Palenie papierosów, upojenie i niezapinanie pasów. Więcej incydentów z pasażerami w trakcie lotów

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Horała o połączeniach z lotniska Warszawa-Radom
Horała o połączeniach z lotniska Warszawa-RadomTVN24
wideo 2/5
TVN24Horała o połączeniach z lotniska Warszawa-Radom

O 37 procent rok do roku wzrosła liczba incydentów z pasażerami w trakcie lotów - podało Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA). Pasażerowie na przykład nie przestrzegali zakazu palenia papierosów czy też używali obelg.

Jak podała IATA, dane pokazują, że w 2022 r. zgłaszano jeden niesforny incydent na każde 568 lotów, w porównaniu z jednym na 835 lotów w 2021 r.

Wzrost incydentów z pasażerami w samolotach

"Najczęstsze kategorie incydentów w 2022 r. dotyczyły nieprzestrzegania przepisów, a także obelg słownych i odurzenia. Incydenty związane z przemocą fizyczną pozostają bardzo rzadkie, ale odnotowały alarmujący wzrost o 61 proc. w stosunku do 2021 r., występując raz na 17 200 lotów" - wskazała IATA.

Jak podkreśla zastępca dyrektora generalnego IATA Conrad Clifford, "wzrastająca tendencja do incydentów z niesfornymi pasażerami jest niepokojąca". - Pasażerowie i załoga mają prawo do bezpiecznego i bezproblemowego pobytu na pokładzie. W tym celu pasażerowie w trakcie rejsu muszą przestrzegać instrukcji załogi samolotu - podkreślił Clifford.

I jak dodał, choć załogi są dobrze wyszkolone w radzeniu sobie z niesfornymi pasażerami, to jednak niedopuszczalne jest, aby obowiązujące dla wszystkich zasady bezpieczeństwa były nieprzestrzegane przez niewielką liczbę pasażerów. - Nie ma usprawiedliwienia dla nieprzestrzegania instrukcji załogi w trakcie lotu - zaznaczył.

Zmiana zachowań pasażerów

IATA zauważa w swojej analizie, że początkowo, po zniesieniu pandemicznego obowiązku noszenia maseczek przez pasażerów w trakcie lotu, incydenty na pokładach samolotów spadły. Jednak potem ich częstotliwość zaczęła ponownie rosnąć i w rezultacie w 2022 r. odnotowano ok. 37 proc. wzrost incydentów wobec 2021 r. Najczęstsze z nich dotyczyły palenie papierosów, e-papierosów - zaciągania się nimi w kabinie lub toaletach; niezapinania pasów bezpieczeństwa, przekroczenia limitu bagażu podręcznego lub przechowania bagażu niezgodnie z przepisami lub spożywania własnego alkoholu w trakcie rejsu.

IATA zrzesza około 300 linii lotniczych, w tym PLL LOT, odpowiadających za 83 proc. światowego ruchu lotniczego.

Parę dni temu poinformowaliśmy, że Polskie Linie Lotnicze LOT wpisały na "czarną listę" pasażerów lotu z Radomia do Antalyi, którzy uczestniczyli w bójce. Miało to miejsce podczas sobotniego rejsu, który inaugurował połączenia czarterowe między lotniskiem Warszawa-Radom a turecką Antalyą.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: OlegRi/Shutterstock

Pozostałe wiadomości