Rosjanie i elektrownia atomowa w Polsce? Stanowisko ministerstwa

Rynki

ShutterstockME przeciwne budowie elektrowni atomowej przez Rosjan

Zaangażowanie Rosatomu w budowę elektrowni atomowej w Obwodzie Kalingradzkim oznacza, że rosyjska spółka nie może brać udziału w polskim projekcie energetycznym, wynika ze stanowiska Ministerstwa Energii. To odpowiedź na wczorajsze oświadczenie przedstawiciela rosyjskiej firmy, który nie wykluczał możliwości udziału w projekcie budowy elektrowni w Polsce.

Jak poinformował resort, rosyjska spółka nie uczestniczyła w negocjacjach z PGE. "W dialogu z PGE nie uczestniczył Rosatom, który w tym czasie rozpoczął budowę Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w Obwodzie Kaliningradzkim, wykluczającej równoległe zaangażowanie w projekt polski" - czytamy w piśmie.

"Elektrownia w Obwodzie Kaliningradzkim stanowi konkurencję dla planowanych do budowy elektrowni, w tym jądrowych w północnej części Polski i stąd też trudno tę deklarację ocenić inaczej jak zapewnienie dominującej pozycji w regionie" - przypomina resort.

Ministerstwo informuje również o zgłoszeniach, jakie napłynęły w związku z ogłoszeniem przetargu.

"Do udziału w przetargu na budowę elektrowni jądrowej w Polsce zgłosiło się dotąd pięciu zainteresowanych, tj. GE-Hitachi Nuclear Energy Americas LLC, Korea Electric Power Corporation, SNC-Lavalin Nuclear, Inc. Westinghouse Electric Company LLC oraz Electricite de France/Areva" - głosi komunikat.

Jest zainteresowanie

Wczoraj przedstawiciel rosyjskiego Rosatomu Dmitrij Suchanow przyznał, że nie wyklucza wzięcia udziału w polskim przetargu na budowę elektrowni jądrowej, jeśli taki przetarg zostanie rozpisany.

- Polska mogłaby także zyskać na imporcie energii elektrycznej z elektrowni jądrowej w Kaliningradzie. Jeśli Rosatom otrzyma zaproszenie do polskiego przetargu na budowę elektorowi jądrowej, rozważamy udział w nim, a także technologię, którą zaproponujemy - przekonywał Suchanow. Suchanow był pytany także o projekt budowy elektrowni jądrowej w Kaliningradzie. - Budowę rozpoczęliśmy jakiś czas temu. W momencie podjęcia decyzji o jej rozpoczęciu założono, że system energetyczny Rosji nie zmieni się, czyli będzie pracował synchronicznie z systemami państw bałtyckich i Obwodu Kaliningradzkiego - powiedział.

Resort energii poinformował nas, że do końca roku planuje zakończyć "niezbędne prace i analizy w zakresie modelu organizacyjno - finansowego polskiego projektu jądrowego oraz jego harmonogramu, w wyniku których przestawiony zostanie preferowany model rozwoju energetyki jądrowej w Polsce".

Piechociński: elektrownia atomowa powstanie do 2025 roku

Piechociński: elektrownia atomowa powstanie do 2025 rokutvn24

Autor: PMB/gry / Źródło: tvn24bis, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock