RPO pyta UOKiK w sprawie cen na stacjach PKN Orlen

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
​Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do UOKiK w sprawie cen paliw na stacjach PKN Orlen
​Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do UOKiK w sprawie cen paliw na stacjach PKN OrlenTVN24
wideo 2/8
TVN24​Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do UOKiK w sprawie cen paliw na stacjach PKN Orlen

PKN Orlen pod koniec 2022 roku utrzymywał ceny paliw mimo spadających notowań ropy i umacniającego się złotego. Niezbędne jest ustalenie, czy nie doszło do naruszenia standardów ochrony praw konsumenta - napisano w komunikacie Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) Marcina Wiącka, który w tej sprawie zwrócił się do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasza Chróstnego.

"Jak wynika z informacji medialnych, PKN Orlen pod koniec 2022 r. utrzymywał ceny paliw, mimo spadających notowań ropy i umacniającego się złotego. Taka praktyka mogła mieć miejsce również w przypadku innych podmiotów na rynku paliw" - napisano w komunikacie RPO.

RPO pyta UOKiK w sprawie cen na Orlenie

Dodano, że "taki stan budzi zaniepokojenie obywateli kierujących swoje skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich, w związku z czym obowiązkiem RPO jest podjęcie działań dla wyjaśnienia tych wątpliwości".

"Dlatego też niezbędne jest ustalenie, czy nie doszło do naruszenia standardów ochrony praw konsumenta. Należy zauważyć, że wyżej opisana praktyka mogła narazić również przedsiębiorców na dodatkowe koszty ponoszone w związku z działalnością" - zaznaczono w komunikacie.

Stacja Orlen w KoszalinieTVN24

Wskazano ponadto, iż "RPO ma świadomość, że problem pozostaje w zainteresowaniu prezesa UOKiK, który wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie cen rynkowych paliw i zwrócił się do największych podmiotów na rynku o informacje i dane będące podstawą do kształtowania cen paliw".

"Rzecznik prosi o informacje o wynikach działań UOKiK w związku z ewentualnymi opisanymi praktykami" - napisano w komunikacie.

Stanowisko PKN Orlen

"PKN ORLEN w swoich decyzjach i działaniach zawsze kieruje się obowiązującymi regulacjami prawnymi, a także dbałością o interes klientów i stabilność rynku paliw. Natomiast adresatem wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich jest Prezes Urzędu Ochrony i Konkurencji, dlatego PKN ORLEN nie jest właściwy do udzielania komentarza w tym zakresie" - przekazał TVN24 Biznes dział relacji z mediami Orlenu.

Dodał też: "Odnośnie postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie rynkowych cen paliw, a które są przedmiotem wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, podkreślamy, że PKN ORLEN współpracuje ze wszystkimi organami, w tym Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ramach właściwych kompetencji takich organów oraz obowiązujących przepisów prawa".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: PKN Orlen

Pozostałe wiadomości