Rząd o gwarantowanej cenie węgla. Poznaliśmy wysokość

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Minister klimatu Anna Moskwa o gwarantowanej cenie węgla
Minister klimatu Anna Moskwa o gwarantowanej cenie węglaTVN24
wideo 2/5
TVN24Anna Moskwa o gwarantowanej cenie węgla

Rząd we wtorek przyjął ustawę, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. Cena gwarantowana węgla dla gospodarstw domowych ma wynieść 996,60 złotego - poinformowała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Chodzi o projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw. Teraz przepisy trafią do prac w Sejmie.

- Dzisiaj (we wtorek - red.) na Radzie Ministrów przyjęta została ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. (...) Żeby wyrównać ceny dostępne dla klienta indywidualnego (...) zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują - cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to na dzisiaj 996 złotych - powiedziała Anna Moskwa podczas konferencji. 

Szefowa MKiŚ przekazała, że programem zostaną objęci odbiorcy indywidualni, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które używają węgla do ogrzewania.

Gwarantowana cena węgla

Centrum Informacyjne Rządu przekazało w komunikacie, że wprowadzony zostanie specjalny mechanizm rekompensat, dzięki czemu węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierający co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, sprzedawany będzie po cenie nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę. To kwota odpowiadająca jego średniej cenie z ostatniego roku według danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Minister Moskwa wskazywała, że jest to jednocześnie "porównywalna cena do tej, za którą dzisiaj możemy kupić węgiel z krajowego wydobycia między innymi w sklepie PGG".

Rozwiązanie to będzie możliwe dzięki wprowadzeniu specjalnego mechanizmu rekompensat, którego beneficjentem będą gospodarstwa domowe mogące kupić węgiel w cenie niższej niż cena rynkowa.

"Firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po wymienionej cenie" - wyjaśniło CIR.

Rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń S.A. Rola tego podmiotu polegać będzie m.in. na weryfikacji wniosku o wypłatę rekompensaty i kompletności wymaganych dokumentów. Maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony paliwa stałego wyniesie 750 zł brutto.

Maksymalnie 3 tony po obniżonej cenie

Co ważne, w 2022 roku maksymalna ilość zakupionego węgla po konkurencyjnej cenie będzie mogła wynieść 3 tony. Podstawowym warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem – zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Węgiel będzie sprzedawany gospodarstwom domowym na potrzeby własne.

Rząd ma przeznaczyć na pomoc dla odbiorców indywidualnych 3 mld zł. "Wzrost cen węgla wynika głównie z ataku Rosji na Ukrainę. Jest to także rezultat zwiększonego zapotrzebowania na węgiel, począwszy od 2021 r., m.in. ze względu na ograniczoną dostępność i wysokie ceny gazu ziemnego na skutek działań rosyjskiego Gazpromu" - zaznaczono w komunikacie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości