Trwa kontrola partii 160 tys. polskich jaj, które miały być źle oznakowane. Minister rolnictwa Czech Marian Jureczka zakwestionował jakość jaj z Polski i zarzucił eksporterom stosowanie cen dumpingowych. Polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziało, że podejmie działania wyjaśniające.
Producenci jaj z Polski od wielu lat wysyłają swoje produkty do Czech. To ważny rynek, trzeci pod względem wielkości odbiorca polskich produktów rolno-spożywczych. Jednak od 2012 roku Czesi regularnie kwestionują w mediach jakość i bezpieczeństwo polskiej żywności, dostarczanej na tamtejszy rynek.
Jakość żywności
Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym tygodniu, gdy czeski minister rolnictwa podczas konferencji prasowej zakwestionował jakość polskich jaj i w dodatku zarzucił polskim producentom ograniczanie konkurencji hodowcom z Czech.
Zdaniem polskiego resortu rolnictwa, zarzut dotyczący złej jakości produktów jest niesłuszny.
"Uzasadniają to wyniki licznych kontroli Biura ds. Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Komisji Europejskiej (FVO), nie wskazujące na jakiekolwiek uchybienia w zakresie utrzymania zwierząt, ich żywienia oraz leczenia. Przeprowadzona w Polsce w ubiegłym roku kontrola Inspektorów FVO oceniła pozytywnie działania polskiej Inspekcji Weterynaryjnej w nadzorze nad żywnością oraz obrotem i stosowaniem leków" - napisano w komunikacie ministerstwa.
Dodaje, że produkcja żywności jest objęta kontrolami, zgodnie z odpowiednimi standardami.
"Niedopuszczalne jest upowszechniane negatywnych opinii o produktach przed dokładnym zbadaniem każdego przypadku przez odpowiednie inspekcje polskie i czeskie oraz rzetelnym ustaleniu stanu faktycznego" - podkreśla MRiRW w komunikacie. Resort uważa, że Czechy często nie stosują się do zasady upowszechniania podejrzeń po dokładnym sprawdzeniu informacji.
Na początku lipca br. czeskie służby weterynaryjne przesłały Polsce wiadomość o nieprawidłowościach w oznakowaniu 160 tys. sztuk jaj z Polski. Obecnie trwają w tej sprawie kontrole.
Unijne prawo
Prawo dotyczące rynku spożywczego zostało określone na poziomie unijnym i obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich. Każdy podmiot zobowiązany jest przestrzegać odpowiednie zasady na wszystkich etapach produkcji.
"Polska spełnia wszystkie wymagania dotyczące kontroli i monitorowania jakości artykułów rolno-spożywczych, dlatego uznaje za niezrozumiałe, powtarzające się przypadki podważania w Czechach solidnej jakości polskich produktów rolno-spożywczych" - dodano w oświadczeniu polskiego ministerstwa, które zadeklarowało podjęcie stosownych działań w kierunku wyjaśnienia sytuacji.
500 plus dla rolników:
Autor: PMB//ms / Źródło: MRiRW
Źródło zdjęcia głównego: tvn24