Obywatele Ukrainy z pozwoleniem na pobyt w Polsce. Najnowsze dane

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Mueller o projekcie umożliwiającym pracodawcy sprawdzenie certyfikatu szczepienia (wideo z 18 listopada 2021)
Mueller o projekcie umożliwiającym pracodawcy sprawdzenie certyfikatu szczepienia (wideo z 18 listopada 2021)TVN24
wideo 2/5
TVN24Mueller o projekcie umożliwiającym pracodawcy sprawdzenie certyfikatu szczepienia

Liczba obywateli Ukrainy z ważnym zezwoleniem na pobyt w Polsce przekroczyła 300 tysięcy osób - przekazał rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. Podał również, że stanowią oni prawie 57 procent ogółu osiedlających się nad Wisłą cudzoziemców.

Cudzoziemcy w Polsce

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że utrzymuje się skala imigracji ukraińskiej do Polski, która związana jest głównie z kwestiami zarobkowymi. Według UdSC zauważalny jest także stopniowy wzrost jej trwałości. Coraz częściej obywatele Ukrainy wybierają długoterminowy pobyt w kraju zamiast migracji tymczasowych.

- Znacząca intensyfikacja imigracji ukraińskiej jest zauważalna od 2014 roku i ma związek przede wszystkim z chęcią podejmowania pracy. Głównymi czynnikami wpływającymi na to zjawisko były: sytuacja ekonomiczno-gospodarcza na Ukrainie, wprowadzenie ruchu bezwizowego oraz ułatwiony dostęp do polskiego rynku pracy - przekazał rzecznik UdSC Jakub Dudziak.

Dodał, że oprócz możliwości zarobkowych w ramach systemu tzw. oświadczeń o powierzeniu pracy, dla obywateli Ukrainy rozszerzono także program Poland.Bussines Harbour. - Jest to kompleksowy pakiet ułatwiający relokację na terytorium Polski dedykowany przedsiębiorcom i specjalistom z branży IT - zaznaczył rzecznik UdSC.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Obywatele Ukrainy w dużych miastach

Zaznaczył, że w związku z tym widoczna jest koncentracja obywateli Ukrainy w województwach z dużymi aglomeracjami miejskimi, zwłaszcza na Mazowszu. Najbardziej popularnymi regionami są województwa: mazowieckie – 22 proc. osób, małopolskie – 12 proc., wielkopolskie – 12 proc. oraz dolnośląskie – 9 proc. "Z nieco ponad 300 tys. obywateli Ukrainy posiadających ważne karty pobytu, ok. 60 proc. to osoby w przedziale wiekowym 18–40 lat. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia stanowią ok. 12 proc., a osoby powyżej 40 lat – ok. 28 proc. Nieznacznie przeważają mężczyźni, którzy stanowią 54 proc. populacji" - wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Urząd poinformował ponadto, że prawie 84 proc. obywateli Ukrainy posiada zezwolenia na pobyt czasowy, które mogą obowiązywać przez maksymalnie 3 lata. "W zdecydowanej większości są one wydawane w związku z podejmowaniem pracy – 77 proc. spraw. Kolejnymi najczęstszymi celami pobytu w Polsce są kwestie rodzinne – 12 proc. oraz edukacja – 2 proc. - podał UdSC.

Jak podkreślono, powyższe dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości