TVN24 Biznes | Tech

DVB-T2 - nowy standard telewizji naziemnej. Wszystko, co trzeba wiedzieć

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC
Nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVCTVN24
wideo 2/5
TVN24Nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC

W 2022 roku zmieni się standard nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej - dotychczasowy DVB-T zastąpi DVB-T2/HEVC. Zmiany systemu realizowane będą etapami w całej Polsce z podziałem na województwa. Po 30 czerwca 2022 roku odbiór sygnału telewizyjnego będzie możliwy tylko w systemie DVB-T2. Trzeba o tym pamiętać wybierając nowy telewizor.

Nowy system ma zapewnić nowe możliwości i korzyści dla konsumentów. Widzowie mają zyskać wyższą jakość obrazu i dźwięku oraz większy wybór kanałów. Oznacza to jednak, że dalsze korzystanie z telewizji naziemnej może wiązać się z koniecznością dostosowania telewizora lub wymiany na nowy, gdyż odbiornik będzie musiał posiadać odpowiednie funkcje. Większość telewizorów wyprodukowanych w ostatnich latach jest dwusystemowa, czyli wyposażona w możliwość odbioru obecnego systemu - DVB-T jak i nowego - DVB-T2. Telewizor zgodny ze standardami DVB-T2 może wymagać zmiany ustawień.

Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że aż 2,27 mln gospodarstw domowych musi wymienić telewizor lub kupić nowy dekoder.

Jeśli telewizor nie spełnia wymogów DVB-T2, konieczny będzie zakup specjalnej przystawki "set-top-box" tzw. tunera zgodnego z wprowadzanymi standardami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zmiana standardu telewizji - jaki telewizor kupić?

Kupując nowy sprzęt, warto zapytać sprzedawcę, czy telewizor:

- odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2;

- odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H);

- odbiera kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.

Ponadto jeśli odbiornik umożliwia podłączenie do internetu, to powinien on obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.

By móc oglądać telewizję w ultra wysokiej rozdzielczości 4K, to sprzęt powinien spełniać również wymogi:

- odbioru HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10;

- odbioru dźwięku w wersji Dolby AC-4.

Telewizja naziemna

Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T) została uruchomiona w Polsce w 2013 roku. To właśnie wtedy rozpoczęło się cyfrowe nadawanie programów naziemnych. Za jej pośrednictwem do widzów w Polsce dociera ponad 30 programów, np. TVN oraz TVN7. Nadawane są one z rozmieszczonych w całym kraju naziemnych stacji nadawczych. W przyszłym roku zostanie pożegnany jednak standard DVB-T.

Sygnał DVB-T2 - co to jest

DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC, czyli naziemną telewizję cyfrową drugiej generacji. HEVC to standard umożliwiający odbiór telewizji w lepszej jakości. Należy pamiętać, że standard DVB-T2/HEVC nie będzie wprowadzany w telewizjach satelitarnych i kablowych. Zmiany dotyczą tylko naziemnej telewizji cyfrowej.

Telewizja naziemna z sygnałem DVB-T2/HEVC - od kiedy?

Ta poważna zmiana będzie dotyczyć milionów odbiorców telewizji naziemnej. Operację przełączenia nadajników na nowy standard podzielono na cztery etapy, każdy z nich obejmie kilka województw. Zmiany rozpoczną się pod koniec marca 2022 roku i zakończą się w czerwcu 2022 roku.

Planowane terminy zmian w poszczególnych regionach:

- 28 marca 2022 roku: województwo lubuskie, dolnośląskie, opolskie,

- 25 kwietnia 2022 roku: województwo zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie,

- 23 maja 2022 roku: województwo łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie,

- 27 czerwca 2022 roku: województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie.

Uwaga na nieuczciwych sprzedawców

Kancelaria premiera wskazała w komunikacie, że w nadchodzących miesiącach rosnące zainteresowanie urządzeniami dla DVB-T2 mogą też próbować wykorzystać nieuczciwi sprzedawcy. "Należy szczególnie uważać na oferty telewizorów i dekoderów w podejrzanie niskich cenach. Korzystając teraz z wyjątkowo atrakcyjnej okazji, za kilka miesięcy możemy pozbawić się dostępu do naszych ulubionych kanałów" - alarmuje KPRM.

W ocenie ekspertów najlepszym sposobem na uniknięcie pomyłki przy zakupie jest dokładne sprawdzenie parametrów oferowanego sprzętu. Kupując telewizor lub dekoder dobrze jest nie polegać tylko na opisie udostępnionym przez sprzedawcę, ale zajrzeć też do dostępnych informacji producenta.

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości