TVN24 Biznes | Z kraju

Skokowy wzrost cen materiałów budowlanych. "Niektóre towary podrożały nawet o 70 procent"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP, TVN24
Ceny materiałów budowlanych w górę
Ceny materiałów budowlanych w góręTVN24
wideo 2/10
TVN24Ceny materiałów budowlanych w górę

Ceny niektórych materiałów budowlanych wzrosły w ostatnim roku skokowo - wynika z danych Grupy PSB Handel. Zdaniem Marka Starosty z marketów budowlanych Benmar to nie koniec podwyżek. - Jeżeli miałbym wyrokować, to jeszcze średnio z 10-15 procent ceny materiałów budowlanych wzrosną. To jest nieuniknione, bo jeszcze część takich stałych, wyższych kosztów dla producentów przed nami - powiedział w rozmowie z TVN24.

- Jeżeli chodzi o materiały budowlane, to takie drastyczne podwyżki już za nami. Już w ciągu roku podrożały o 50, 60 proc. Jeżeli miałbym wyrokować, to jeszcze średnio z 10-15 proc. wzrosną. To jest nieuniknione, bo jeszcze część takich stałych, wyższych kosztów dla producentów przed nami. Nie wiemy, jak ukształtują się ceny gazu, paliwa. To wszystko wpływa dość znacznie na ceny - mówił Starosta.

O odczucia dotyczące cen reporter TVN24 zapytał osoby dokonujące zakupów w sklepach budowlanych. - Niektóre towary podrożały nawet o 70 procent. Najgorzej jest z tymi wykończeniowymi rzeczami - mówił jeden z klientów. Inna klientka zwróciła uwagę, że "deski podrożały zdecydowanie".

- Wszędzie rosną ceny, ogólnie produktów spożywczych i budowlanych - mówili w rozmowie z TVN24. - Wiele rzeczy od farb, poprzez narzędzia - wskazywali.

Ceny materiałów budowlanych mocno w górę

Według danych Grupy PSB Handel ceny materiałów budowlanych w kwietniu tego roku wzrosły średnio o prawie 34 proc. wobec kwietnia 2021 r. Najmocniej, bo o 57 proc. wzrosły ceny izolacji termicznych, ale wzrosty odnotowno we wszystkich 20 grupach towarowych.

Najbardziej oprócz izolacji termicznych podrożały: ściany i kominy (o 51 proc.), sucha zabudowa (o 45 proc.), dachy i rynny (o 45 proc.) oraz płyty OSB (o 44 proc.).

Wyliczono, że ceny w dziale izolacje wodochronne wzrosły o 36 proc.; wykończenia o 33 proc.; ogród i hobby o 28 proc.; instalacje i ogrzewanie o 27 proc.; płytki, łazienki, kuchnie o 26 proc.; stolarka o 24 proc.; cement, wapno o 24 proc.; narzędzia o 22 proc.; chemia budowlana o 21 proc.; dekoracje o 18 proc.; oświetlenie; elektryka o 18 proc.; wyposażenie, AGD o 17 proc.; a farby i lakiery o 17 proc. 

Grupa PSB Handel jest największą siecią hurtowni materiałów budowlanych. Grupa posiada także sieć marketów PSB Mrówka, liczącą 343 placówek. Pozostałe sklepy z materiałami budowlanymi w Polsce to: Castorama, Bricomarché, Leroy Merlin czy OBI.

"Ceny materiałów są kosmiczne"

O rosnących cenach materiałów budowlanych przedstawiciele branże mówili niedawno w programie "Polska i Świat".

- Jest ogromna presja na ceny materiałów. Jeżeli można powiedzieć, że w covidzie sięgały nieba, to teraz w związku z wojną są kosmiczne. Brakuje materiałów, brakuje stali - stwierdził w rozmowie z TVN24 Bartosz Sawicki, rzecznik prasowy firmy budowlanej Guelermak. - Niektóre materiały od początku wojny zdrożały o 80 procent.

- Nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile końcowo będzie kosztował budynek - dodawał Konrad Płochocki, dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

O drożejących materiałach budowlanych mówił także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zdaniem ministra to stwarza problemy wykonawcom inwestycji infrastrukturalnych, jednak jego zdaniem nie ma obecnie ryzyka zamykania budów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości