Wassermann: Marcin P. nie wszedł w działalność lotniczą w sposób dobrowolny

[object Object]
Wassermann: nie mam żadnych wątpliwości, że Marcin P. nie wszedł w działalność lotniczą w sposób dobrowolnytvn24
wideo 2/3

Skrajnie źle oceniamy działalność prokuratury, służb specjalnych, policji oraz resortu transportu - stwierdziła w środę szefowa komisji śledczej do spraw Amber Gold Małgorzata Wassermann z Prawa i Sprawiedliwości. Jej zdaniem po trzech latach prac komisji nie ma wątpliwości, że Marcin P. był "słupem" i nie wszedł w działalność lotniczą w sposób dobrowolny.

Przedstawiając projekt raportu komisji, Wassermann (PiS) mówiła, że większość instytucji państwowych ocenianych przez komisję śledczą, w latach 2009-2012 "bardzo daleko posunęło się w niedopełnianiu swoich obowiązków".

- Ocena prokuratury jest skrajnie zła. Myślę, że tak prowadzonego postępowania nikt z prawników dawno nie widział. Przez dwa lata w prokuraturze rejonowej nie wykonano najbardziej elementarnych i podstawowych czynności - podkreśliła Wassermann.

"Udokumentowana wiedza"

- Skrajnie źle oceniamy przede wszystkim działalność służb specjalnych oraz policji pod przewodnictwem, tutaj na samej górze, pana ministra Jacka Cichockiego - powiedziała przewodnicząca komisji śledczej.

Wassermann mówiła, że Cichocki "aby ukryć te działania zwłaszcza po stronie policji, ale również ABW (...) po pierwsze przemilczał fakt, w ogóle prowadzenie tej sprawy (dot. Amber Gold), podczas debaty sejmowej 30 lipca 2012 r. A po drugie udzielił Sejmowi, a co za tym idzie opinii publicznej, nieprawdziwej informacji o tym, że służby specjalne prowadziły działania w stosunku do grupy spółek Amber Gold i OLT, działania analityczne od roku 2012 roku, od marca".

Jak stwierdziła, ta informacja "była informacją nieprawdziwą". - Prawdziwa informacja jest taka, że służby specjalne posiadały udokumentowaną wiedzę o szykującej się przestępczej działalności OLT, czyli wejścia w linie lotnicze przez Marcina P., od sierpnia 2011 roku - powiedziała Wassermann.

Dodała, że drugim resortem, który jest oceniany przez nią i prezydium komisji "skrajnie źle" jest Ministerstwo Transportu i Budownictwa pod rządami ministra Sławomira Nowaka. Mówiła, że Urząd Lotnictwa Cywilnego podległy temu resortowi utrzymywał, a nawet rozszerzał koncesję dla spółek OLT, mimo że spółki nie spełniały przewidzianych prawem wymagań.

Wassermann mówiła, że Nowak jako jedyny minister posiadał uprawnienia w postaci "możliwości wydawania decyzji o zamknięciu działalności przez odebranie koncesji z rygorem natychmiastowej wykonalności". - To oznacza, że pan minister Nowak mógł przeciąć tę działalność w ciągu jednego dnia - powiedziała przewodnicząca komisji śledczej.

"Marcin P. był tak zwanym słupem"

Szefowa komisji śledczej oceniła, że po trzech latach prac komisji śledczej nie ma żadnych wątpliwości, że szef Amber Gold "Marcin P. był tak zwanym słupem" i "nie wszedł w działalność lotniczą w sposób dobrowolny".

- P. prowadził oficjalnie tę działalność, P. dawał sobie z tym radę, natomiast na pewno nie był osobą, która tę działalność wymyśliła i przeprowadziła - powiedziała Wassermann. - Przed komisją stawały osoby, które twierdziły, że Marcin P. to wszystko wymyślił. Twierdzili tak głównie ci funkcjonariusze, których zadaniem było wyjaśnienie, kto stoi za Marcinem P. i skąd poszły pierwsze pieniądze. Skoro tego zadania nie wypełnili, to przedstawiali stanowisko, z którego wedle nich wynikało, że on tego dokonał samodzielnie - mówiła. Zwróciła uwagę, że podczas przesłuchania P., gdy był on pytany, czy ktoś za nim stał, "nastąpiła cisza, po czym P. odpowiedział: uchylam się od odpowiedzi na to pytanie".

18 tysięcy tomów akt

Szefowa, podsumowując prace komisji, podkreśliła, że nim nastąpiły pierwsze przesłuchania, członkowie komisji musieli zapoznać się z materiałem dowodowym. - Był to największy materiał dowodowy, jaki wpłynął w historii Sejmu. Akta główne miały 18 tysięcy tomów - zaznaczyła.

Wassermann zwróciła uwagę, że od momentu powstania komisja współpracuje z prokuraturą, która prowadzi kilka postępowań dotyczących Amber Gold. - Od momentu zmiany w prokuraturze oraz powstania komisji śledczej, poza Marcinem i Katarzyną P., 15 dodatkowych osób ma postawione zarzuty - podkreśliła szefowa komisji.

Zaznaczyła ponadto, że zadaniem komisji było zbadanie instytucji państwowych podlegających kontroli Sejmu. - Komisja nie miała prawa ani obowiązku badania przestępstwa popełnionego przez osoby prywatne. Co za tym idzie, komisja nigdy nie poszukiwała ani złota, ani pieniędzy - zaznaczyła Wassermann.

"Trzeba coś odpalić"

Członkowie komisji do spraw Amber Gold będą mieli - jak wskazała Wassermann - dwa tygodnie na zapoznanie się z nim (raportem - red.) i kolejne dwa tygodnie na zgłaszanie ewentualnych uwag na piśmie. Przed środowym posiedzeniem zgłaszania poprawek nie wykluczali reprezentanci PO-KO, Nowoczesnej i PSL.

Wiceszef komisji śledczej ds. Amber Gold Jarosław Krajewski (PiS) podkreślał podczas posiedzenia komisji, że członkom komisji śledczej zależało, by przywrócić zaufanie do instytucji państwa. Jak ocenił, komisji udało się dotrzeć do prawdy - Żeby to zaufanie, które utraciły miliony Polaków do osób, które pełniły wtedy bardzo ważne funkcje, ale również to była utrata zaufania do instytucji organów państwa, a to był podstawowy obowiązek - zbadanie i ocena prawidłowości i legalności podejmowanych działań przez instytucje i organy państwa wobec podmiotów z Grupy Amber Gold - mówił. - Jesteśmy w stanie dzisiaj powiedzieć, że dotarliśmy do prawdy na temat afery Amber Gold, ujawniliśmy szereg nowych informacji, które bez powstania sejmowej komisji śledczej zamiecione byłyby pod dywan, tak jak większość postępowań prokuratury, ponieważ do 2015 roku większość postępowań była albo umorzona, albo były odmowy wszczęcia śledztw w sprawie Amber Gold - stwierdził.

- Zbliżają się kolejne wybory, to trzeba coś odpalić. Nie ma tu żadnej merytoryki, jest czysta polityka - komentował projekt raportu poseł PO-KO Krzysztof Brejza. Jak dodał, komisja została powołana z naruszeniem prawa, gdyż największemu klubowi opozycyjnemu, klubowi PO-KO, przypadło tylko jedno miejsce. - Styl pracy, zadawania pytań, styl przesłuchiwania, bardzo często upokarzanie niektórych świadków, zwłaszcza tych, których się nie lubi z przyczyn politycznych - wyliczał polityk.

Witold Zembaczyński (Nowoczesna) stwierdził, że "powstało autorskie dzieło pani przewodniczącej". - Taki kryminał archeologiczny, z którego założenia miało wynikać, że superzłoczyńcą był Marcin P. a we wnioskach końcowych okazuje się, według pani przewodniczącej, że superzłoczyńcą jest Donald Tusk. To jest szczególnie przykre - powiedział.

Badanie legalności działań

Celem powołanej w lipcu 2016 r. komisji śledczej było zbadanie i ocena prawidłowości i legalności działań podejmowanych wobec Amber Gold przez rząd, w szczególności ministrów: finansów, gospodarki, infrastruktury, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i podległych im funkcjonariuszy publicznych. Od początku funkcjonowania komisja przesłuchała 150 świadków, zapoznała się też z dokumentami.

Do zadań komisji należało też zbadanie działań, jakie podejmowali w sprawie spółki: prezes UOKiK, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także prokuratura oraz organy powołane do ścigania przestępstw, w szczególności szefowie ABW i CBA oraz Komendant Główny Policji i podlegli im funkcjonariusze publiczni. Komisja śledcza miała także zbadać działania podejmowane ws. Amber Gold przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

Autor: kris//dap / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska poinformowała, że zgodnie z unijnym aktem o usługach cyfrowych uznała Temu za bardzo dużą platformę internetową. Oznacza to, że będzie ona musiała spełniać dodatkowe wymogi, w tym przestrzegać zakazu handlu podróbkami. Temu to chińska platforma sprzedażowa, która szturmem zdobywa rynek.

Bruksela wytoczyła ciężkie działa przeciwko popularnej chińskiej platformie

Bruksela wytoczyła ciężkie działa przeciwko popularnej chińskiej platformie

Źródło:
PAP

Trudno tam dojechać, przetrwać zimę, zawsze trochę pieniędzy trzeba trzymać w skarpecie, bo bywa, że brakuje prądu i bankomat nie działa. Jest też problem z pracownikami. - Zawsze trzeba było ich tutaj ściągnąć, dać im mieszkanie - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Ewa Żechowska, szefowa bieszczadzkiej Chaty Wędrowca. - Jest taki przesąd, że pierwsze cztery lata są weryfikacją. Jak ktoś je przeżyje, to jest duża szansa, że w Bieszczadach zostanie - mówi Marta Gawron, właścicielka domków U Szoguna. Nie zamieniłaby jednak Wetliny na żadne miasto.

"Ludziom na kalkulatorze wychodzą kosmiczne pieniądze. Tak to nie będzie"

"Ludziom na kalkulatorze wychodzą kosmiczne pieniądze. Tak to nie będzie"

Źródło:
tvn24.pl

Udziałowcy Tesli złożyli pozew przeciwko jej prezesowi Elonowi Muskowi oskarżając go o wykorzystywanie poufnych informacji. Chodzi o sytuację z końca 2022 roku, kiedy Musk sprzedał udziały za ponad 7,5 miliarda dolarów, a udziałowcy firmy wskazują, że dokonał tego zanim upublicznione zostały potencjalnie rozczarowujące dane dotyczące produkcji i dostaw.

Elon Musk ponownie pozwany przez udziałowców Tesli

Elon Musk ponownie pozwany przez udziałowców Tesli

Źródło:
Reuters

10 tysięcy złotych za jedną noc? Taką ofertę przedstawiła jedna z firm wynajmująca apartamenty nad Bałtykiem. Sprawdzamy, co się za tym kryje.

Wakacje nad polskim morzem? "Cena jak w Ritzu, a standard taki sobie"

Wakacje nad polskim morzem? "Cena jak w Ritzu, a standard taki sobie"

Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu oraz współzałożyciel i jeden z liderów Konfederacji, w swoim oświadczeniu majątkowym ile środków ma w kryptowalutach. Zwraca uwagę także kwota w euro. Wicemarszałek wpisał 1,52 euro w rubryce oszczędności. Zdecydowanie więcej środków ma w złotych.

Krzysztof Bosak i jego majątek. W oświadczeniu wymienił 1,5 euro oszczędności

Krzysztof Bosak i jego majątek. W oświadczeniu wymienił 1,5 euro oszczędności

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca kredytobiorcy mogą korzystać z rządowych wakacji kredytowych dla osób, które spłacają zobowiązania w polskiej walucie. Spłatę kredytu będzie można zawiesić w tym roku na cztery miesiące.

Wakacje kredytowe na 2024 rok. Od soboty rusza program

Wakacje kredytowe na 2024 rok. Od soboty rusza program

Źródło:
PAP

Na stronach sejmowych opublikowano oświadczenia majątkowe polityków za 2023 rok. W dokumencie złożonym przez premiera Donalda Tuska zwraca uwagę brak nieruchomości oraz samochodu oraz aż trzy emerytury.

Majątek premiera Donalda Tuska. Bez mieszkania i auta

Majątek premiera Donalda Tuska. Bez mieszkania i auta

Źródło:
tvn24.pl

Ile w 2023 roku zarobił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński? Zgodnie z opublikowanym oświadczeniem majątkowym Kaczyński osiągał w zeszłym roku między innymi miesięczny dochód z emerytury w wysokości ponad 9300 zł.

Oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego. Ile pieniędzy zgromadził prezes PiS?

Oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego. Ile pieniędzy zgromadził prezes PiS?

Źródło:
tvn24.pl

Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicepremier oraz minister obrony narodowej, poinformował w swoim oświadczeniu majątkowym, że posiada oszczędności, mieszkanie oraz działki rolne.

Oświadczenie majątkowe Władysława Kosiniaka-Kamysza

Oświadczenie majątkowe Władysława Kosiniaka-Kamysza

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Kraków Airport w maju - pierwszy raz w swojej historii – obsłużyło milion pasażerów w ciągu miesiąca. Według prognoz w całym tym roku z usług krakowskiego portu skorzysta rekordowe 10 mln podróżujących – podało w piątek biuro prasowe lotniska.

Krakowskie lotnisko chwali się wynikiem. Pierwszy taki w historii

Krakowskie lotnisko chwali się wynikiem. Pierwszy taki w historii

Źródło:
PAP

Od 1 czerwca 2024 instytucje finansowe w Polsce będą miały obowiązek sprawdzić numer PESEL klienta przed udzieleniem pożyczki lub podpisaniem umowy kredytowej. - Zastrzegając numer PESEL, ograniczamy możliwość kradzieży tożsamości, pieniędzy, a w skrajnym przypadku nawet nieruchomości - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.

Nowe przepisy od 1 czerwca. Jest "jedna niedogodność"

Nowe przepisy od 1 czerwca. Jest "jedna niedogodność"

Źródło:
tvn24.pl

Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, zgromadził spory majątek i oszczędności. Z oświadczenia majątkowego za 2023 rok wynika między innymi, że jest współwłaścicielem domu, mieszkania oraz posiada siedlisko wiejskie. Hołownia uwzględnił także dzieła sztuki, w tym ikonę o wartości 20 tysięcy złotych.

Majątek Szymona Hołowni. Dom, mieszkanie i cenna ikona

Majątek Szymona Hołowni. Dom, mieszkanie i cenna ikona

Źródło:
tvn24.pl

Włodzimierz Czarzasty, przywódca Nowej Lewicy, przekazał w oświadczeniu majątkowym, że jest posiadaczem oszczędności w wysokości 131 tysięcy złotych, współwłaścicielem trzech nieruchomości, a także akcji Muza S.A., które są warte ponad 400 tysięcy złotych.

Majątek Włodzimierza Czarzastego. Oszczędności, dom i jacht

Majątek Włodzimierza Czarzastego. Oszczędności, dom i jacht

Źródło:
tvn24.pl

Dane za maj wskazują, że ceny mieszkań w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i na Śląsku się ustabilizowały. Lokale zdrożały za to w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście - wynika z raportu branżowego portalu RynekPierwotny.pl

Tyle kosztują nowe mieszkania w największych miastach

Tyle kosztują nowe mieszkania w największych miastach

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju kilka serii leku na receptę o nazwie Konaten. Powodem decyzji jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową.

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Google Wiadomości, Google Trends, wyszukiwarka Google i część innych usług giganta nie działały w piątek 31 maja. Użytkownicy na całym świecie zgłaszali problemy z działaniem Google.

Duża awaria Google. Problemy również w Polsce

Duża awaria Google. Problemy również w Polsce

Źródło:
The Independent, USA Today, tvn24.pl

Od poniedziałku będziemy codziennie publikować komunikaty dotyczące stanu cyberbezpieczeństwa w Polsce - poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. W ten sposób odniósł się do nieprawdziwej depeszy o mobilizacji, która pojawiła się w serwisie Polskiej Agencji Prasowej.

Fałszywa depesza w serwisie PAP. Jest deklaracja ministra

Fałszywa depesza w serwisie PAP. Jest deklaracja ministra

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Niemczech i Szwecji padły za to wygrane drugiego stopnia w wysokości 857 761,60 euro każda. Kumulacja rośnie do 520 milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 31 maja.

Wyniki Eurojackpot z 31 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 31 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia przedłużające obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO CRP do 31 sierpnia - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Źródło:
PAP

W miesiącach poprzedzających sezon turystyczny Chorwację odwiedziło 3,4 miliona turystów - o 10 procent więcej niż w roku ubiegłym. Polacy okazali się jednymi z najliczniejszych gości - wynika z danych Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej (HTZ).

Przedsezonowy rekord. Polacy wśród najliczniejszych gości

Przedsezonowy rekord. Polacy wśród najliczniejszych gości

Źródło:
PAP

Od czterech tygodni koszty tankowania w Polsce nieprzerwanie spadają i na przestrzeni miesiąca 95-oktanowa i olej napędowy potaniały o 14 gr/l - wskazali analitycy e-petrol. Eksperci wskazują, że korzystny trend utrzyma się także na początku czerwca, jednak tempo obniżek może się nieco zmienić. Jak wylicza biuro maklerskie Reflex przez miesiąc ceny benzyny 95 i oleju napędowego spadły średnio o 15-16 groszy na litrze, a autogazu o 10 groszy - podkreśla Reflex.

Ceny paliw nieprzerwanie spadają. Jak będzie w czerwcu?

Ceny paliw nieprzerwanie spadają. Jak będzie w czerwcu?

Źródło:
PAP

Sytuacja gospodarstw domowych w 2023 poprawiła się, nominalnie rosły dochody jak i wydatki - podał GUS. Jak wynika z najnowszego raportu, Polacy też jedzą mniej i zdrowiej, a zarobione pieniądze coraz częściej wydają na gadżety technologiczne.

GUS podsumował sytuację gospodarstw domowych. Jak żyjemy, co jemy i kupujemy

GUS podsumował sytuację gospodarstw domowych. Jak żyjemy, co jemy i kupujemy

Źródło:
PAP

Serwis AirlineRatings.com opracował ranking najlepszych linii lotniczych świata. Czołówkę zestawienia zdominowali przewoźnicy spoza Europy. Część z nich oferuje połączenia także z polskich lotnisk.

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Źródło:
CNN