Bank Pocztowy na giełdzie w tym roku, Poczta Polska w przyszłym

TVN24 Biznes

media.poczta-polska.pl MSP poinformowało w piątek, że wspiera koncepcję wprowadzenia akcji Banku Pocztowego na warszawską giełdę

Resort skarbu liczy, że w tym roku dojdzie do giełdowego debiutu Banku Pocztowego, a w 2016 r. Poczty Polskiej - mówił w poniedziałek w Rzeszowie minister skarbu Włodzimierz Karpiński podczas konferencji z okazji 25-lecia reform gospodarczych w Polsce.

- Przed nami kolejne debiuty spółek Skarbu Państwa. W miniony piątek akcjonariusze Banku Pocztowego - Poczta Polska i PKO BP - zadeklarowali, że dołożą wszelkich starań, by w tym roku akcje banku pojawiły się w publicznym obrocie. Ministerstwo Skarbu Państwa popiera także plan upublicznienia akcji Poczty Polskiej - powiedział Karpiński cytowany w komunikacie MSP.

Polityka konsekwentna

Minister podkreślił, że konsekwentna polityka przekształceń własnościowych znacznie ograniczyła liczbę spółek w nadzorze ministra skarbu Państwa. W latach 2011-2014 zasób skarbu państwa zmniejszył się o 30 proc., a od początku transformacji ustrojowej, liczba podmiotów czynnych spadła o ponad 97 proc. Przychody z prywatyzacji w tych latach stanowiły 18,09 proc. ogółu przychodów uzyskanych z prywatyzacji od początku transformacji. Z kolei z prywatyzacji giełdowej przychody w tym okresie wyniosły 22,1 mld zł. MSP poinformowało w piątek, że wspiera koncepcję wprowadzenia akcji Banku Pocztowego na warszawską giełdę; dzięki temu spółka zyska kapitał potrzebny do rozwoju. Piątkowe Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Banku Pocztowego zdecydowało o podwyższeniu kapitału banku oraz wprowadzeniu akcji do obrotu na rynku regulowanym. Obecnie udział PKO BP w kapitale zakładowym Banku Pocztowego wynosi 25,0001 proc. Większościowym akcjonariuszem Banku Pocztowego jest Poczta Polska.

Kapitał na rozwój

PKO BP podał w piątkowym komunikacie, że oferta w pierwszej kolejności ma służyć pozyskaniu przez Bank Pocztowy kapitału na rozwój. "PKO zakłada, że oferta może objąć także około 1/3 posiadanego przez PKO pakietu akcji Banku Pocztowego" - podkreślił bank i wyraził nadzieję, że "proces IPO (pierwszej oferty publicznej-PAP) zostanie sprawnie przeprowadzony przez Bank Pocztowy jeszcze w tym roku". Poczta Polska poinformowała z kolei, że jest w końcowej fazie rozmów z resortami skarbu oraz administracji i cyfryzacji w sprawie wejścia na warszawski parkiet. Karpiński zapowiedział ponadto w poniedziałek w Rzeszowie, że MSP planuje w tym roku dokapitalizować BGK w ramach programu "Inwestycje Polskie". Jak mówił, dokapitalizowanie banku mogłoby się odbywać poprzez sprzedaż poprzez giełdę pakietów akcji PKO BP, PGE i PZU. Szef resortu skarbu nie chciał ujawnić, jaka mogłaby być konieczna kwota dokapitalizowania. Powiedział, że zależy to od potrzeb inwestycyjnych. - O konkretnych kwotach będziemy mogli mówić, gdy dokończymy ufunduszowienie PIR (Polskich Inwestycji Rozwojowych - red.), co powinno nastąpić na przełomie maja i czerwca. Wtedy będziemy mieć większą jasność co do potrzeb inwestycyjnych - podkreślił Karpiński w rozmowie z dziennikarzami.

Inwestycje specjalne

Celem programu "Inwestycje Polskie" jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy. We ubiegły wtorek wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk mówił na wspólnej konferencji prasowej z szefem MF Mateuszem Szczurkiem i wiceprzewodniczącym KE Jyrki Katainenem, że Polskie Inwestycje Rozwojowe będą miały nową strukturę; powołane zostaną cztery fundusze, które będą zarządzane przez tę spółkę. Resort skarbu pracuje nad zmianą struktury Polskich Inwestycji Rozwojowych. - Mówimy o tzw. ufunduszowieniu. Ta zmiana spowoduje, że powstaną cztery nowe fundusze, które będą zarządzane przez PIR - tłumaczył.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: media.poczta-polska.pl