Oszuści podszywają się pod bank. Ostrzeżenie

Tech

Sadowski: coraz więcej osób płaci kartąTVN24 BiS
wideo 2/4

Credit Agricole ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail, w których nadawca podszywa się pod bank. "Ich celem jest wyłudzenie Państwa poufnych danych - identyfikatora i hasła do serwisu transakcyjnego oraz prawdopodobnie zarażenie komputera szkodliwym oprogramowaniem" - wskazano w komunikacie.

Przedstawiciele Credit Agricole poinformowali, że przestępcy wysyłają e-maile do przypadkowych odbiorców. "Niestety nadawcy takich wiadomości posługują się różnymi technikami, aby skutecznie namówić odbiorcę do otwarcia załącznika, na przykład sugerując, że zawiera istotne informacje, fakturę, interesujące zdjęcia czy inne dane" - zwrócono uwagę. W wiadomościach, których dotyczy to ostrzeżenie, przestępcy sugerują, że bez podjęcia działań (kliknięcia w podany w treści fałszywy link), nastąpi wygaśnięcie konta. "Jest to nieprawda. Link prowadzi do fałszywej strony - w żadnym wypadku nie należy na nią wchodzić, ani podawać na niej żadnych danych uwierzytelniających" - podkreślili przedstawiciele banku. Jednocześnie prosząc swoich klientów o zwracanie uwagi na tego rodzaju wiadomości, ignorowanie i kasowanie tych, które wydają się podejrzane.

Zalecenia dla klientów

Jeżeli jednak kliknęliśmy w fałszywy link lub otworzyliśmy niebezpieczny załącznik, to niezbędne jest sprawdzenie komputera aktualnym oprogramowaniem antywirusowym lub przez profesjonalny serwis komputerowy.

Do czasu usunięcia wirusa nie należy korzystać z bankowości internetowej na takim urządzeniu. "Jeżeli doszło do ujawnienia danych uwierzytelniających (identyfikatora klienta, hasła, hasła SMS, ewentualnie innych danych) - prosimy o pilny kontakt z bankiem" - poinformowali przedstawiciele Credit Agricole.

Banki ostrzegają

To nie pierwsze tego typu ostrzeżenie w ostatnich tygodniach. Przed fałszywymi wiadomościami od oszustów podszywających się pod bank ostrzegał ostatnio mBank.

W połowie października informowaliśmy o tym, że hakerzy podszywają się pod serwis Przelewy24.

Wcześniej Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzegał przed wiadomościami od osób podszywających się pod ZUS. W temacie wiadomości rozsyłanej przez oszustów wpisana jest fraza "Zaległe składki", zaś w samym mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości.

Autor: mb/ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock