Przerwa w realizacji przelewów. Ważna informacja dla klientów banków

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP
Baner na gmachu NBP. Grabowski: To jest bezczelna, polityczna propaganda. Celem jest manipulowanie opinią publiczną
Baner na gmachu NBP. Grabowski: To jest bezczelna, polityczna propaganda. Celem jest manipulowanie opinią publicznąTVN24
wideo 2/3
TVN24Baner na gmachu NBP. Grabowski: To jest bezczelna, polityczna propaganda. Celem jest manipulowanie opinią publiczną

W najbliższy czwartek, w Boże Ciało, system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu. Przelewy zlecone po godzinie 16.00 w środę trafią na konta w piątek - poinformowała w poniedziałek Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą realizowana jest większość transakcji zlecanych przez klientów banków w Polsce.

Krajowa Izba Rozliczeniowa przypomniała, że rozliczenie i rozrachunek zleconych w systemie transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, od poniedziałku do piątku, o godz. 9.30, 13.30 i 16.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

System nie będzie działał

W związku z tym w najbliższy czwartek system Elixir nie będzie działał. "Warto zatem pamiętać, że przelewy, które zlecimy w najbliższą środę, 7 czerwca po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców w piątek - 9 czerwca" - podkreślono w komunikacie.

Dodano, że system Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, w czwartek 8 czerwca będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie, jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia sześć sesji rozliczeniowych.

Jeśli klienci banków przeoczą datę płatności lub nie zdążą wykonać terminowego przelewu przed dniem świątecznym, mogą skorzystać z systemu płatności natychmiastowych Express Elixir, który działa w trybie ciągłym, także w dni świąteczne. To, czy dany bank udostępnia tę usługę i w jakim zakresie, można sprawdzić na stronie: https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości