Rewolucja na kolejnych lotniskach w Europie. Czy zawita również do Polski?

Źródło:
TVN24 Biznes

Kolejne lotniska w Europie wprowadziły albo zapowiadają wprowadzenie nowoczesnych systemów skanujących. Oznacza to duże ułatwienia dla podróżnych, ponieważ zmiany umożliwiają między innymi poluzowanie zakazu wnoszenia na pokład samolotów płynów w opakowaniach większych niż 100 mililitrów. Czy rewolucja zawita również do polskich lotnisk? Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) poinformował, że decyzja o ewentualnym wprowadzeniu nowych urządzeń do kontroli bezpieczeństwa należy do zarządzających lotniskami.

Amsterdamski Schipol już wprowadził nowoczesne systemy skanujące CT X-ray, wykorzystujące technologię 3D. Wielka Brytania pod koniec ubiegłego roku zapowiedziała, że do czerwca 2024 roku większość brytyjskich lotnisk musi posiadać zaawansowane technologicznie skanery.

Jako pierwsze na Wyspach, na początku tego roku, na taki krok zdecydowało się lotnisko Teesside w północno-wschodniej Anglii. Później dołączył do niego znacznie bardziej oblegany port lotniczy Londyn-City. Z kolei testy miały miejsce w największym brytyjskim porcie Heathrow.

W ostatnich dniach o planach pozyskania nowoczesnych systemów skanujących CT X-ray poinformowała także rzeczniczka lotniska w Pradze.

Duże ułatwienia dla podróżnych

To ważne informacje dla podróżnych. Nowe skanery pozwalają bowiem na zniesienie części ograniczeń dotyczących podróżujących samolotem, m.in. zakazu wnoszenia na pokład płynów w opakowaniach większych niż 100 ml.

W porcie Londyn-City podróżni przechodzący kontrole bezpieczeństwa mogą przewozić w bagażu podręcznym płyny w opakowaniach do dwóch litrów. Ponadto nie muszą umieszczać kosmetyków w osobnej torbie.

Zmiany umożliwiają także złagodzenie zasad przewozu elektroniki. Podróżni nie muszą wyciągać urządzeń z bagażu podręcznego podczas kontroli bezpieczeństwa.

Czy rewolucja na lotniskach wkrótce zawita również do Polski?

Decyzja należy do zarządzających lotniskami

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował nas, że "obowiązujące przepisy nie narzucają konkretnych typów sprzętu stosowanego do kontroli bezpieczeństwa. Zarządzający lotniskami samodzielnie dokonują wyboru skanerów spośród sprzętu spełniającego wymogi określone przepisami rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/1998 z 5 listopada 2015 r.".

Dlatego - jak wskazał ULC - decyzja o ewentualnym wprowadzeniu nowych urządzeń do kontroli bezpieczeństwa należy do zarządzających lotniskami. "Urząd Lotnictwa Cywilnego nie decyduje o rodzaju sprzętu stosowanego do kontroli bezpieczeństwa na lotniskach, tylko sprawdza, czy spełnia on wymogi określone w ww. przepisach" - dodano.

ULC podkreślił, że "instalacja przez zarządzających lotniskami nowoczesnych urządzeń do kontroli bagażu kabinowego EDS standardu 3 (czasami nazywanych skanerami CT) pozwoliłaby im znieść limity przewozu płynów". Zaznaczono przy tym, że ULC nie wprowadza limitów objętości przewożonych płynów.

"Zarządzający lotniskiem może samodzielnie znieść limity przewozu płynów, ale tylko pod warunkiem dysponowania urządzeniami pozwalającymi na skuteczną kontrolę bezpieczeństwa płynów, spełniającymi wymogi określone w unijnych przepisach z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego" - wyjaśniono.

Co na to polskie lotniska?

Postanowiliśmy zatem zapytać przedstawicieli największych portów lotniczych w Polsce o możliwe zmiany dla podróżnych, i tym samym czy planują zakup nowoczesnych skanerów.

"Port Lotniczy Gdańsk z zainteresowaniem przygląda się europejskim lotniskom, które pilotażowo znoszą limity płynów przy kontroli bezpieczeństwa. To jest bardzo ciekawe i oczekiwane rozwiązanie, szczególnie przez pasażerów. Na razie jednak obserwowane są poważne opóźnienia w kontroli" - poinformowała TVN24 Biznes Agnieszka Michajłow, rzeczniczka prasowa spółki Port Lotniczy Gdańsk.

Jak wskazała, często systemy odrzucają do dodatkowego sprawdzenia bagaże pasażerów, co znacznie wydłuża tę kontrolę. "Faktem jest, że zniesienie limitów wiąże się z zakupem nowych, bardzo drogich urządzeń prześwietlających, dlatego takie decyzje musimy podejmować ostrożnie i rozważnie" - zaznaczyła Michajłow.

"Jesteśmy przekonani, że taka będzie przyszłość, ale potrzebujemy na wdrożenie tych rozwiązań jeszcze trochę czasu. Na razie nie podejmujemy żadnych wiążących decyzji w zakresie zakupu nowych skanerów" - podsumowała rzeczniczka prasowa spółki Port Lotniczy Gdańsk.

Błażej Patryn, rzecznik prasowy lotniska w Poznaniu, zwrócił uwagę, że zniesienie limitu płynów jest wprost związane z inwestycją w nową generację elektronicznych urządzeń kontroli bezpieczeństwa.

"Na ten moment dokonujemy rozpoznania rynku i ofert. Lotnisko w Poznaniu obecnie odbudowuje sytuację finansową po okresie pandemii, a także w obliczu wypłacanych odszkodowań z tytułu OOU (obszar ograniczonego użytkowania - red.). Dlatego też trudno na ten moment określić, kiedy inwestycja w taką, nową infrastrukturę zostanie dokonana" - przekazał rzecznik prasowy lotniska w Poznaniu.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC