Inicjatywa ustawodawcza Solidarności, która wprowadza emerytury stażowe, zdobyła ponad 235 tysięcy podpisów. - Projekty obywatelskie mają swoje wagę, dlatego warto tę inicjatywę rozpatrzyć. Wiemy, że jest dużo osób, które chciałyby skorzystać z tego rozwiązania - powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed.
W projekcie przygotowanym przez Solidarność zaproponowano, aby emerytura stażowa przysługiwała osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Emerytura stażowa przysługiwałaby pod warunkiem, że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki nie jest niższa od minimalnej emerytury.
Emerytury stażowe - projekt Solidarności. Stanisław Szwed komentuje
Do tej inicjatywy odniósł się w rozmowie z PAP wiceminister Szwed. Zapewnił, że rząd podchodzi do projektów obywatelskich bardzo poważnie.
- Projekty obywatelskie mają swoją wagę, bo jest pod nimi zebranych minimum 100 tys. podpisów. Warto ten projekt rozpatrzyć. Wiemy, że jest dużo osób, które w tym przedziale wiekowym chciałyby skorzystać z tego rozwiązania – powiedział Szwed.
Zaznaczył jednocześnie, że takie rozwiązanie "jest zawsze kosztem przyszłego emeryta, który może mieć przez to niższe świadczenie". - Ale warto nad tym popracować – podkreślił wiceminister.
Szef "S" Piotr Duda na czwartkowej konferencji prasowej podkreślił, że emerytury stażowe od samego początku były, są i będą bardzo ważnym projektem dla Solidarności, dopełnieniem całego systemu emerytalnego w Polsce.
Zaapelował do wszystkich parlamentarzystów, aby pochylili się nad tym projektem "w sposób odpowiedzialny i poważny, a nie w sposób polityczny".
"Szczególnie apeluję do parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy. Ten projekt powinien być bardzo ważnym elementem Polskiego Ładu, a tak się nie stało" – wskazał Duda.
Pod koniec maja rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski poinformował, że również w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad projektem o emeryturach stażowych.
Zgłaszanie projektu jako inicjatywy obywatelskiej
Aby zgłosić projekt do Sejmu jako inicjatywę obywatelską, trzeba zebrać co najmniej 100 tys. podpisów w ciągu trzech miesięcy od daty postanowienia marszałka Sejmu o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu. Potem następuje weryfikacja podpisów. Jeśli spełnione są wymagania formalne, pierwsze czytanie projektu przeprowadza się na posiedzeniu Sejmu w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy do marszałka.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock