Pierwsza sesja w sierpniu przyniosła kontynuację wzrostów indeksów na nowojorskich giełdach. Dow Jones ustanowił nowe historyczne maksimum i zbliżył się na niecałe 40 pkt. do poziomu 22 tys. pkt. W górę poszły także S&P 500 i Nasdaq.
Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,33 proc. do 21 963,03 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,24 proc. do 2476,35 pkt. Nasdaq Comp. zyskał 0,23 proc. do 6362,94 pkt.
Indeks Dow Jones najmocniej w górę ciągnęły akcje 3M i Goldman Sachs. Wśród spółek z S&P 500 najlepiej radził sobie sektor finansowy.
Wyniki
Kolejne spółki podały we wtorek wyniki kwartalne. Lekko pod kreską notowane były walory Pfizera. Firma farmaceutyczna zaraportowała zgodny z oczekiwaniami zysk na akcję (67 centów vs 66 centów) i prognozy zysku na cały rok (2,55 USD na papier).
O ponad 11 proc. zwyżkowały akcje Sprint. Skorygowany EBITDA operatora telekomunikacyjnego, wyniósł 2,85 mld USD, o 150 mln USD powyżej konsensusu.
Spółka Apple ogłosiła we wtorek wieczorem wzrost zysków rzędu 7,2 proc. w całym kwartale. Jest to związane z rekordową sprzedażą IPhone'ów, która wzrosła o 1,6 proc. do 41,03 mln w trzecim kwartale zgodnie z danymi finansowymi i analizą udostępnioną przez FactSetStreetAccount.
Zysk
Ok. 60 proc. spółek notowanych w S&P 500 podało raporty. Wśród nich 71 proc. pozytywnie zaskoczyło rynek zyskiem, co skłania analityków do rewizji w górę prognoz wzrostu zysków spółek z tego indeksu. Obecnie oczekuje się dynamiki zysków w II kw. rzędu 9,8 proc., choć jeszcze na początku sezonu wynikowego szacowano nieco powyżej 6 proc.
Po niższych od oczekiwań danych o sprzedaży w czerwcu spadały notowania producentów samochodów - Ford o ponad 2 proc., a GM o ponad 3 proc.
Spadki, o 4 proc., kontynuuje Snap - cena akcji właściciela komunikatora internetowego spadła już o 20 proc. poniżej wartości z debiutu.
Ciosem dla spółki w poniedziałek wieczorem okazała się decyzja właściciela indeksów giełdowych amerykańskiej NYSE - S&P Dow Jones Indices. Spółki, które emitują akcje różniące się zasadami wykonywania prawa głosu nie będą mogły wejść w skład m.in. indeksu S&P 500. Z tego wymogu zwolnione są spółki już notowane na tym indeksie, np. Alphabet i Berkshire Hathaway.
Cel
Dynamika cen w Stanach Zjednoczonych ciągle pozostaje daleko od celu Rezerwy Federalnej (2 proc.)
Deflator PCE, preferowana przez Fed miara inflacji, w czerwcu wyniósł 1,4 proc. rdr, wobec 1,5 proc. w V. Uporczywie niska inflacja znajduje się w centrum uwagi amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W komunikacie po lipcowym posiedzeniu banku centralnego napisano, że inflacja w ujęciu rocznym, także bazowa, spadła i znajduje się obecnie poniżej 2-proc. Poprzednio oceniano, że inflacja "ostatnio spadła" i pozostaje "nieco poniżej" 2 proc.
Spadek w lipcu zanotował, choć ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie, wskaźnik aktywności ISM w amerykańskim przemyśle. Indeks wyniósł 56,3 pkt. wobec 57,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Oczekiwano spadku do 56,5 pkt.
Tymczasem, dochody Amerykanów w czerwcu pozostały bez zmian mdm, wobec wzrostu o 0,3 proc. mdm w poprzednim miesiącu.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24