Nie ma planów waloryzacji 500 plus. Przygotowujemy strategię demograficzną - jednym z jej elementów mają być kwestie związane ze wsparciem rodzin - przekazał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
W ostatnim czasie media pisały o planowanych przez rząd zmianach w programie Rodzina 500 plus. Ma to mieć związek z tym, że z powodu inflacji realna wartość comiesięcznego dodatku jest dziś niższa niż była w chwili wprowadzenia.
"To duży wysiłek państwa"
- W tegorocznym budżecie takiej możliwości nie ma. Koszt programu Rodzina 500 plus wynosi 41 miliardów złotych rocznie. To duży wysiłek państwa, ale to świadczenie jest bardzo ważne, bo pomaga rodzinom - powiedział Szwed.
Dodał też: - W tej chwili nie ma planów waloryzacji świadczenia 500 plus, ale przygotowujemy strategię demograficzną i jednym z elementów tej strategii będą też kwestie związane ze wsparciem rodzin. Stoimy przed olbrzymim wyzwaniem, jakim jest demografia i to nie jest kwestia jednej czy dwóch kadencji, ale najbliższych kilkudziesięciu lat.
Zwrócił uwagę, że wsparcie z 500 plus okazało się szczególnie ważne w czasie pandemii wywołanej przez koronawirusa.
Ceny rosną, 500 plus traci na wartości
W lutym 2021 roku eksperci Instytutu Emerytalnego wyliczyli, ile powinno wynosić 500 plus, gdyby rosło tak szybko jak ceny. Okazało się, że gdyby świadczenie było waloryzowane od początku, to w tym roku wynosiłoby 544,31 złotego.
W ubiegłym miesiącu "Gazeta Wyborcza" opisała założenia nowego programu demograficznego - znalazła się w nim między innymi waloryzacja kwoty programu 500 plus, która miałaby się odbyć prawdopodobnie po raz pierwszy w 2023 roku.
Jeszcze w 2019 roku eksperci Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska) w raporcie "Poverty watch 2019: monitoring ubóstwa finansowego i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce" napisali, że 500 plus "od 2016 roku nie było ono waloryzowane, a ceny rosły" i "traci więc ono realną wartość". Jak wskazano, 500 złotych z 2016 roku warte było około 480 złotych w 2018 roku.
500 plus
Program Rodzina 500 plus wystartował 1 kwietnia 2016 roku. 500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Świadczenie obejmuje zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.
W ubiegłym roku program miał kosztować budżet państwa ok. 41 mld złotych.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock