Polacy boją się internetu. Znów jesteśmy w ogonie Europy

Polacy boją się internetu. Znów jesteśmy w ogonie Europyshutterstock.com

Polacy mają opory przed korzystaniem z sieci - z zaledwie 65 proc. regularnych użytkowników internetu Polska zajmuje 24. miejsce w UE - średnia dla UE to 76 proc. - wynika z opublikowanego przez Komisję Europejską corocznego zestawieniu "European Digital Progress Report" dotyczącego rozwoju gospodarki cyfrowej. W ocenie autorów wynika to m.in. z niskich umiejętności cyfrowych. Punktują też kiepskie wykorzystanie e-administracji nad Wisłą.

Dlatego w podnoszeniu umiejętności cyfrowych trzeba uczyć, jak działa cyfrowy świat, czym jest bezpieczeństwo danych; sama biegłość w wykorzystywaniu aplikacji czy programów jest wtórna – uważa prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego. Zadaniem Jemielniaka niskie umiejętności cyfrowe Polaków wynikają bezpośrednio z niewielkich potrzeb.

Kenijczycy płacą smartfonami

- Mamy to szczęście lub nieszczęście, że tradycyjna infrastruktura działa na tyle dobrze, że nie wymusza przejścia na infrastrukturę cyfrową. W Japonii do dzisiaj akceptacja tradycyjnych kart płatniczych jest bardzo niska, podczas gdy w Kenii niemal każdy, nawet osoby w wieku emerytalnym, biegle posługują się smartfonami, a akceptacja mikropłatności przekracza 70 proc. – wskazał Jemielniak, który jest założycielem grupy badawczej New Research on Digital Societies. Jemielniak podkreślił, że w podnoszeniu umiejętności cyfrowych trzeba stawiać na uniwersalizm a nie uczenie korzystania z konkretnych rozwiązań. - Trzeba podnosić świadomość tego, jak działa świat cyfrowy w ogóle, co to jest bezpieczeństwo danych, dlaczego ważna jest prywatność, jakie problemy nadają się lepiej do rozwiązywania przez algorytmy niż inne. Sama biegłość w wykorzystywaniu poszczególnych aplikacji, czy programów jest wtórna i szybko zmienna w czasie – zaznaczył. Jego zdaniem cyfryzację należy rozwijać o projekty otwartego oprogramowania. - Za 1/3 kwot, które są wydawane na cyfryzację moglibyśmy nie tylko zrealizować podobnej jakości projekty, ale także dać podstawę do ich dalszego udoskonalania i rozwoju znacznie taniej - powiedział Jemielniak. Natomiast do rozwiązywania podstawowych problemów warto wykorzystać podmioty komercyjne. - Na przykład, można by wprowadzić kosztem banków jednolity standard autoryzacyjny, obieg dokumentacji podatkowej i funkcjonalności ePUAP zintegrowane z systemem bankowym, jak jest np. w Danii - wyjaśnił Jemielniak.

Na samym końcu UE

Według niego należy przy rozliczaniu realizacji projektów cyfryzacyjnych uwzględnić oceny zwykłych użytkowników, do których te rozwiązania są kierowane. Jemielniak zwrócił uwagę, że Polska ma prawo być dumna z sukcesów swoich rodzimych przedsiębiorstw informatycznych. - Choćby CD Project, Techland, Asseco, czy Comarch, mają na swoich rynkach wyraźne sukcesy - dodał. Z zestawienia KE wynika, że chociaż wielu Polaków wybiera mobilną łączność szerokopasmową (94 na 100), co stawia Polskę na 5. miejscu w UE, to tylko 57 proc. gospodarstw domowych ma stacjonarne szerokopasmowe połączenie z internetem (26 miejsce w UE). Z kolei, jeśli chodzi o zasięg stacjonarnego szerokopasmowego internetu to wynoszący 86 proc. wynik plasuje Polskę na ostatniej pozycji w UE. W porównaniu z innymi obywatelami UE Polacy mają opory przed korzystaniem z sieci - z zaledwie 65 proc. regularnych użytkowników internetu Polska zajmuje 24. miejsce w UE. Autorzy zestawienia wskazują, że może to być spowodowane brakiem umiejętności cyfrowych. Zaledwie 40 proc. Polaków deklaruje, że posiada podstawowe umiejętności cyfrowe, co plasuje Polskę na 24. miejscu w UE. Aktywne wykorzystanie e-administracji utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie i zaledwie 22 proc. użytkowników internetu składa formularze elektroniczne (21. miejsce w UE). Polska zanotowała umiarkowany postęp w czterech spośród pięciu wymiarów tzw. indeksu DESI mierzącego postęp w kilku kategoriach związanych z cyfryzację ale należy do grupy państw pozostających w tyle. Do tej grupy oprócz Polski należą, Bułgaria, Cypr, Republika Czeska, Grecja, Francja, Węgry i Słowacja. Indeks DESI dzieli państwa UE pod względem postępów w kierunku gospodarki cyfrowej i społeczeństwa informacyjnego na uciekających liderów, spowalniających liderów, nadrabiających liderów i pozostających w tyle. W ocenie Ministerstwa Cyfryzacji (MC) przyczyny takich wyników to m.in. rozproszenie kompetencji związanych z cyfryzacją i nieefektywne wydawanie pieniędzy przeznaczonych na projekty IT. Według resortu cyfryzacji postępu w tym względzie nie przyniosły ostatnie lata, w których Polska wydała na projekty informatyczne 4 mld zł. - Nastąpiło to jednak bez wcześniejszego przygotowania zintegrowanej strategii cyfryzacyjnej państwa - wskazuje resort. MC podkreśla, że wieloletnich zaległości nie da się nadrobić w kilka miesięcy. "Polska ma już strategię działania w zakresie informatyzacji usług publicznych. Ma ona służyć stopniowej budowie systemu efektywnego wydatkowania środków, jakie państwo przeznacza na budowę systemów informatycznych. Powinno się to przekładać się na powstawanie przyjaznych dla obywateli i powszechnych cyfrowych usług publicznych, które będą również przynosić korzyści państwu i w konsekwencji przyczyniać się do nadrabiania zaległości w stosunku do europejskich liderów" - wskazał resort.

Streżyńska: Transformacja państwa przez cyfryzację:

Streżyńska: Transformacja panstwa przez cyfryzację
Streżyńska: Transformacja panstwa przez cyfryzację

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

- Unia Europejska chce przyciągnąć najbardziej utalentowanych badaczy z całego świata, w tym z USA - zapewniła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapowiedziała przy tym wsparcie dla nauki w wysokości 500 milionów euro. Skrytykowała też działania prezydenta USA Donalda Trumpa.

Ursula von der Leyen krytykuje Donalda Trumpa. "Co za gigantyczna pomyłka"

Ursula von der Leyen krytykuje Donalda Trumpa. "Co za gigantyczna pomyłka"

Źródło:
PAP, Politico

Administracja prezydenta Donalda Trumpa oferuje nielegalnym imigrantom 1000 dolarów za to, że dobrowolnie opuszczą Stany Zjednoczone - przekazał amerykański resort bezpieczeństwa krajowego (DHS).

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Właściciel działki będzie mógł wyciąć drzewo, jeśli w czasie 35 dni od takiego wniosku odpowiedni organ nie zgłosi sprzeciwu - wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac rządu.

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacek Jastrzębski ocenił w poniedziałek w mediach społecznościowych, że pojawienie się nowych inwestorów na rynku bankowym może zwiększyć konkurencyjność tego sektora. Jastrzębski zamieścił swój wpis w poniedziałek na platformie X po informacji o tym, że Erste Group kupi 49 procent udziałów Santander Bank Polska.

Wielkie przejęcie w Polsce. Jest komentarz urzędu

Wielkie przejęcie w Polsce. Jest komentarz urzędu

Źródło:
PAP

Erste Group podpisał umowę w sprawie zakupu 49 procent w Santander Bank Polska i 50 procent w Santander TFI za łącznie 7 miliardów euro - poinformował Erste w komunikacie. Erste oczekuje, że przejęcie zostanie sfinalizowane pod koniec 2025 roku.

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Źródło:
PAP

Ustawa obniżająca składkę zdrowotną jest niesprawiedliwa społecznie - podkreślili związkowcy podczas spotkania Rady Dialogu Społecznego z Andrzejem Dudą. Prezydent wyjaśnił, że poprosił o konsultacje zanim podejmie decyzję co do dalszych losów ustawy.

Składka zdrowotna. Konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą

Składka zdrowotna. Konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą

Źródło:
PAP

Linie Finnair odwołały w poniedziałek około 100 lotów, czyli blisko jedną trzecią. Pracownicy fińskiego przewoźnika kontynuują strajk rozpoczęty pod koniec ubiegłego tygodnia, a domagają się podwyżki płac.

Protest ma wpływ na podróż kilku tysięcy osób

Protest ma wpływ na podróż kilku tysięcy osób

Źródło:
PAP

Polska spółka hotelarska Orbis po ponad 100 latach działalności zmieniła swoją nazwę na Essendi - wynika z informacji przekazanych przez firmę. Zmiana ta jest efektem decyzji właściciela, grupy AccorInvest, która dąży do ujednolicenia swojej działalności.

Orbis zmienił nazwę

Orbis zmienił nazwę

Źródło:
PAP

Przez zakaz używania fajerwerków upaść mogą tysiące firm, a rynek zostanie zalany niebezpiecznymi produktami niewiadomego pochodzenia - ostrzega Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. We wtorek ma odbyć się posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw ochrony zwierząt, podczas którego omawiana będzie kwestia ograniczeń w korzystaniu z wyrobów pirotechnicznych.

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Obszar startów rakiet firmy SpaceX, należącej do Elona Muska, uzyska oficjalny status miasta. W referendum dotyczącym tej kwestii większość głosujących stanowili pracownicy miliardera. "Starbase w Teksasie jest teraz prawdziwym miastem!" - napisał w mediach społecznościowych Elon Musk.

Musk będzie miał swoje miasto

Musk będzie miał swoje miasto

Źródło:
PAP

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Radaway oraz jej dyrektorowi handlowemu - poinformował urząd w komunikacie prasowym. Według UOKiK, firma mogła przez prawie 10 lat w niedozwolony sposób ustalać ceny wyposażenia łazienek.

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Źródło:
PAP

Rodzice i opiekunowie, którzy jeszcze nie złożyli wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres, powinni zrobić to jak najszybciej. 31 maja kończy się okres wypłat na podstawie wniosków z ubiegłego roku - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Źródło:
PAP

Na wtorek zaplanowano posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Decyzja zostanie ogłoszona w środę. Ekonomiści są zgodni. Według oczekiwań rynkowych RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Byłoby to dobrą wiadomością dla części kredytobiorców, bowiem im niższa stopa NBP, tym niższa rata.

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Microsoftu w poniedziałek zostanie wyłączony komunikator Skype. Usługa została uruchomiona w 2003 roku i szybko zyskała popularność na całym świecie jako tańsza alternatywa dla połączeń telefonicznych. Ale czasy świetności ma już dawno za sobą.

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump bierze pod uwagę wydłużenie terminu na sprzedaż TikToka przez spółkę ByteDance. Według obecnych przepisów Chińczycy mają na to czas do 19 czerwca, inaczej aplikacja będzie zakazana w USA.

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

Źródło:
CNN

Trwają prace nad ostatecznymi zapisami programu dopłat do rowerów elektrycznych - przekazał resort klimatu i środowiska. Zapewniono, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje, by "Mój Rower Elektryczny" ruszył do połowy roku. Budżet programu to 50 milionów złotych.

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Źródło:
PAP

Narodowy bank Tanzanii zakazał używania walut obcych, w tym dolara amerykańskiego, do rozliczania krajowych transakcji i płatności. Cudzoziemcy, również turyści, muszą wymienić waluty obce w bankach komercyjnych lub kantorach w Tanzanii.

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Źródło:
PAP

Warren Buffett, amerykański miliarder, finansista i legendarny inwestor, zapowiedział odejście na emeryturę pod koniec tego roku i rezygnację z kierowania Berkshire Hathaway. 94-latek wskazał również swojego następcę.

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Źródło:
PAP, BBC

Wzrost ceł może spowodować wzrost kosztów produkcji samolotów i osłabić turystykę przyjazdową do USA - ocenili ekonomiści w raporcie Allianz Research. Ich zdaniem wojna handlowa dodatkowo zwiększy zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw dla producentów samolotów.

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale tego roku na rynku było wielu klientów zdecydowanych na zakup mieszkania w najbliższym czasie - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass oraz RynekPierwotny.pl. Autorzy informacji zwrócili uwagę, że coraz dłużej trwa proces sprzedaży mieszkania.

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

Źródło:
PAP

Niecodzienny pomysł na relaks miał były prawnik, Kwon Yong-Seok, który założył hotel Prison Inside Me, inspirowany więzieniem. W obiekcie położonym 80 kilometrów od Seulu goście mogą zamknąć się w pięciometrowych celach.

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Źródło:
PAP