TVN24 Biznes | Z kraju

Szkoła tańca i sklep mięsny. Gdzie można wykorzystać bon turystyczny

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik POT o liście firm, w których można płacić bonem turystycznym
Rzecznik POT o liście firm, w których można płacić bonem turystycznymTVN24
wideo 2/7
TVN24Rzecznik POT o liście firm, w których można płacić bonem turystycznym

Sklep mięsny, agencja ochrony, a nawet szkoła tańca. To podmioty, które znajdziemy na liście podmiotów biorących udział w programie Polski Bon Turystyczny. - Zgodnie z prawem polscy przedsiębiorcy prowadzą często wielobranżową działalność - wyjaśnił Grzegorz Cendrowski, p.o. rzecznika prasowego Polskiej Organizacji Turystycznej. Jednocześnie wskazał, że może dojść do zmian w wyszukiwarce podmiotów, w których można zrealizować nowe świadczenie.

Polska Organizacja Turystyczna poinformowała we wtorek, że liczba podmiotów, które biorą udział w programie Polski Bon Turystyczny, wynosi 10 054.

Na stronie bonturystyczny.gov.pl udostępniono specjalną wyszukiwarkę, za pomocą której można sprawdzić, czy w danym obiekcie można zrealizować płatność za pomocą bonu. Podmioty turystyczne można znaleźć, wpisując uprzednio ich nazwę lub przeszukując listę po miejscowości planowanego odpoczynku.

Lista podmiotów jest aktualizowana o godzinie 17.00 w dni robocze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Bon turystyczny - lista podmiotów

Na liście podmiotów pojawiają się jednak nie tylko nazwy związane z branżą turystyczną. Na stronie znajdziemy też np. sklep mięsny, agencję ochrony, czy szkołę tańca.

- Mamy informacje, że różne firmy świadczą usługi turystyczne. To jest specyfika polskiego rynku (...). Moim zdaniem warto sprawdzić przed naszym wyjazdem, zadzwonić na przykład do pensjonatu, czy hotelu, zapytać, czy realizuje bon turystyczny i to nam ułatwi całe zadanie - powiedział Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Grzegorz Cendrowski, p.o. rzecznika prasowego Polskiej Organizacji Turystycznej, wyjaśnił, że "zgodnie z prawem polscy przedsiębiorcy prowadzą często wielobranżową działalność, w tym działalność w sektorze turystycznym". - Nie ma żadnych przeszkód, aby przedsiębiorca jednocześnie prowadził sklep mięsny, stację benzynową i obiekt hotelarski - wskazał w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes.

- Nazwy przedsiębiorstw wybierają sami przedsiębiorcy i czasami mogą one nie odzwierciedlać działalności turystycznej, którą prowadzą i którą zadeklarowali przy rejestracji (pod odpowiedzialnością karną). Lista prowadzona przez POT zawiera wyłącznie nazwy przedsiębiorstw - dodał.

Zmiany w wyszukiwarce

Niewykluczone, że w wyszukiwarce podmiotów zostaną jednak wprowadzone zmiany.

"Polska Organizacja Turystyczna działa zgodnie z ustawą o Polskim Bonie Turystycznym, dlatego lista publikowana na naszych stronach zawiera: nazwę zarejestrowanego podmiotu i adres prowadzenia działalności. Takie bowiem dane (+ NIP) zgodnie z ustawą przedsiębiorcy podają w procesie zgłaszania się do rejestru firm realizujących bon turystyczny" - wyjaśnił Grzegorz Cendrowski.

"Niemniej dostrzegamy, że tak skonstruowana przez ustawodawcę baza może być niewystarczająca, dlatego jeszcze w tym tygodniu zwrócimy się do Ministerstwa Rozwoju o zgodę na rozszerzenie informacji o świadczących usługi o takie dane jak miejsce realizacji usługi (jedna firma może mieć ich kilka, a nawet kilkadziesiąt, jak na przykład sieć hoteli), adres jej strony w Internecie oraz województwo, w którym prowadzi działalność" - poinformował nas p.o. rzecznika prasowego Polskiej Organizacji Turystycznej. Wysłaliśmy pytania w tej sprawie do Ministerstwa Rozwoju.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości