"Teraz, w roku wyborczym, wycięli nam taki numer". Rząd ma nowy plan na kolej

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Rzecznik rządu o cenach biletów kolejowych: rząd oczekuje działań PKP
Rzecznik rządu o cenach biletów kolejowych: rząd oczekuje działań PKPTVN24
wideo 2/8
TVN24Rzecznik rządu o cenach biletów kolejowych: rząd oczekuje działań PKP

Jak przewiduje rządowy plan, nawet 300 milionów złotych może otrzymać PKP, ale pod warunkiem znalezienia oszczędności w spółce oraz obniżenia cen biletów jeszcze w styczniu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

PKP Intercity od 11 stycznia br. wprowadziło nowy cennik biletów. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Podwyżkę cen biletów uzasadniono wzrostem cen prądu.

Wsparcie dla kolei

Jak podał "DGP", "rządzący nie ukrywają, że kilkunastoprocentowe podwyżki dla pasażerów ogłoszone przez PKP Intercity zaskoczyły ich".

- Jeszcze w październiku, listopadzie, gdy opracowywano budżet na 2023 rok, przedstawiciele spółki kolędowali po dodatkowe pieniądze, więc dorzuciliśmy im kilkaset milionów złotych. A teraz, w roku wyborczym, wycięli nam taki numer - przyznaje rozmówca gazety z KPRM.

"Teraz, jak słyszymy, rząd rozważa kolejną transzę pomocy publicznej dla spółki, ale obwarowaną warunkami. W grę wchodzi nawet kwota 200–300 mln zł, choć na taki ruch zapewne musiałaby się zgodzić Bruksela" - czytamy.

- Ale najpierw niech PKP znajdzie oszczędności u siebie i zwiększy efektywność. Już im na przykład wskazaliśmy lukę w systemie elektronicznej rezerwacji biletów, wskutek której część składów jeździ pusta. Tyle że łatanie tej luki trwa już kilka miesięcy. Poza tym czemu by nie wprowadzić obniżki cen biletów na najmniej oblegane dziś składy? - zastanawia się w rozmowie z "DGP" osoba z rządu.

"Nasi rozmówcy chcą, by sprawa się rozstrzygnęła jeszcze w tym miesiącu. I żeby rezultatem były tańsze bilety. Jednocześnie słyszymy, że nie ma szans na obniżkę VAT, co postuluje m.in. opozycja" - czytamy.

Czytaj także: Ceny biletów mocno w górę. PKP Intercity wyjaśnia

We wtorek o 14.00 ma odbyć się posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury, podczas którego rządzący będą przedstawiać informację na temat cen biletów kolejowych i planowanych działań zmierzających do ich obniżenia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego:  ZagAlex / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości