Niewielkie zmiany na Wall Street. Rynek analizuje słowa Yellen

Rynki

TVN24 BiSNa Wall Street niewielkie zmiany

Środowa sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem niedużych zmian indeksu S&P 500, który pozostaje w pobliżu swoich historycznych maksimów. W centrum uwagi pozostawały wypowiedzi prezes Fed Janet Yellen, przemawiającej w Kongresie USA.

Prezes Fed Janet Yellen kontynuowała w środę swoje cykliczne, odbywające się dwa razy w roku, wystąpienie w amerykańskim Kongresie. W trakcie wtorkowego i środowego przesłuchania Yellen podkreśliła, że Fed pozostaje „cierpliwy” w kwestii terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA.

Co powiedziała?

Prezes Fed stwierdziła, że nawet jeśli Fed zmieni język komunikatu po posiedzeniu i usunie stwierdzenie o cierpliwości, nie oznacza to, iż kolejne posiedzenie przyniesie zmianę wysokości stóp procentowych. Będzie to raczej oznaczało, że Fed zacznie rozważać podwyżki na kolejnych posiedzeniach, ostateczna decyzja zależeć będzie od bieżącej sytuacji gospodarczej. Analitycy generalnie zinterpretowali deklarację Yellen jako gołębi sygnał, słowa prezes wpłynęły również na notowania rynku terminowego, który wycenia, że pierwsza podwyżka stóp proc. w USA nastąpi na jesień. Nie brakuje jednak głosów sugerujących wcześniejszy termin podwyżki. W ocenie analityków Barclays, wypowiedzi Yellen sugerują, że czerwcowa podwyżka stóp procentowych przez Fed jest wciąż prawdopodobna. Ich zdaniem Fed może również odwlec tę decyzję, jeśli w USA nie poprawi się sytuacja inflacyjna.

Wyniki

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,08 proc., do 18.224,37 pkt. S&P 500 stracił 0,08 proc. i wyniósł 2.113,86 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 0,02 proc. i wyniósł 4.967,14 pkt.

Autor: msz/ / Źródło: PAP