat BFG

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Elzbieta Krzysztof/Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości