Ropa topi się w czerwieni

Rynki

PixabayCeny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają spadki

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają spadki w reakcji na nieoczekiwanie wyższe zapasy surowca w USA, podczas gdy prognozowano, że spadną - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,41 dolarów, po zniżce o 78 centów, czyli 1,6 proc. Kontrakty na VI wygasają w piątek. Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 91 centów, czyli 1,9 proc., i jest wyceniana po 48,02 dolarów za baryłkę.

Zapasy spadły

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,31 mln baryłek, czyli 0,2 proc., do 541,29 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). Takie dane były zaskakujące o tyle, że analitycy oceniali, że zapasy ropy w USA spadły w ub. tygodniu o 3,5 mln baryłek.

Z kolei we wtorek jeszcze inne wyliczenia podał niezależny Amerykański Instytut Paliw (API). Według API, zapasy spadły o 1,14 mln baryłek.

Jakie prognozy?

- Na rynkach poprawiła się relacja popytu do podaży, to spowodowało wcześniej wzrosty cen ropy i obecnie znajdujemy się w fazie, gdy jednak znów poziom zapasów ropy i jej poziom produkcji będą wpływać na hamowanie zwyżek notowań surowca - mówi Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney. - Do tego dochodzi mocniejszy wzrost kursu dolara, co spowodowało ograniczenie zakupów ropy - dodaje. Lepsze informacje docierają na rynki z Kanady, nękanej od kilkunastu dni pożarami, które zbliżyły się już do miejsc, z których pozyskuje się ropę naftową. Nad tymi obszarami padają deszcze, co może spowolnić rozprzestrzenianie się ognia. Ceny ropy w USA wzrosły z 12-letniego minimum, notowanego wcześniej w tym roku, już o ponad 80 procent.

Węzeł finansowy. Materiał z programu "Czarno na Białym" (13.05.2016):

Węzeł finansowytvn24

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Tagi:
Raporty: