Apple dostał karę za spowalnianie telefonów

Tech

TVN24 BiSSmartfony przeszkadzają w życiu rodzinnym

Francuski urząd ochrony konkurencji i konsumenta nałożył na koncern Apple grzywnę w wysokości 25 milionów euro za celowe spowalnianie działania starszych telefonów i nieinformowanie o tym klientów. Postępowanie w tej sprawie trwało dwa lata.

Według francuskiego urzędu właściciele iPhone'ów "nie zostali poinformowani, że instalowanie aktualizacji iOS (10.2.1 i 11.2) może spowolnić ich urządzenia", a tym samym koncern dopuścił się "oszukańczej praktyki handlowej".

W ramach zawartej ugody Apple musi zamieścić informację o orzeczeniu na swojej francuskojęzycznej stronie internetowej.

Przeprosiny

Firma przyznała się, że spowalniała starsze modele iPhone'ów za pomocą aktualizacji oprogramowania, w grudniu 2017 roku. Postępowanie wszczęto po złożeniu pozwu przez organizacje konsumenckie.

Amerykański gigant technologiczny przeprosił wtedy użytkowników swoich telefonów i poinformował, że obniża koszty wymiennych baterii dla telefonów po upływie okresu gwarancji.

W styczniu 2018 roku szef koncernu Apple, Tim Cook zapowiedział też nową aktualizację systemu operacyjnego iOS 11, pozwalającą użytkownikom wyłączyć spowalnianie starszych telefonów.

W Stanach Zjednoczonych sprawa obniżania wydajności starszych modeli smartfonów Apple odbiła się na szerokim echem, koncern miał także problemy prawne między innymi we Włoszech i Korei Południowej.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock