Bez większych zmian na Wall Street


Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła istotnych zmian. Indeksy Dow Jones i S&P 500 lekko zniżkowały, natomiast Nasdaq Composite nieznacznie wzrósł.

Na zamknięciu Dow Jones Industrail spadł o 0,11 proc. do 20 896,61 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,09 proc. do do 6121,23 pkt. S&P 500 zniżkował o 0,15 proc. do 2390,90 pkt.

W centrum uwagi w piątek znajdowały się dane makroekonomiczne z gospodarki amerykańskiej, które sugerują, że jej spowolnienie w I kw. było przejściowe, zgodnie z opinią wyrażoną w maju przez Rezerwę Federalną. Wskazania nie dają jednak powodów do nadmiernego optymizmu w siłę gospodarki USA.

Ceny konsumpcyjne (CPI) w USA w kwietniu wzrosły o 0,2 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 2,2 proc. W marcu wskaźnik CPI wyniósł -0,3 proc. mdm i 2,4 proc. rdr. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności wyniosła 0,1 proc. mdm i 1,9 rdr. To pierwszy odczyt bazowy poniżej 2 proc. w ujęciu rdr od października 2015 r.

Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI wzrośnie o 0,2 proc. mdm, a rdr wzrośnie o 2,3 proc. W ujęciu bazowym oczekiwano 0,2 proc. mdm i 2,0 proc. rdr.

Mieszany obraz wyłania się z danych o sprzedaży detalicznej. Wskaźnik ten w USA w kwietniu wzrósł o 0,4 proc. mdm. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,6 proc. mdm. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut w kwietniu wzrosła o 0,3 proc. mdm. vs. 0,5 proc. oczekiwań.

Na uwagę zasługuje rewizja w górę danych za marzec.

Sprzedaż detaliczna w USA w marcu wzrosła o 0,1 proc. w ujęciu mdm po korekcie, wobec spadku o 0,2 proc. przed korektą. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w marcu wzrosła o 0,3 proc. mdm. wobec braku zmian przed korektą.

W reakcji na publikację danych osłabił się dolar. Kurs EUR/USD wzrósł w piątek o 0,6 proc. do 1,093. USD/JPY spadł o 0,5 proc. do ok. 113,3.

Rentowność 10-letnich obligacji rządu USA spadła o 6 pb. do 2,33 proc.

Na wysokim poziomie utrzymują się wskazania optymizmu wśród konsumentów amerykańskich. Indeks optymizmu opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w maju 97,7 pkt., o 0,7 pkt. powyżej oczekiwać vs. 97,0 w poprzednim miesiącu - podano w pierwszym wyliczeniu.

W piątek oczywiście nie zabrakło komentarzy przedstawicieli Fed.

Patrcik Harker, prezes Fed Philadelphia, opowiedział się za tym, by Rezerwa Federalna jeszcze dwukrotnie w 2017 r. podwyższyła koszt pieniądza.

Ocenił, iż Rezerwa Federalna powinna rozpocząć redukcję sumy bilansowej po następnej lub dwóch kolejnych podwyżkach stóp procentowych. Dodał, że Rezerwa przygotuje taki plan zmniejszenia bilansu, by cały proces miał jak najmniejszy wpływ na rynek.

W ocenie Harkera, inflacja może ustabilizować się w okolicach 2-proc. celu Fed do końca tego roku.

Harker powiedział, że zauważa oznaki wzrostu płac, związanego z zacieśnieniem na amerykańskim rynku pracy. Ekonomista szacuje, iż stopa bezrobocia w USA spadnie do końca 2017 r. do 4,2 proc. z 4,4 proc. obecnie.

Charles Evans, prezes Fed z Chicago powiedział z kolei, że ścieżka podwyżek stóp procentowych zakładana przez Fed (3 podwyżki w 2017 r.) "jest bardziej prawdopodobna", niż ta wyceniana przez rynek (2,5 podwyżki stóp w 2017 r.).

Evans opowiedział się za jeszcze jedną lub dwiema podwyżkami stóp procentowych w USA w 2017 r. w zależności od sytuacji inflacyjnej. Dodał, że w bilansie ryzyka dla perspektywy inflacyjnej dominują ciągle czynniki negatywne.

Autor: gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Źródło:
TVN24 BiS

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Przeszukano siedzibę Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przygotowaniem nowego modelu ugód dla osób spłacających mieszkaniowe kredyty frankowe - przekazał na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jak podkreślił, nowa propozycja będzie bardziej atrakcyjna w porównaniu do poprzedniej koncepcji opracowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Źródło:
PAP

Najbliższy czwartek, 30 maja, to dzień wolny od pracy. To oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przerwa w realizacji przelewów

Przerwa w realizacji przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej już w pierwszym roku działalności znika 5 procent podmiotów. Po dziesięciu latach nadal działa zaledwie 37 procent - można przeczytać we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej postanowiła odwołać Michała Fijoła ze stanowiska prezesa spółki, powierzając jednocześnie jego obowiązki wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie - przekazała PGL. Zarząd opuścił także członek zarządu do spraw finansowo-ekonomicznych Paweł Urbaniak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Źródło:
PAP

- Jeżeli marszałek Szymon Hołownia i jego ugrupowanie nie poprą projektu w sprawie Kredytu zero procent, to szansa, że zostanie on wdrożony, radykalnie spada - stwierdził w poniedziałek w radiowym wywiadzie minister finansów Andrzej Domański.  

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Źródło:
tvn24.pl

Za dwa tygodnie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC.

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Źródło:
tvn24.pl

Podejmujemy wszelkie działania, zmierzające do uratowania spółki PKP Cargo - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Dodał, że w ostatnich latach nie spotkał się na polskiej kolei z taką skalą patologii, jaka miała miejsce w spółce.

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Radosław Kulesza, współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, Władysław Grochowski, założyciel i prezes Arche, oraz Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy. Nagroda Specjalna została przyznana śp. Mariuszowi Walterowi, jednemu z twórców TVN.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
tvn24.pl

Sojusz zakupowy Auchan i Intermarche w Polsce. Dwie wielkie sieci handlowe chcą utworzyć wspólną strukturę, która będzie negocjować dostawy produktów spożywczych i niespożywczych przez najbliższe 10 lat. Spółki wystąpiły w tej sprawie o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowano w poniedziałek we wspólnym komunikacie.

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Źródło:
PAP

W kwietniu 2024 roku 43 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,3 tysiąca pracowników - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w kwietniu 2023 roku 38 zakładów deklarowało zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników.

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Źródło:
PAP

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest "fundamentalnie ważna dla naszego bezpieczeństwa" - ocenił w poniedziałek Andrzej Duda. Prezydent mówił też, że nie zrealizujemy transformacji energetycznej bez elektrowni atomowej.

Prezydent zabrał głos w sprawie CPK

Prezydent zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Największą polską firmą jest Orlen - wynika z zestawienia opracowanego przez tygodnik "Wprost". Podium uzupełniają Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU). W czołówce zestawienia dominują spółki kontrolowane przez państwo - w pierwszej dziesiątce znalazła się tylko jedna firma prywatna.

Oto największe polskie firmy

Oto największe polskie firmy

Źródło:
Wprost

W Irlandii mieszka 120 tysięcy Polaków, a przez 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej były ich setki tysięcy - stwierdził irlandzki minister stanu do spraw promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary. Wskazał także, Polacy pracują głównie w branżach nowych technologii i usługach cyfrowych.

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Źródło:
PAP

Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało ranking najlepszych krajów na świecie pod względem turystyki. W zestawieniu dominują państwa europejskie, choć na jego czele znalazł się kraj z innego kontynentu. Destynacje oceniono między innymi pod względem atrakcyjności przyrodniczej, zrównoważonego rozwoju, infrastruktury, dostępności siły roboczej i konkurencyjności cen.

Oto najlepsze kraje pod względem turystyki

Oto najlepsze kraje pod względem turystyki

Źródło:
CNN

Polska Izba Handlowa złożyła wniosek o odrzucenie projektu poselskiego przywracającego dwie niedziele handlowe w każdym miesiącu. Jak ostrzega branża, "wejście w życie nowych regulacji doprowadzi do strat po stronie konsumentów oraz handlowców".

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Branża zabrała głos

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Branża zabrała głos

Źródło:
PAP

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności". Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza wniósł "o jak najszybsze zakończenie postepowania" w "przedmiocie przedłużenia koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl