Z kraju

Zmiany w Enei. Zamasza zastąpi Piosik

Z kraju

ENEADo spółki Enea należy m.in. elektrownia Kozienice

Krzysztof Zamasza został odwołany z funkcji prezesa spółki Enea - zdecydowała w poniedziałek rada nadzorcza firmy energetycznej. Jego obowiązki do czasu powołania nowego prezesa będzie pełnił Wiesław Piosik.

Rada Nadzorcza spółki Enea delegowała swojego członka, Wiesława Piosika do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu.

To efekt wcześniejszej decyzji rady, która odwołała dziś z funkcji prezesa Krzysztofa Zamasza. Stanowisko wiceprezesa stracił natomiast Paweł Orlof.

Wiesław Piosik dołączył do rady nadzorczej Enei pięć dni temu. Taką decyzję podjął minister skarbu państwa, który powołał go w skład RN, odwołując Monikę Macewicz.

Kim jest?

Wiesław Piosik jest związany zawodowo z energetyką od ponad 30 lat. W latach 1998-2005 był m.in. prezesem Energetyki Poznańskiej, a po konsolidacji wiceprezesem Enei. Z komunikatu spółki dowiadujemy się również, że posiada duże doświadczenie w nadzorowaniu spółek kapitałowych w sektorach paliwowo-energetycznym, bankowym oraz IT. W ostatnim czasie zarządzał prywatnymi przedsiębiorstwami z obszaru dystrybucji energii oraz odnawialnych źródeł energii. Piosik jest absolwentem Politechniki Poznańskiej, ukończył studia na Wydziale Elektrycznym w zakresie elektrotechniki o specjalności elektroenergetyka.

Kluczowa spółka

Enea to trzecia co do wielkości grupa energetyczna w Polsce. Sprzedaje ok. 16 proc. energii elektrycznej w kraju, a prawie 8 proc. krajowej produkcji pochodzi z jej elektrowni. Ma prawie 2,5 mln klientów w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

Należąca do Enei sieć dystrybucyjna oplata 20 proc. powierzchni kraju. Do grupy należy m.in. druga co do wielkości elektrownia w Polsce w Kozienicach i elektrownia wodna w Koronowie. Elektrownia Kozienice to elektrownia opalana węglem kamiennym, ma 10 jednostek wytwórczych o mocy zainstalowanej 2820 MW, tym dwie największe w kraju jednostki o mocy nominalnej 500 MW. W Kozienicach budowany jest blok 1075 MW. Ma on być gotowy w 2017 r. W grupie Enea pracuje 10 tys. osób.

Na GPW

Od 17 listopada 2008 r. Enea jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Skarb państwa ma w niej 51,50 proc udziałów, 48,50 proc. - pozostali akcjonariusze. Od stycznia do września 2015 r. grupa Enea wypracowała 7 mld 150 mln zł przychodów ze sprzedaży netto. Skonsolidowana EBITDA (zysk operacyjny przed potrąceniem podatków, odsetek od kredytów, obligacji i od amortyzacji), urosła w ujęciu rocznym o 6,1 proc. i wyniosła 1 mld 605 mln zł. Zysk netto był podobny jak w analogicznym okresie 2014 r. i wyniósł 838 mln zł.

Pod koniec października Enea w wyniku wezwania kupiła 64,57 proc. akcji Bogdanki. Razem z Enea Wytwarzanie ma obecnie akcje stanowiące 66 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Lubelski Węgiel Bogdanka jest jednym z liderów rynku węgla kamiennego w Polsce.

Autor: msz/gry / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: ENEA

Tagi:
Raporty: