Jedno z największych lotnisk w Europie ograniczy liczbę lotów. Jest zapowiedź

Autor:
mb/ToL
Źródło:
Reuters
Lotnisko Schiphol w Amsterdamie. Wideo archiwalne
Lotnisko Schiphol w Amsterdamie. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/3
Reuters ArchiveLotnisko Schiphol w Amsterdamie. Wideo archiwalne

Lotnisko Schiphol w Amsterdamie ograniczy maksymalną liczbę lotów do 460 tysięcy rocznie. Przedstawiciele jednego z największych portów w Europie przekazali, że to tymczasowe rozwiązanie. Celem holenderskiego rządu jest ustanowienie pułapu na poziomie 440 tysięcy lotów. Ma to pomóc w zmniejszeniu zanieczyszczeń i ograniczeniu hałasu.

Poprzedni limit został ustalony na poziomie 500 tysięcy lotów rocznie. Jednocześnie, władze lotniska Schiphol wezwały rząd do przyspieszenia wdrożenia nowego systemu, który nie wprowadzałby rocznych limitów lotów, a zamiast tego skupiałby się na maksymalnym dopuszczalnym poziomie hałasu i zanieczyszczenia powietrza.

Reuters zwrócił uwagę, że pozostawiłoby to otwartą furtkę dla wzrostu, jeśli liniom lotniczym udałoby się zmniejszyć emisje zanieczyszczeń spowodowanych lotami.

Royal Schiphol Group, operator portów lotniczych w Holandii, jest w większości własnością państwa.

Schiphol ograniczy liczbę lotów

Holenderski rząd nie odpowiedział na prośbę Reutersa o komentarz. Minister infrastruktury Mark Harbers powiedział w czwartek w NPO Radio 1, że limit 460 tysięcy wprowadzony przez lotnisko Schiphol powinien być pierwszym krokiem do wdrożenia pułapu 440 tysięcy.

Władze portu nie określiły, kiedy obniżą limit do 440 tysięcy lotów.

Harbers przekazał, że rząd chciałby jak najszybciej wdrożyć nowy system, który skupi się na hałasie i zanieczyszczeniu powietrza, a nie na limitach, ale najprawdopodobniej zajmie to pięć lat, ponieważ potrzebne są dalsze badania i zmiany w prawie.

Lotnisko Schiphol w Amsterdamie to trzeci port w Europie pod względem natężenia ruchu lotniczego, po paryskim porcie Charlesa de Gaulle'a i londyńskim Heathrow.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Anton Gvozdikov / Shutterstock

Pozostałe wiadomości