Notowania złota od początku roku do 16 czerwca zwyżkowały o ponad 22 proc., co uczyniło ten szlachetny metal jedną z lepszych inwestycji pierwszego półrocza. Teraz jednak widać odwrót. Analiza Daniela Kosteckiego z HFT Brokers.
W pierwszym kwartale 2016 roku popyt na złoty kruszec wyniósł 1 290 ton, co oznacza wzrost o 21 proc. w relacji do tego samego okresu roku ubiegłego, co powoduje, że była to druga największa kwartalna zwyżka w historii – według World Gold Council.
Dlaczego?
Wzrost był spowodowany przez ogromne napływy do funduszy ETF (Exchange Traded Funds, czyli otwarte fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie, których zadaniem jest odzwierciedlanie zachowania się danego indeksu giełdowego. A stało się tak ze względu na zwiększenie obaw inwestorów o chińską i w konsekwencji światową gospodarkę, które to obawy pojawiły się na początku roku. Wpływy do funduszy ETF w pierwszym kwartale wyniosły 364 tony, co jest największym kwartalnym napływem od początku 2009 roku. Dla porównania w pierwszym kwartale 2015 roku wpływ do funduszy ETF wyniósł zaledwie 26 ton. Do tego wszystkiego doszły jeszcze obawy o Brexit, gdzie od początku czerwca możemy obserwować silną korelację pomiędzy prawdopodobieństwem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i notowaniami złota. Ostatni spadek szans na Brexit z maksymalnego poziomu obserwowanego 16 czerwca (42,8 proc.) do obecnego poziomu 25 proc. doprowadził również do cofnięcia na rynku złota (wcześniej powodował zwyżkę cen wraz z większymi szansami Brexitu).
Straci blask?
Notowania kruszcu po raz drugi nie poradziły sobie z barierą 1300 USD za uncję. Pierwszy atak na ten poziom nastąpił w maju, drugi w połowie czerwca. Brak popytu na złoto powyżej 1300 USD spowodował, że cena tego metalu kształtuje się obecnie przy 1267 USD, a w przypadku zwycięstwa zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej złoto może jeszcze bardziej stracić swój blask.
Jak inwestorzy rozpoczęli dzisiejszą sesję? Na ich nastroje wpływ na zbliżające się referendum dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zobacz materiał TVN24 BiS:
Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl,