Tech
Partner serwisu

"A co, jeśli mam telefon na kartę?". Dziesięć trudnych pytań o roaming

[object Object]
Dlaczego polscy operatorzy nie chcą znieść roamingu?TVN24 BiS
wideo 2/3

Od czwartku za rozmowy, esemesowanie i transfer danych w krajach Unii Europejskiej płacimy tyle, co w kraju. Dzięki zniesieniu roamingu, stawki za usługi poza granicami Polski zostały zrównane ze stawkami obowiązującymi na terenie Polski. Ale pytań w tej sprawie przybywa. Oto odpowiedzi na te najczęściej zadawane.

1. Co muszę zrobić, żeby uruchomić roaming?

Użytkownik nie musi robić nic, kiedy przekracza granicę, żeby korzystać z usługi. Roaming uruchomi się automatycznie.

2. Korzystam z telefonu na kartę. Czy brak opłat za roaming dotyczy także mnie?

Tak. Roaming w nowej postaci dotyczy zarówno usług abonamentowych, jak i tych na kartę.

Jeśli jednak w kraju korzystasz z pakietu w ramach którego płacisz mniej niż 7.7 euro (ok. 17 zł) za 1 GB, operator może wprowadzić limity na transfer danych.

3. Jakie będę miał limity na rozmowy, SMS-y i internet, kiedy będę za granicą?

To zależy od tego, z jakiego pakietu korzystasz w kraju. Innymi słowy, w zależności od pakietu, którego użytkownik używa w jego rodzimym kraju (np. w Polsce) z takiego samego pakietu może korzystać za granicą.

Dla przykładu, jeżeli mamy wykupiony pakiet nielimitowanych sms- ów, przebywając za granicą, nie ponosimy dodatkowych opłat za wysłane wiadomości.

4. Czy zapłacę, jeśli to ktoś do mnie dzwoni lub SMS-uje?

Nie. Odbieranie i otrzymywanie wiadomości jest darmowe. Oczywiście tak długo, jak użytkownik jest na terenie kraju należącego do Wspólnoty.

5. Co, jeśli przekroczę limit transferu danych?

Także limit transferu danych zależy od pakietu, z jakiego korzysta użytkownik w kraju. Jest jednak możliwość, że wyczerpie się, kiedy będziemy za granicą. W takim razie, jeśli użytkownik zdecyduje się dalej korzystać z internetu, operator nie będzie mógł policzyć więcej, niż na to zezwala prawo unijne. Obecnie maksimum kreślone jest jako 7.70 euro za 1 GB + VAT.

Komisja Europejska chce, żeby do 2020 r. opłata maksymalna spadłą do 2.50 euro.

6. Jak długo nie będę ponosił dodatkowych opłat?

Roaming bez dodatkowych opłat przeznaczony jest dla tych, którzy częściej są w domu niż za granicą. To znaczy, że jeżeli użytkownik polskiej sieci większą część czasu przebywa poza granicami Polski, roaming nie jest dedykowany dla niego. W takiej sytuacji, operator najprawdopodobniej skontaktuje się z klientem.

7. Co w przypadku, gdy mam już wykupiony pakiet roamingowy?

Jeśli ktoś zapłacił już za specjalną taryfę roamingową i usługa jest aktywna, prawdopodobnie przed wejściem w życie nowych stawek jego operator powinien się z nim skontaktować. Wybór będzie należał do klienta. Jeżeli będzie chciał zachować wykupiony pakiet, telekom nie będzie miał na to wpływu.

8. Jeśli wyjadę za granicę i chcę zadzwonić, czy muszę martwić się, z jakiej sieci korzysta mój rozmówca?

Nie. Jeżeli tylko rozmówca, z którym użytkownik sieci chce się skontaktować jest na terytorium UE, razem korzystają z darmowego roamingu.

9. W których krajach nie będzie dodatkowych opłat?

Zniesienie opłat dotyczy kraje UE, tzw. Strefa 1 w roamingu: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Martynika, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Reunion, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Oprócz tego, za rozmowy nie zapłacimy w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Norwegia, Islandia, Liechtenstein + terytoriach zależnych: Gibraltar, Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika.

10. Co to tak w ogóle jest roaming?

Roaming to usługa, dzięki której użytkownik telefonu może korzystać z usług swojego operatora również poza granicami kraju. Do tej pory, telekomy naliczały dodatkowe opłaty za rozmowy czy wiadomości tekstowe wysyłane zza granicy.

Przeciwko temu procederowi wystąpiła Unia Europejska, powołując się na swobody obywatelskie, m. in. przepływu osób. Rozporządzenie umożliwiające zniesienie opłat za roaming UE zatwierdzono pod koniec kwietnia br.

Operatorzy w Polsce jednak niechętnie prezentowali nowe oferty.

Pierwszą siecią, która dostosowała swój cennik do nowych regulacji było Orange. Następnie nowe stawki zaprezentowało T-Mobile oraz Play. Nastąpiło to jednak po fali krytyki pod adresem firm.

UOKiK zauważył w połowie maja, że przedstawione propozycje nie "oddają ducha i celu" zniesienia roamingu.

Ostatni swoją ofertę ujawnił Plus. "Zasada „W Unii jak w domu” w Plusie i Plushu oznacza, że klienci nie będą ponosili podczas swoich zagranicznych podróży dodatkowych opłat za korzystanie z połączeń głosowych, SMS, MMS i za usługi transmisji danych w ramach przyznanych pakietów roamingowych” - podał operator w komunikacie.

Autor: ps/gry / Źródło: tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do końca listopada można wnioskować o środki z programu Dobry Start. Do tej pory wypłacono ponad 1,37 miliarda złotych - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

Źródło:
PAP

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl