Windows sam się pobrał i uszkodził komputer. Microsoft płaci odszkodowanie
Microsoft wielokrotnie był krytykowany za wymuszanie instalacji najnowszego systemu operacyjnego. I teraz płaci za to cenę. Sąd przyznał właśnie 10 tys. dolarów kobiecie, której komputer samodzielnie zainstalował Windows 10.
Teri Goldstein po raz pierwszy zobaczyła, jak jej komputer próbuje pobrać i zainstalować Windows 10 kilka dni po tym, jak Microsoft udostępnił go użytkownikom w ub.r. Twierdzi, że nie zezwoliła na aktualizację, a mimo to komputer pobrał ją automatycznie. Do instalacji systemu jednak nie doszło.
Awaria systemu
- Nigdy nie słyszałam o systemie Windows 10 - powiedziała Goldstein w rozmowie z "Seattle Times". - Nikt nie pytał mnie, czy chcę zaktualizować swój system - dodała.
Jej komputer wkrótce po pobraniu sytemu uległ awarii i nie nadawał się do użycia. Był to duży problem, ponieważ Goldstein wykorzystuje komputer do prowadzenia własnego biura podróży.
Kobieta złożyła przeciwko Microsoftowi pozew do sądu, a ten przyznał jej odszkodowanie. Za utracone zarobki i zepsuty komputer dostanie 10 tys. dolarów.
W krótkim oświadczeniu rzecznik Microsoftu stwierdził, że firma "wycofała apelację, aby uniknąć kosztów dalszego postępowania sądowego". Do swojej winy technologiczny gigant jednak się nie przyznaje.
Przypadek Goldstein nie jest jedyny. Dotychczas wiele osób skarżyło się na natrętną politykę Microsoftu, dotyczącą procesu instalacji Windows 10.
Bezpłatna aktualizacja systemu do najwyższej wersji jest możliwa do 29 lipca 2016 br. Później trzeba będzie za nią zapłacić.
Sztuczna inteligencja Microsoftu została fanką Hitlera i Donalda Trumpa:
Autor: tol//ms / Źródło: Independent
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Miliarder Elon Musk tłumaczy działanie jednego ze swoich "technologicznych dzieci". Po tym jak chatbot Grok zaczął obrażać ludzi i głosić antysemiskie treści, na Muska spadła fala krytyki. Kontrowersyjny przedsiębiorca broni Groka pisząc, że "zbyt posłusznie wykonywał polecenia użytkowników, za bardzo chciał ich zadowalać". We wpisie na X Musk zapewniał, że trwają prace nad poprawą działania.
To jest oczywisty konflikt interesów - tak o działaniach Allegro mówi prezes InPostu Rafał Brzoska. Chodzi o domyślny wybór opcji dostawy zamówionych przesyłek. - Klienci zawsze mają i będą mieli pełną kontrolę nad tym, gdzie i jak odbiorą swoje zamówienie. Ostateczna decyzja należy wyłącznie do nich - odpowiada Marcin Gruszka z Allegro.
W środę rano po wzroście kursu akcji Orlenu na GPW kapitalizacja koncernu po raz pierwszy przekroczyła 100 miliardów złotych. Koncern stał się tym samym najwyżej wycenianą spółką energetyczną w historii warszawskiej giełdy. Akcje spółki od początku roku zyskały aż 82 proc.
"Po dwóch niesamowitych latach zdecydowałam się zrezygnować ze stanowiska dyrektora generalnego X" - napisała na portalu X, dawniej Twitter, Linda Yaccarino. Jak pisze agencja Reuters, to "niespodziewana decyzja".
Kolejne sześć państw otrzymało od prezydenta USA Donalda Trumpa listy w sprawie podwyżki ceł. Przywódca w środę opublikował kopie pism, w których poinformował kraje o obowiązujących je od 1 sierpnia stawkach celnych. Poprzednim razem Trump napisał takich listów kilkanaście.
W czerwcu 2025 roku codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 5,8 procent w porównaniu do cen w tym samym miesiącu przed rokiem - wynika z "Indeksu cen detalicznych" przygotowanego przez UCE Research i Uniwersytet WSB Merito. Najbardziej podrożały słodycze i desery.
W środę rano redakcja Kontakt24 otrzymała sygnał o awarii serwerów Ministerstwa Sprawiedliwości. "Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem pełnej funkcjonalności" - zapewnia resort. W kolejnym wpisie wytłumaczono, co się przyczyniło do awarii.
Awaria w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort tłumaczy, co się stało
- Źródło:
- tvn24.pl
Parlament Europejski chce ograniczyć zmasowany napływ tanich przesyłek ze sklepów internetowych spoza Unii Europejskiej. Pomóc mają w tym nowe obostrzenia. Chodzi między innymi o wprowadzenie dodatkowej opłaty manipulacyjnej w wysokości 2 euro oraz zachęcenie zagranicznych platform do tworzenia magazynów w Europie.
Jak podaje CNBC Jeff Bezos, tuż po swoim ślubie z Lauren Sanchez w Wenecji, sprzedał prawie trzy miliony akcji Amazona wartych 665,8 milionów. Jest to część planu ogłoszonego wcześniej w tym roku, w ramach którego Bezos chce upłynnić 25 milionów akcji do maja 2026 roku.
Jesienne powodzie w 2024 roku dotknęły Polskę, Czechy, Austrię, Słowację, Mołdawię oraz Bośnię i Hercegowinę. Państwa te dostaną dodatkową pomoc z unijnego Funduszu Solidarności. Parlament Europejski uruchomił kwotę w wysokości 280,7 milionów euro.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny zakwestionował niedozwolone praktyki stosowane przez serwis płatności internetowych PayPal. UOKiK wskazał, że polegały one na zmianie umów w oparciu o nieuczciwą klauzulę modyfikacyjną oraz niewłaściwe informowanie o zmianach opłat.
Od roku w Polsce obowiązują przepisy nakładające na platformy sprzedażowe obowiązek przekazywania danych organom podatkowym. Fiskus wykorzystuje te informacje także do sprawdzania kupujących, a Polacy otrzymują wezwania do zapłaty podatku - podaje "Gazeta Wyborcza".
Fiskus sprawdza kupujących w internecie. "Dla mnie to zaskoczenie"
- Źródło:
- "Gazeta Wyborcza", tvn24.pl
- Wchodzimy na wyższy poziom mowy nienawiści, który sterowany jest przez algorytmy - powiedział w RMF FM wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, odnosząc się do działań chatbota Grok, należącego do firmy xAI Elona Muska. Dodał, że "mamy w Polsce mechanizmy, które pozwalałyby zadziałać w taki sposób, żeby portal X nie działał".
Sąd w Turcji zdecydował o zablokowaniu dostępu do Groka, chatbota opracowanego przez firmę xAI Elona Muska. Sztuczna inteligencja wygenerowała wypowiedzi, które zdaniem władz obrażały prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i założyciela nowoczesnej Turcji Mustafę Kemala Ataturka - podała agencja Anatolia (Anadolu).
Koncepcja wydzielenia aktywów węglowych (elektrowni) do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) nie ma uzasadnienia ekonomicznego - poinformował w środę minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. MAP szacuje, że przyniosłoby to ponad 50 miliardów złotych strat w ciągu 15 lat.
Pomysł PiS idzie do kosza. Minister: strata sięgnęłaby 54 miliardów złotych
- Źródło:
- PAP
Władze Ghany powołały specjalne brygady wojska i policji do walki z przemytem złota. Jak zapowiedział prezydent John Dramani Mahama, informatorzy, którzy pomogą w udaremnieniu przemytu, otrzymają 10 procent wartości przejętego kruszcu.
Rotterdam, największy port w Europie, rozpoczął przygotowania do potencjalnego konfliktu z Rosją - podał "Financial Times". Rezerwuje miejsca dla okrętów z wyposażeniem wojskowym oraz planuje, dokąd przekierować transport cywilny w przypadku wojny.
We wtorek Komisja Europejska przedstawiła plan wsparcia branży chemicznej, która zmaga się ze spadkiem produkcji i zamykaniem zakładów. Sektor ten zapewnia 1,2 miliona miejsc pracy i dostarcza produkty dla ponad 90 procent przemysłu w Unii Europejskiej.
We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący tak zwanych emerytur czerwcowych z lat 2009-2019 - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. Nowe przepisy umożliwią ponowne przeliczenie świadczeń dla ponad 100 tysięcy osób.
Po latach napięć i spadku ruchu pasażerskiego lotnisko w Modlinie ma otrzymać nowy impuls rozwojowy. Ryanair zapowiada nowe kierunki i zwiększenie floty, terminal ma zostać rozbudowany, a do portu zaczynają wchodzić nowi przewoźnicy. Nad ambitnymi planami wciąż wisi jednak polityczne ryzyko.
Modlin przyspiesza. Ryanair inwestuje, nowi gracze na horyzoncie
- Źródło:
- tvn24.pl, PAP