Rynki

Przetrwał sześciu premierów. Prezes rekordzista odwołany

Rynki

TVN24 BiSPaweł Olechnowicz odwołany

Rada Nadzorcza Lotosu odwołała ze stanowiska prezesa spółki Pawła Olechnowicza, który kierował koncernem od 14 lat. P.o. prezesa został Robert Pietryszyn, szef rady nadzorczej spółki. Jednocześnie został ogłoszony konkurs na nowych członków zarządu.

Na środę zwołano posiedzenie rady nadzorczej Lotosu, a jednym z punktów obrad były zmiany w zarządzie, którego kadencja upływa w 2018 roku. Pracę w spółce stracił Paweł Olechnowicz, absolutny rekordzista jeżeli chodzi o szefów dużych spółek należących do Skarbu Państwa. Funkcja p.o. prezesa została powierzona Robertowi Pietryszynowi, szefowi rady nadzorczej spółki.

Spółka poinformowała ponadto, że z zarządu Grupy Lotos zostali odwołani wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju Marek Sokołowski oraz wiceprezes ds. poszukiwawczo-wydobywczych Zbigniew Paszkowicz.

Kim jest Pietryszyn?

Robert Pietryszyn uzyskał tytuł magistra nauk prawnych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest absolwentem studiów Master of Business Administration (MBA) oraz Menedżerskich Studiów Podyplomowych "Zarządzanie firmą" - na Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu. W roku 2006 Pietryszyn rozpoczął pracę jako ekspert w PKO BP S.A., gdzie zajmował się optymalizacją pracy banku, restrukturyzacją kosztów. Jednocześnie, w tym samym roku pełnił funkcję Członka Zarządu ds. organizacji i strategii w spółce Dolfamex sp. z o.o. W latach 2006-2008 związany z Grupą Kapitałową KGHM Polska Miedź S.A. W latach 2011-2016 pełnił funkcję Prezesa Zarządu w spółce Wrocław 2012 sp. z o.o. (Stadion Wrocław), sprawował nadzór nad procesem inwestycyjnym (największa inwestycja w historii powojennego Wrocławia - 900 mln zł), strategią oraz działalnością operacyjną. Od stycznia 2016 roku był członkiem zarządu PZU S.A. i przewodniczącym rady nadzorczej Grupy LOTOS. W przeszłości Pietryszyn był członkiem rad nadzorczych takich spółek jak: DOLMED, Polcolorit, Wrocław 2012,, Radio Merkury, WKS Zawisza Bydgoszcz, PGE Dystrybucja Rzeszów, Ruch, Pri Bazalt.

O Pietryszynie było głośno w 2014 roku, kiedy do prokuratury trafiło zawiadomienie dotyczące nietypowych działań na kontach Adama Hofmana, ówczesnego rzecznika PiS. Okazało się, że otrzymywał on wielokrotne pożyczki od Pietryszyna na kwotę łączną równą 70 tys. zł. Pietryszyn miał nawet pełnomocnictwo do kont bankowych Hofmana i jego biura. Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Pietryszyn z Hofmanem znają się jeszcze ze studiów. Razem działali w młodzieżówce PiS.

Bogata przeszłość Olechnowicza

Odwołany prezes Paweł Olechnowicz jest absolwentem Wydziału Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz podyplomowych studiów z zakresu organizacji, ekonomiki i zarządzania przemysłem na Politechnice Gdańskiej.

Posiada także bogate doświadczenie w branży energetycznej. Pracę zawodową zaczął w 1977 roku w Zakładach Mechanicznych Zamech w Elblągu. W latach 1990-1996 był prezesem zarządu i dyrektorem generalnym ABB Zamech Ltd., a w latach 1995-1996 również pełnił stanowisko wiceprezydenta i szefa segmentu energetycznego w ABB Polska.

W przeszłości był także zatrudniony w ABB Ltd. w Zurychu na stanowisku wiceprezesa na Europę Centralną i Wschodnią. W latach 1999-2000 pełnił zaś funkcję wiceprezesa i zastępcy dyrektora generalnego w ZML Kęty S.A.

W marca 2002 roku objął funkcję prezesa zarządu Rafinerii Gdańskiej. Później przekształconej w Grupę Lotos.

Naftowy gigant

Grupa Lotos jest drugim co do wielkości w Polsce koncernem naftowym zajmującym się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Grupa ma ponad 30 proc. udział w rynku hurtowym paliw i prawie 10 proc. w rynku sprzedaży detalicznej.

W Grupie Lotos Skarb Państwa ma 53,19 proc. udziałów. Wg informacji z 30.06.2015 ING OFE - 6,35 proc. i pozostali akcjonariusze - 40,46 proc.

W skład grupy kapitałowej, poza Grupą LOTOS, która zarządza rafinerią w Gdańsku, wchodzi 15 spółek ze znakiem Lotos. Akcje Grupy LOTOS od czerwca 2005 roku są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Autor: ToL//bgr / Źródło: tvn24bis.pl, RMF FM, "Puls Biznesu", "Rzeczpospolita", "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: Lotos