Roboty zastąpią nas w pracy. "To się już dzieje"

Roboty nas zastąpią w pracy. "Nie powinno nas to martwić"
Roboty nas zastąpią w pracy. "Nie powinno nas to martwić"
Roboty nas zastąpią w pracy. "Nie powinno nas to martwić"

- Zastępowanie nas przez roboty nie powinno martwić, chodzi o to, byśmy odpowiednio twórczo i mądrze zagospodarowali swoje moce przerobowe - wskazywał na antenie TVN24BiS prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. - Sztuczna inteligencja jest nieuchronna i co więcej ona niedługo przekroczy możliwości człowieka - dodał.

Amerykański profesor Stephen Hawking po raz kolejny nas ostrzega. Jego zdaniem automatyzacja w fabrykach może oznaczać, że w niektórych branżach ludzie będą całkowicie zastępowani przez roboty. Stoją za tym także twarde dane. Trzech na dziesięciu największych pracodawców na świecie już rozpoczęło proces zastępowania pracowników robotami. Z kolei raport Citi Banku przygotowany w lutym 2016 roku we współpracy z naukowcami wskazuje, że aż 47 proc. miejsc pracy w USA jest zagrożonych automatyzacją, w Wielkiej Brytanii jest to 35 proc., a w Chinach odsetek "zagrożonych" miejsc pracy sięga 77 proc.

Roboty w każdej sferze życia

Te dane komentował gość TVN24BiS - prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

- Automatyzacja i robotyzacja wkracza praktycznie do wszystkich obszarów działalności - mówił profesor. - Najwcześniej to się wydarzyło w przemyśle czy produkcji seryjnej (np. taśmowej produkcji samochodów), ale roboty pojawią się także i w rolnictwie, w szpitalach jako roboty chirurgiczne czy roboty wspomagające prace personelu - dodał.

Tańszy, niezawodny, precyzyjny, szybszy

- Automatyzacji i robotyzacji podlegają w chwili obecnej nieomal wszystkie zawody i nieomal wszystkie sfery ludzkiej działalności - ocenił prof. Tadeusiewicz. - Proces utraty pracy na rzecz maszyn będzie także miał miejsce i on jest chyba nieodwołalny ze względu na to, że robot jest tańszy niż robotnik, bardziej niezawodny, precyzyjny, szybki. Wobec tego pracodawca, a w szczególności producent jest zainteresowany tym, żeby zastąpić pracownika robotem i to się będzie działo - dodał. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przedstawiono listę zawodów, które z dużym prawdopodobieństwem zostaną zastąpione przez roboty. Wśród nich znaleźli się m.in.: recepcjoniści, kierowcy taksówek, pracownicy ochrony, sprzedawcy w punktach z fast-foodem i kucharze. - Nie dziwmy się, że możemy niedługo wsiąść do taksówki i sobie porozmawiać właśnie z robotem zamiast kierowcą - mówił prof. Tadeusiewicz.

Zmiany w stronę przyjemności

Prof. Tadeusiewicz przypomniał, że w XIX wieku ludzie także mieli podobne wątpliwości do tych, które towarzyszą nam obecnie. W czasach rewolucji przemysłowej wielu pracowników protestowało przed wdrażaniem nowo wynalezionych technologii w obawie o utratę pracy. - Zmienia się struktura zatrudnienia. W tej chwili powstają działy gospodarki, których wcześniej nie było m.in. właśnie ze względu na to, że ludzie byli przywiązani do swoich stanowisk pracy, do zadań, żebyśmy mieli określone dobra materialne. Oni są w tej chwili zastępowani przez roboty, ale z kolei stają się źródłem zatrudnienia dla siebie i innych ludzi w obrębie czegoś, co się nazywa "przemysł czasu wolnego". Dawniej tego nie było, bo i tego czasu wolnego było bardzo niewiele - komentował profesor. Zdaniem prof. Tadeusiewicza dziś usługi związane z turystyką, hotelarstwem, grami komputerowymi, mogą zastąpić działalność produkcyjną.

- Sztuczna inteligencja już jest - mamy ją w telefonach komórkowych, które usiłują nam podpowiadać przy pisaniu SMS-a, jakie następne słowo chcemy napisać już po naciśnięciu jednej czy dwóch literek. Elementy sztucznej inteligencji mamy w różnego rodzaju systemach wyszukiwania informacji - mówił prof. Tadeusiewicz.

"To nic nowego"

- Sztuczna inteligencja to nie jest nic specjalnie nowego. Jest tylko kwestia tego, jak dalece ona będzie penetrowała rynek pracy - dodał.

Gość TVN24BiS zaznaczał, że roboty będą zastępować nie tylko pracowników fizycznych - będzie to dotyczyło także tych umysłowych.

- Do tej pory było takie przekonanie, że automatyzacja, robotyzacja wyprze tzw. niebieskie kołnierzyki, czyli robotników. Natomiast w chwili obecnej poprzez sztuczną inteligencję głównie zagrożone są stanowiska pracy tych białych kołnierzyków, czyli urzędników, ludzi zajmujących się pracą umysłową - mówił prof. Tadeusiewicz. Zdaniem profesora, sztuczna inteligencja jest nieuchronna i niedługo przekroczy możliwości człowieka.

- Już teraz programy oparte na sztucznej inteligencji wygrywają w szachy i to postępuje w lawinowym tempie. To jest ogromne przyspieszenie cywilizacyjne w tej chwili - mówił profesor AGH.

Autor: ag / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Samsung wrócił na pierwsze miejsce zestawienia największych producentów telefonów na świecie - wynika z raportu opublikowanego przez firmę IDC. Tym samym koncern z Korei Południowej wyprzedził amerykańskiego giganta - firmę Apple.

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Źródło:
"The Guardian"

W notatce skierowanej do pracowników Tesli Elon Musk napisał, że nie ma niczego, czego bardziej nienawidzi, "ale to musi zostać zrobione". W ten sposób zapowiedział zwolnienie ponad 10 procent pracowników firmy motoryzacyjnej.

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Źródło:
BBC

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. To równowartość około 27 miliardów złotych. Środki mają popłynąć między innymi na program Czyste Powietrze oraz likwidację białych plam w obszarze szerokopasmowego internetu w Polsce. - To dopiero początek - skomentowała rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. ekonomicznych Veerle Nuyts.

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy wpłyną pozytywnie na złotego oraz będą wspierały wzrost gospodarczy - ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Zwrócił uwagę, że jeszcze w tym roku Unia Europejska przekaże Polsce 24 miliardy euro, z czego 16-17 miliardów będzie pochodziło z KPO.

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Źródło:
PAP

Inflacja w marcu wyniosła dwa procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 procent. W marcu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia - podał GUS.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Źródło:
PAP

W marcu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 262,6 tysiąca nowych ofert pracy, czyli 19 procent mniej niż przed rokiem - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton. Z badania wynika, że w marcu największy spadek liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowano w branży informatycznej – pracodawcy opublikowali tu aż o 50 proc. mniej ofert niż rok temu.

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Źródło:
PAP

CVC, właściciel sieci Żabka Polska, ogłosił zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej na giełdzie w Amsterdamie - poinformowała spółka w komunikacie.

Właściciel dużej sieci w Polsce chce wejść na giełdę

Właściciel dużej sieci w Polsce chce wejść na giełdę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów planuje, że Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że MF koncentruje się obecnie na emisjach obligacji w złotych.

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził aprobatę dla eksportu chińskich aut na rynek europejski. Jednak stawia warunek "uczciwej konkurencji". - Nie ma dumpingu, że nie ma nadprodukcji, że prawa autorskie nie są naruszane - wymieniał niemiecki przywódca. Oczekuje jednocześnie wyjaśnień od Chin w kwestii wsparcia rosyjskich działań w konflikcie z Ukrainą.

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

Źródło:
PAP

Choć budowa Centralnego Portu Lotniczego się nie zaczęła, to za czasów PiS rządowa spółka wydała miliony na polityczne pokazówki, posady dla partyjnych towarzyszy, ołtarze, walki MMA i skórzane torebki - wylicza w poniedziałkowym wydaniu tygodnik "Newsweek". Tylko w 2023 r. spółka miała wydać na marketing i PR prawie 14 mln zł.

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Węgierski deficyt dusi gospodarkę, a środki z KPO nie uratują Budapesztu od razu. W połowie grudnia Komisja Europejska odblokowała Węgrom 10,2 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności z przewidzianych na lata 2021-2027 dla Węgier 22 mld euro. - Dostępne ponad 10 miliardów euro powinno wystarczyć rządowi na najbliższe lata na wsparcie krajowej gospodarki – powiedział Peter Virovacz, główny ekonomista banku ING Hungary odnosząc się do unijnych środków dla Węgier. - Nie zmieni to jednak z dnia na dzień jej stanu – zastrzegł analityk.

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Źródło:
PAP