Od czwartku za rozmowy, esemesowanie i transfer danych w krajach Unii Europejskiej płacimy tyle, co w kraju. Dzięki zniesieniu roamingu, stawki za usługi poza granicami Polski zostały zrównane ze stawkami obowiązującymi na terenie Polski. Ale pytań w tej sprawie przybywa. Oto odpowiedzi na te najczęściej zadawane.
1. Co muszę zrobić, żeby uruchomić roaming?
Użytkownik nie musi robić nic, kiedy przekracza granicę, żeby korzystać z usługi. Roaming uruchomi się automatycznie.
2. Korzystam z telefonu na kartę. Czy brak opłat za roaming dotyczy także mnie?
Tak. Roaming w nowej postaci dotyczy zarówno usług abonamentowych, jak i tych na kartę.
Jeśli jednak w kraju korzystasz z pakietu w ramach którego płacisz mniej niż 7.7 euro (ok. 17 zł) za 1 GB, operator może wprowadzić limity na transfer danych.
3. Jakie będę miał limity na rozmowy, SMS-y i internet, kiedy będę za granicą?
To zależy od tego, z jakiego pakietu korzystasz w kraju. Innymi słowy, w zależności od pakietu, którego użytkownik używa w jego rodzimym kraju (np. w Polsce) z takiego samego pakietu może korzystać za granicą.
Dla przykładu, jeżeli mamy wykupiony pakiet nielimitowanych sms- ów, przebywając za granicą, nie ponosimy dodatkowych opłat za wysłane wiadomości.
4. Czy zapłacę, jeśli to ktoś do mnie dzwoni lub SMS-uje?
Nie. Odbieranie i otrzymywanie wiadomości jest darmowe. Oczywiście tak długo, jak użytkownik jest na terenie kraju należącego do Wspólnoty.
5. Co, jeśli przekroczę limit transferu danych?
Także limit transferu danych zależy od pakietu, z jakiego korzysta użytkownik w kraju. Jest jednak możliwość, że wyczerpie się, kiedy będziemy za granicą. W takim razie, jeśli użytkownik zdecyduje się dalej korzystać z internetu, operator nie będzie mógł policzyć więcej, niż na to zezwala prawo unijne. Obecnie maksimum kreślone jest jako 7.70 euro za 1 GB + VAT.
Komisja Europejska chce, żeby do 2020 r. opłata maksymalna spadłą do 2.50 euro.
6. Jak długo nie będę ponosił dodatkowych opłat?
Roaming bez dodatkowych opłat przeznaczony jest dla tych, którzy częściej są w domu niż za granicą. To znaczy, że jeżeli użytkownik polskiej sieci większą część czasu przebywa poza granicami Polski, roaming nie jest dedykowany dla niego. W takiej sytuacji, operator najprawdopodobniej skontaktuje się z klientem.
7. Co w przypadku, gdy mam już wykupiony pakiet roamingowy?
Jeśli ktoś zapłacił już za specjalną taryfę roamingową i usługa jest aktywna, prawdopodobnie przed wejściem w życie nowych stawek jego operator powinien się z nim skontaktować. Wybór będzie należał do klienta. Jeżeli będzie chciał zachować wykupiony pakiet, telekom nie będzie miał na to wpływu.
8. Jeśli wyjadę za granicę i chcę zadzwonić, czy muszę martwić się, z jakiej sieci korzysta mój rozmówca?
Nie. Jeżeli tylko rozmówca, z którym użytkownik sieci chce się skontaktować jest na terytorium UE, razem korzystają z darmowego roamingu.
9. W których krajach nie będzie dodatkowych opłat?
Zniesienie opłat dotyczy kraje UE, tzw. Strefa 1 w roamingu: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Martynika, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Reunion, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Oprócz tego, za rozmowy nie zapłacimy w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Norwegia, Islandia, Liechtenstein + terytoriach zależnych: Gibraltar, Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika.
10. Co to tak w ogóle jest roaming?
Roaming to usługa, dzięki której użytkownik telefonu może korzystać z usług swojego operatora również poza granicami kraju. Do tej pory, telekomy naliczały dodatkowe opłaty za rozmowy czy wiadomości tekstowe wysyłane zza granicy.
Przeciwko temu procederowi wystąpiła Unia Europejska, powołując się na swobody obywatelskie, m. in. przepływu osób. Rozporządzenie umożliwiające zniesienie opłat za roaming UE zatwierdzono pod koniec kwietnia br.
Pierwszą siecią, która dostosowała swój cennik do nowych regulacji było Orange. Następnie nowe stawki zaprezentowało T-Mobile oraz Play. Nastąpiło to jednak po fali krytyki pod adresem firm.
Ostatni swoją ofertę ujawnił Plus. "Zasada „W Unii jak w domu” w Plusie i Plushu oznacza, że klienci nie będą ponosili podczas swoich zagranicznych podróży dodatkowych opłat za korzystanie z połączeń głosowych, SMS, MMS i za usługi transmisji danych w ramach przyznanych pakietów roamingowych” - podał operator w komunikacie.
Autor: ps/gry / Źródło: tvn24bis
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock