Poprawka Senatu do nowelizacji ustawy o dowodach osobistych nie uzyskała poparcia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Izba wyższa zaproponowała, by dokumenty wydane osobom powyżej 70 lat były ważne bezterminowo.
W ostatni czwartek Senat wprowadził do noweli jedną poprawkę przewidującą, że dowód wydany osobie, która ukończyła 70. rok życia, będzie ważny bezterminowo.
Na środowym posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych za przyjęciem poprawki głosowało 17 posłów, przeciwko było 18, jedna osoba się wstrzymała.
Poprawka Senatu
Taką propozycję poprawki zgłaszano również podczas wcześniejszych prac w Sejmie, gdzie nie uzyskała ona większości. Na środowym posiedzeniu wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker kolejny raz zapewnił, że rząd chciałby, aby osoby po 70. roku życia miały ważny bezterminowo dowód osobisty, ale zaznaczył, że byłoby to niezgodne z unijnym rozporządzeniem.
Jak wyjaśnił, zgodnie z rozporządzeniem państwa członkowskie mogą przewidzieć okres ważności przekraczający 10 lat w przypadku dowodów wydawanych osobom po 70. roku życia - oznacza to jednak, że określenie terminu ważności jest konieczne.
Ponadto, jak wskazywał Szefernaker, wydawanie dowodów osobistych ważnych bezterminowo nie jest właściwe z uwagi na elektroniczną funkcjonalność dowodów. Wiąże się to z certyfikatami bezpieczeństwa warstwy elektronicznej, których ważność wynosi 10 lat.
Zmiany w dowodach osobistych
Nowelizacja ustawy o dowodach osobistych została uchwalona przez Sejm w połowie kwietnia. Jej celem jest dostosowanie przepisów krajowych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych. Rozporządzenie wchodzi w życie 2 sierpnia br. i do tego czasu państwa członkowskie muszą wprowadzić związane z nim zmiany.
Regulacja wprowadzi do e-dowodów wydawanych po 2 sierpnia drugą cechę biometryczną, tj. dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Pierwsza cecha, którą zawierają e-dowody wydawane od marca 2019 roku, to wizerunek twarzy. Do warstwy graficznej dowodów osób powyżej 12. roku życia powróci podpis posiadacza.
Nowe dowody, tak jak te wydawane od 2019 roku, ważne będą 5 lub 10 lat. Różnica polega na tym, że pięcioletni okres ważności przypadnie dzieciom poniżej 12. roku życia, nie jak obecnie, poniżej 5. roku życia. Ponadto dowody osobiste osób, od których pobranie odcisków palców jest chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności.
Odciski palców
Zgodnie z ustawą drugiej cechy biometrycznej nie będzie w e-dowodach osób poniżej 12. roku życia oraz osób, od których pobranie odcisków palca jest niemożliwe. Odciski palców będą odwzorowywane w urzędzie, tak jak dzieje się to obecnie podczas wydawania paszportów. Wnioski o dowód z odciskami palców nie będą mogły być zatem składane przez internet. Możliwość ta pozostanie w przypadku wniosków o dowód dla dzieci do 12. roku życia.
Dla osób, które faktycznie nie mogą udać się do urzędu gminy, regulacja przewiduje możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników, umożliwiające pobranie odcisków palców poza urzędem. Znajdą się one w każdym powiecie.
Ponadto Szefernaker zapowiedział, że MSWiA przygotuje poprawkę do przyszłorocznego budżetu tak, aby zapewnić we wszystkich 300 stacjach aparaty fotograficzne.
Co ważne, po zmianach nie będzie konieczności wymiany dotychczas posiadanych dokumentów. Nowelizacja przewiduje, że dowody wydane przed zmianami będą ważne na okres, na jaki zostały wydane, ale nie dłużej niż do 3 sierpnia 2031 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock