Znani są zwycięzcy konkursu na budowę tras Hyperloopa - nowoczesnego systemu transportu, który ma za pomocą kapsuły przewozić podróżnych z prędkością 1,2 tysiąca kilometrów na godzinę. Wśród szczęśliwców nie znalazł się polski zespół.
W konkursie Hyperloop One Global Challenge wybrano do realizacji 10 tras w 5 krajach, na terenie 3 kontynentów. W zwycięskiej dziesiątce znalazły się 4 trasy z USA, 2 z Wielkiej Brytanii, 2 z Indii, 1 z Kanady i 1 z Meksyku.
To właśnie te projekty mogą liczyć na wsparcie przy realizacji ze strony organizatora konkursu. "Hyperloop One dostarczy pomoc w zakresie biznesu i inżynierii, będzie blisko współpracował z każdą ze zwycięskich ekip, żeby ich pomysł stał się możliwy do wykonania" - napisano po ogłoszeniu wyników.
Pierwszy z projektem może ruszyć stan Kolorado. Tamtejszy Departamentem Transportu podpisał z Hyperloop One umowę o przygotowaniu studium wykonalności superszybkiej trasy z Denver do Pueblo na południu i Cheyenne na północy.
"Takie badania zbliżają nas do celu, jakim jest wdrożenie trzech całkowicie działających systemów do roku 2021" - oświadczył Rob Lloyd, szef Hyperloop One. Spółka ma już podobną umowę z Dubajem.
Konkurs projektów
Do konkursu Global Challenge, organizowanego przez firmę z Los Angeles Hyperloop One, zgłosiło się aż 2,6 tys. zespołów z całego świata. Wyłoniono 35 półfinalistów z 27 krajów, w tym zespół Hyperloop Poland. Projekt przedstawiony przez Polaków zakładał budowę trasy z Warszawy do Wrocławia. Podróż między tymi miastami miałaby trwać zaledwie 35 minut.
Ekipa z Polski nie zamierza jednak się poddać i już zapowiedziała dalsze prace nad projektem.
Czym jest Hyperloop?
Podróż Hyperloopem ma odbywać się wewnątrz stalowych kapsuł poruszających się z prędkością ponad 1,2 tys. km/h. System w uproszczeniu można opisać jako połączenie samolotu Concorde, działa elektromagnetycznego (railgun) ze stołem do air hokeja. Kapsuły transportowe mają być wystrzeliwane za pomocą sprężonego powietrza w specjalnej rurze, w której będzie panować minimalne ciśnienie, co zmniejszy opór.
Rewolucyjny pomysł po raz pierwszy w 2013 roku zaprezentował Elon Musk, prezes firm Tesla Motors i SpaceX. Miliarder chce realizować własne projekty poprzez firmę The Boring Company.
Autor: ps/ms / Źródło: tvn24bis.pl, The New York Times
Źródło zdjęcia głównego: hyperloop-one.com