Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych poinformowała, że na zamówienie Poczty Polskiej i PUC-Envelo realizuje plany wprowadzenia od 2019 roku e-dowodu. "W każdym urzędzie czy placówce służby zdrowia posługiwanie się tym dowodem powinno znacznie przyspieszyć operacje urzędowe"- podsumował Robert Malicki, członek zarządu PWPW.
Celem współpracy spółek jest jak najszybsza, pełna cyfryzacja kluczowych usług publicznych. Strony porozumienia zapowiedziały powołanie wspólnych zespołów zadaniowych, które zajmą się zdefiniowaniem, a następnie rozwijaniem wspólnie podejmowanych inicjatyw. Będą także szukać nowych możliwości biznesowych.
E-dowód
PWPW specjalizuje się w elektronicznej identyfikacji i certyfikacji: kwalifikowanym podpisie elektronicznym oraz kwalifikowanym znaczniku czasu. W ramach porozumienia wzmocni i rozszerzy współpracę dotyczącą e-administracji z Pocztą Polską. "Z każdego miejsca, w domu, ktoś kto ma komputer i czytnik, który kosztuje mniej więcej tyle co myszka komputerowa, będzie mógł bezpiecznie skorzystać ze wszystkiego, co państwo mu oferuje jeśli chodzi o e-usługi. Oprócz tego w każdym urzędzie czy placówce służby zdrowia posługiwanie się tym dowodem powinno znacznie przyspieszyć operacje urzędowe" - podał w komunikacie członek zarządu PWPW Robert Malicki. Jego zdaniem taki "klucz do różnych systemów państwowych pozwoli skrócić kolejki oraz zmniejszyć, a nawet wyeliminować niektóre rodzaje opłat".
Cyfrowa Polska
Połączone siły spółek mają jeszcze efektywniej wspierać administrację w budowaniu cyfrowej Polski.
Współpraca spółek nie startuje od zera, cyfrowa Platforma Envelo korzysta już z infrastruktury PWPW do świadczenia bezpiecznych usług komunikacji. Poczta Polska wykorzystuje elektroniczną platformę do doręczeń oraz tak zwanej skrzynki dla obywatela. PWPW, PP i PPUC będą wykorzystywać swoje zasoby biznesowe, IT, sprzedażowe oraz marketingowe.
Młodzież w dobie internetu. "Cały czas są online"
Autor: PMB//ms / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock