7,1 procent - tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w sierpniu. W porównaniu do lipca tego roku nie uległa zmianie.
Według resortu pracy liczba bezrobotnych na koniec sierpnia 2017 r. wyniosła ponad 1 mln 137 tys. (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do lipca br. spadła o 2,6 tys. czyli 0,2 proc.
Spadek liczby bezrobotnych w sierpniu odnotowano w 9 województwach, przy czym najsilniejszy w: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, opolskim, mazowieckim i śląskim.
MRPiPS poinformowało, że najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 4,1 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, a najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (12 proc.).
Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w sierpniu 2017 roku wyniosła 152,2 tys. i w porównaniu do lipca 2017 roku wzrosła o 15,3 tys. czyli o 11,2 proc.
Komentarz
- Nie wpadamy w euforię, ciągle mamy duże grupy osób, które można zaktywizować i wprowadzić na rynek pracy – powiedziała w środę w Krynicy szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, komentując dane na temat stopy bezrobocia w sierpniu.
- Jeśli chodzi o bezrobocie, to nie wpadamy tu w euforię. Mówimy, że ciągle mamy duże krajowe zasoby, które można wykorzystać: dużą rzeszę biernych zawodowo i ciągle powinniśmy zachęcać te osoby do powrotu na rynek pracy – powiedziała dziennikarzom Rafalska.
Jak podkreśliła, nie spodziewa się wzrostu stopy bezrobocia we wrześniu. - Bardziej spodziewałabym się albo utrzymania poziomu sierpniowego, albo nawet kolejnego spadku – mówiła minister.
Zaznaczyła, że dobra sytuacja na rynku pracy przekłada się m.in. na wzrost płac. - Czekaliśmy na ten efekt od dawna. Wreszcie wynagrodzeniami gonimy inne kraje" – stwierdziła szefowa MRPiPS. Dodała, że niskie bezrobocie przekłada się też na poczucie bezpieczeństwo wśród rodzin, które nie obawiają się już utraty pracy z dnia na dzień.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock