300 złotych na dziecko po dużych zmianach. Można składać wnioski

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Od czwartku można składać wnioski o świadczenie Dobry Start. To 300 złotych na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. W programie wprowadzono duże zmiany. Wnioski o świadczenie mogą być składane jedynie przez internet, a pieniądze będą wypłacane tylko na rachunek bankowy.

Rozpoczęcie przyjmowania wniosków o świadczenie zbiegło się w czasie z wejściem w życie zmian w programie. Wprowadzono je rozporządzeniem w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu Dobry Start. 

Rozporządzenie przewiduje, że organem obsługującym świadczenie jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotychczas zadania związane z realizacją tego świadczenia wykonywały gmina i powiat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wniosek o Dobry Start

Nowe przepisy zmieniły również dotychczasową formę składania wniosku o świadczenie. Wnioski nie mogą już być składane w formie papierowej, a jedynie poprzez systemy teleinformatyczne. Wniosek o świadczenie 300 plus można złożyć: przez bankowość elektroniczną, portal Emp@tia, Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wnioski w ramach programu Dobry Start można składać do 30 listopada tego roku.

"W tym roku wnioski złożymy wyłącznie online. W tym celu możemy skorzystać z bankowości elektronicznej, portalu Empatia lub PUE ZUS. To naprawdę proste" - powiedziała, cytowana w komunikacie, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zmienił się się również sposób wypłaty świadczenia wychowawczego – nie jest już możliwa wypłata w formie gotówkowej i przekazem pocztowym, tylko w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Resort przypomina o ważnych terminach. "Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to środki trafią do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

O programie

Świadczenie Dobry Start w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Wsparcie przysługuje także na uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Z danych MRiPS wynika, że w 2020 roku wsparciem z programu Dobry Start objętych było 4,4 mln uczniów. Na świadczenia w ramach programu od początku jego funkcjonowania przeznaczono 4,1 mld zł, ok. 1,4 mld zł rocznie.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości