Adam Glapiński zaprzysiężony na drugą kadencję

Autor:
/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Zaprzysiężenie Adama Glapińskiego
Zaprzysiężenie Adama GlapińskiegoTVN24
wideo 2/6
TVN24Zaprzysiężenie Adama Glapińskiego

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński złożył w środę przed Sejmem przysięgę. Tym samym rozpoczął drugą 6-letnią kadencję jako prezes NBP. W trakcie składania przez Glapińskiego przysięgi opozycja trzymała transparenty z hasłami: "Glapiński musi odejść", "Rata kredytu hipotetycznego +2350 zł", "Drożyzna PiS". Wznoszono także okrzyki "drożyzna".

"Obejmując obowiązki Prezesa Narodowego Banku Polskiego przysięgam uroczyście, że postanowień Konstytucji i innych ustaw będę ściśle przestrzegać oraz że we wszystkich swoich działaniach dążyć będę do rozwoju gospodarczego Ojczyzny i pomyślności obywateli. Tak mi dopomóż Bóg" - powiedział w środę Glapiński przed Sejmem.

W trakcie składania przez Glapińskiego przysięgi opozycja trzymała transparenty m.in. z hasłami: "Glapiński musi odejść", "Rata kredytu hipotetycznego +2350 zł", "Drożyzna PiS"; wznoszono także okrzyki "drożyzna".

Sejm 12 maja powołał Adama Glapińskiego na prezesa NBP na drugą kadencję. Za głosowało 234 posłów, przeciw było 223. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Pierwsza kadencja Glapińskiego upłynęła 21 czerwca 2022 roku.

Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP. Jest odpowiedzialny za organizację i funkcjonowanie Narodowego Banku Polskiego. Podstawowym zadaniem banku centralnego jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. Kadencja prezesa NBP wynosi 6 lat. Ta sama osoba nie może być prezesem NBP dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

Prezes NBP jest jednocześnie przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej.

Kim jest Adam Glapiński?

Adam Glapiński w 1991 roku był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana K. Bieleckiego. W 1992 roku pełnił funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego. Glapiński był posłem na Sejm RP pierwszej kadencji (1991-1993) oraz senatorem czwartej kadencji Senatu RP (1997-2001), gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego komisji gospodarki. Wchodził również w skład Parlamentarnej Komisji Wspólnej Unii Europejskiej i Polski.

W przeszłości był też przewodniczącym rad nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu, Centralwings Nowy Przewoźnik oraz KGHM Polska Miedź. W latach 2007-2008 był prezesem zarządu, dyrektorem generalnym spółki Polkomtel. Z kolei w latach 1993-2001 kierował Instytutem Wolności Ekonomicznej i Politycznej.

W 2009 roku pełnił funkcję doradcy ekonomicznego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W 2010 roku prezydent RP powołał go w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję w latach 2010-2016.

Jak wynika z jego biogramu zamieszczonego na stronach NBP, Adam Glapiński jest profesorem nauk ekonomicznych i kierownikiem Zakładu Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. W latach 2003-2007 był profesorem w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.

Autor:/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości