Tech
Partner serwisu

Oto technologie przyszłości. Przyniosą miliardy już w przyszłym roku

Wydatki na nowe technologie znacznie wzrosnąShutterstock

Firmy na całym świecie wydadzą 3,5 bln dolarów na IT w 2017 roku - prognozuje Gartner. Analitycy przygotowali listę dziewięciu dziedzin, które zdominują branżę w najbliższych miesiącach.

W raporcie prognozuje się, że firmy zwiększą przede wszystkim swoje wydatki na oprogramowanie (software) i usługi.

Tylko w tym roku wydatki na software wzrosną aż o 6 proc., a w następnym o kolejne 7,2 procent i wyniosą 357 mld dolarów. Tymczasem, w 2017 roku firmy wydadzą na usługi IT 943 mld dolarów, co ma stanowić wzrost o 5 proc. w stosunku do bieżącego roku.

Oznacza to, że trendy technologiczne i rzeczy, które pojawiły się w ciągu ostatnich kilku lat pochłoną w najbliższych latach miliardy dolarów.

Gatner i inne firmy badawcze przewidują, że najmocniej w przyszłym roku będą się rozwijać następujące technologie:

1. Sztuczna inteligencja (AI) i zaawansowane uczenie maszynowe

Już teraz Google i Microsoft dodają różnego rodzaju usługi AI do swoich usług w chmurze. Nawet startupy zaczęły korzystać ze sztucznej inteligencji w swoich aplikacjach, przykładem jest choćby Gogobot.

"Bardziej zaawansowane techniki wychodzą poza tradycyjne algorytmy, tworząc systemy, które rozumieją, uczą się, przewidują, adaptują i potencjalnie działają autonomicznie" - wskazuje Gartner.

Firma badawcza szacuje, że rynek sztucznej inteligencji wzrośnie z 420 mln dolarów w 2014 roku do 5,05 mld w 2020 roku.

2. Wirtualni asystenci

Sztuczna inteligencja znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach technologii, począwszy od usług w chmurze do internetu rzeczy (IoT). Jest jednak jeden obszar, który będzie roziwjał się wyjątkowo dynamicznie: wirtualni asystenci.

Chociaż Siri, Cortana i Google Now nie są wcale takie nowe, tego typu usługi coraz częściej wchodzą w nowe obszary. Na przykład, Apple wreszcie otworzył Siri dla innych deweloperów w 2016 roku. Z kolei Cortana (za pośrednictwem systemu Windows 10) współpracuje z wieloma aplikacjami pakietu Microsoft Ofiice

Według Grand View Research, globalny rynek Inteligentnego Wirtualnego Asystowania (IVA) osiągnie wartość 12,28 mld do 2024 roku.

3. Internet rzeczy (IoT)

2017 będzie rokiem, kiedy sztuczna inteligencji zacznie się łączyć z internetem rzeczy - prognozuje Gartner.

Internet rzeczy to koncepcja, wedle której otaczające nas urządzenia (m.in. sprzęt AGD, RTV, oświetlenie, samochody) mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej.

W przyszłym roku technologia wejdzie jednak na kolejny szczebel rozwoju. Zdaniem ekspertów, należy bowiem spodziewać się, że urządzenia zaczną samodzielnie komunikować się między sobą i pomagać w podejmowaniu decyzji. Gartner szacuje, że do 2018 roku do sieci będzie podłączonych 6 mld urządzeń.

Łączna wartość rynku IoT wzrośnie zaś z 157,06 mld dolarów w 2016 roku do 661,74 mld dolarów do 2021 roku - przewiduje Markets and Markets.

4. Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona (VR/AR)

Nadchodzi również czas systemów łączących świat rzeczywisty z tym generowanym komputerowo. Już w 2016 roku było głośno o tej technologii - teraz czas na kolejny krok.

Wśród oczekiwanych premier są m.in. nowe gogle HoloLens od Microsoftu. IDC przewiduje, że na całym świecie dochody wirtualnej i rzeczywistości rozszerzonej wzrosną z 5,2 mld dolarów do ponad 162 mld w 2020 roku.

5. Bliźniaki cyfrowe

Co otrzymamy po połączeniu technologii AI, IoT i VR/AR? Bliźniaka cyfrowego (ang. digital twin). To skomputeryzowana replikacja czegoś, co istnieje w świecie rzeczywistym, stworzona na podstawie danych zbieranych przez czujniki w czasie rzeczywistym.

Zdaniem analityków Gartnera o tej technologii będzie bardzo głośno w 2017 r. Szacuje się, że w ciągu trzech do pięciu lat, setki milionów rzeczy będą reprezentowane przez bliźniaków cyfrowych.

6. Blockchain

Pamiętacie fenomen bitcoinów w 2015 roku? Okazuje się, że same monety mogą być mniej warte niż sama technologia użyta do jej stworzenia.

Blockchain to element łączący technologie i finanse. Już teraz kilkaset firm, startup-ów i banków testuje tę technologię wywodzącą się z wirtualnej waluty. Umożliwia ona między innymi prowadzenie bezpiecznych transakcji i rejestrów. Zdaniem ekspertów już teraz należy spodziewać się nowych aplikacji blockchain dla sektora finansowego, opieki zdrowotnej, czy umów handlowych.

Market Reports Hub wskazuje, że światowy rynek technologii blockchain tylko w ciągu następnym pięciu lat wzrośnie z 210,2 mln dol. do 2,3 mld dol.

7. Systemy konwersacyjne

Już teraz wokół chatbotów trwa prawdziwe szaleństwo. Coraz częściej używane są one na stronach internetowych jako interaktywne, wirtualne postacie, zastępujące żywych konsultantów, odpowiadając na pytania klientów danej firmy.

Gartner uważa, że to jednak dopiero początek. Firma uważa bowiem, że pewnego dnia wszystkie nasze inteligentne obiekty będą miały jakąś formę interfejsu konwersacyjnego.

Firma badawcza TMA Associates przewiduje, że doprowadzi to do zwiększenia wartości tego rynku do 600 mld dolarów do 2020 roku.

8. Mesh app i architektura usług

Inteligentne urządzenia i aplikacje do dalszego rozwoju potrzebują systemów, które pozwalają im na porozumiewanie się z nami i pomiędzy nimi samymi. Zapewnić mają to systemy "Mesh App i architektura usług" (Mesh App and Service Architecture, MASA). Chodzi o usługi i systemy informatyczne, które wesprą aplikacje i sprawią, że będą mogły ze sobą rozmawiać, współpracować, uczyć się.

Istnieje już wiele tego typu rozwiązań, które znajdują się na wczesnych stadiach rozwoju.

Według Markets and Markets, rozwiązania te będą generowały 661,74 mld dolarów do 2021 roku.

9. Adaptacyjna architektura związana z cyberbezpieczeństwem

Eksperci firmy Gartner prognozują, że działania mające na celu zabezpieczenie środowisk IT przed nowymi zagrożeniami w wielu organizacjach nabiorą charakteru strategicznego.

Konieczna będzie modernizacja wielu systemów IT, wyposażenie wielu aplikacji biznesowych w funkcje ochronne. Research and Markets przewiduje, że adaptacyjna architektura stanie się w ciągu najbliższych pięciu lat rynkiem wartym 7,07 mld dolarów.

Zobacz rozmowę o przyszłości ekonomii współpracy. Gośćmi TVN24 BiS byli Dawid Sokołowski oraz Sebastian Starzyński (22.10.2016):

Przyszłość ekonomii współpracy
Przyszłość ekonomii współpracyTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: inc.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl