Premier Mateusz Morawiecki, który otworzył czwartkową sesję nowojorskiej giełdy, nie przyniósł szczęścia inwestorom z Wall Street. Notowania zakończyły się najmocniejszymi spadkami od dwóch miesięcy, a jak podaje Bloomberg za ich sprawą wartość majątku 500 najbogatszych świata obniżyła się jednego dnia o 63 miliardy dolarów.
Jak wynika z danych Bloomberg Billionaires Index w czwartek majątek najbogatszych spadł o 1,2 proc, czyli o 63 miliardy dolarów.
Najbardziej poszkodowani okazali się właściciele spółek, które handlują dobrami luksusowymi, gdyż rynek zaczął bać się osłabienia popytu w Chinach. Wśród liderów przeceny znalazły się ponadto spółki technologiczne.
Najbogatszy Europejczyk
Najwięcej, biorąc pod uwagę wartość majątku wyrażonego w akcjach, stracił najzamożniejszy Europejczyk - Bernard Arnault. Stan posiadania prezesa i głównego akcjonariusza największego na świecie dystrybutora towarów luksusowych LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy), obniżył się aż o 3,5 miliarda dolarów. Majątek Francois Pinaulta, który kontroluje Gucci, zmalał o 1,6 miliarda dolarów. Właściciele Channel, bracia Alain i Gerard Wertheimer, stracili w czwartek 775 milionów dolarów.
Szczęścia nie mieli także miliarderzy z czołówki listy Bloomberg Billionaires Index. Majątki Jeffa Bezosa - szefa Amazona, Mark Zuckerberga - szefa Facebooka, Billa Gatesa - szefa Microsoftu oraz twórców Google Larry'ego Page'a i Sergeya Brina spadły łącznie o 8,4 miliarda dolarów. Spośród pierwszej dziesiątki najbogatszych na świecie wzbogacił się tylko Warren Buffett. Jego majtek wzrósł o 1,2 miliarda dolarów i wynosi obecnie 90 miliardów dolarów.
Spadki
Nowojorskie giełdy zakończyły czwartkową sesję najmocniejszymi spadkami od dwóch miesięcy. Tłumaczone jest to najwyższą od kilku lat rentownością (zyskiem z - red.) obligacji. Gdy rośnie rentowność obligacji, to inwestorzy przenoszą kapitał z rynku akcji właśnie na rynek obligacji, traktując to jako bezpieczniejszą formę ulokowania pieniędzy. Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,75 proc., indeks S&P 500 spadł o 0,82 proc., a Nasdaq Comp. poszedł w dół o 1,81 proc. Zyskiwały banki, które korzystają na wyższych stopach procentowych. Po około 1 proc. rosły kursy akcji m.in. JP Morgan Chase i Bank of America. Spośród spółek technologicznych Alphabet i Netflix straciły po 2,5 proc. Walory Amazona i Apple'a traciły po ok. 1,5 proc. Akcje Facebooka spadły o ok. 1,5 proc. w reakcji na informację, że Irish Data Protection Commissioner otworzył dochodzenie wobec spółki w związku z wyciekiem danych, które dotknęło 50 mln użytkowników tego portalu społecznościowego. Rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich rosła w czwartek o 2 punkty bazowe do 3,2 proc., najwyżej od 7 lat, po zwyżce w środę o 12 pkt. bazowych. W ślad za UST Treasuries podążały obligacje w Europie – dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rosła o 6 pb. do 0,53 proc., natomiast rentowność ich brytyjskich odpowiedników zyskała 8 pb do 1,66 proc.
Autor: mp//dap / Źródło: tvn24bis.pl, Bloomberg
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock