"Otwieramy nowy rozdział w historii polskiego samorządu: 345 miliardów złotych więcej w ciągu dziesięciu lat" - napisał w poniedziałek na platformie X minister finansów Andrzej Domański, odnosząc się do podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy dotyczącej finansów samorządowych.
W poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
"Otwieramy nowy rozdział w historii polskiego samorządu"- napisał na swoim koncie na portalu X minister finansów Andrzej Domański.
"345 mld zł więcej w ciągu 10 lat, wsparcie słabszych finansowo samorządów oraz tych, na których terenie znajdują się parki narodowe i inne 'tereny zielone'. Dziękuję stronie samorządowej za olbrzymie zaangażowanie w prace nad ustawą" - dodał szef MF.
Zmiany w finansach samorządowych
Ustawa z dnia 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wejdzie w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem części przepisów, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. i jednego przepisu, który zacznie obowiązywać 1 stycznia 2026 r.
"Ustawa wprowadza zasadniczą zmianę w sposobie ustalania dochodów JST z tytułu udziałów w podatkach dochodowych. Dochody te mają być obliczane jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST, podczas gdy obecnie dochód samorządów z tytułu udziału w PIT i CIT naliczany jest na podstawie podatku należnego" – podkreślono w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.
Zgodnie z ustawą wysokość udziału w podatku PIT będzie wynosić dla gmin 7 proc., miast na prawach powiatu 8,6 proc., powiatów 2 proc., a województw 0,35 proc. Z kolei w przypadku podatku CIT te wskaźniki te miałyby wynosić: dla gminy 1,6 proc., miasta na prawach powiatu 2,2 proc., powiatu 1,7 proc., a województwa 2,3 proc.
Nowa ustawa zamiast obecnych części subwencji ogólnej dla samorządów wprowadza pojęcie potrzeb finansowych JST, które będą podlegać finansowaniu dochodami z tytułu udziału w PIT i CIT. Wyróżnia się pięć rodzajów potrzeb: wyrównawcze, oświatowe, rozwojowe, ekologiczne i uzupełniające. Ustawa zawiera metody kalkulacji wysokości tych potrzeb. Jeśli dochody z udziału w PIT i CIT danej JST okażą się niewystarczające do pokrycia wyliczonych potrzeb finansowych, samorząd dostanie subwencję ogólną z budżetu państwa.
Nowe przepisy zawierają również mechanizm tzw. korekty zamożności, utrzymywany w związku z dużym zróżnicowaniem dochodowym JST, ale różniący się od obecnego "janosikowego". JST nie będą wpłacać do budżetu państwa "janosikowego" - korekta zamożności dokonywana będzie co do zasady poprzez obniżenie kwoty zwiększonych dochodów z PIT i CIT.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Gzell/PAP