Od 8 stycznia papierowe recepty odchodzą do lamusa - od tego momentu lekarze będą mieli obowiązek wystawiania recept elektronicznych. - E-receptę zawsze będziemy mieli pod ręką. Jeżeli zechcemy ją zrealizować, wyjmiemy naszego smartfona - stwierdził na antenie TVN24 rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
- Od 8 stycznia e-recepty staną się powszechne w całym kraju. Ale już dziś mamy wystawionych ponad 50 milionów recept elektronicznych - wyjaśniał Andrusiewicz.
Resort zdrowia już od kilku miesięcy zwraca uwagę, że e-recepta ma wiele zalet, jest korzystna dla pacjentów i dla systemu. Może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. Pozwala oszczędzać czas, bo lekarz może ją wystawić na cały rok.
Dodatkowo e-recepta jest czytelna. Co więcej, nie można jej zniszczyć ani zgubić. Dzięki niej można kupić każdy lek w innej aptece w całej Polski, zachowując refundację, bez konieczności wykonywania odpisu recepty.
- Każda e-recepta to jest jeden lek, ale możemy dostać pakiet takich recept (recepta zbiorcza - red.), w którym jest więcej niż jeden lek. Wówczas każdy z tych leków możemy zakupić w dowolnej aptece w całej Polsce - tłumaczył rzecznik MZ.
Jak zrealizować e-recepty?
Procedura wystawienia e-recepty jest prosta. Pacjent będzie mógł otrzymać SMS-em czterocyfrowy kod, który przedstawi w aptece wraz z numerem PESEL. Będzie mógł także poprosić lekarza o przesłanie e-recepty mailem. Otrzyma wtedy informację wraz załącznikiem w PDF, a w nim kod kreskowy, który okaże farmaceucie.
- Jeżeli chcemy otrzymywać SMS-y i maile, czyli korzystać w pełni z dobrodziejstwa e-recepty, wówczas powinniśmy założyć sobie Internetowe Konto Pacjenta - zaznaczył Andrusiewicz.
Można to zrobić na stronie www.pacjent.gov.pl. W tym celu w zakładce "Moje konto" należy podać numer telefonu i (opcjonalnie) adres poczty elektronicznej. W IKP znajdziemy informacje na przykład o dawkowaniu leków i o liście przyjmowanych specyfików.
Dla pacjentów, którzy nie aktywują swojego internetowego konta, istnieje trzecia (oprócz SMS-a lub e-maila) opcja e-recepty – wydruk informacyjny. Lekarz jest zobowiązany wydać go na każde żądanie pacjenta. Nie jest potrzebny na nim ani podpis lekarza, ani pieczątka. Wystarczy, że aptekarz sczyta dane z wydruku.
Tradycyjna papierowa wersja wydawana będzie przez lekarza tylko w określonych przypadkach, jak brak dostępu do systemu e-zdrowie z powodu awarii lub brak dostępu do internetu.
Autor: kris / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock