Skarga pauliańska – czym jest i jak działa

Źródło:
TVN24 Biznes
Rosną długi alimenciarzy (materiał z 2021 roku)
Rosną długi alimenciarzy (materiał z 2021 roku)TVN24
wideo 2/4
Rosną długi alimenciarzyTVN24

Skarga pauliańska, z łaciny actio pauliana, to narzędzie prawne, które może okazać się bardzo pomocne podczas dochodzenia wierzytelności od dłużnika. Ten rodzaj powództwa wywodzi się ze starożytnego prawa rzymskiego. W obecnych czasach instytucja skargi pauliańskiej jest unormowana art. 527-534 Kodeksu cywilnego.

Powództwo, jakim jest skarga pauliańska, ma na celu odzyskanie należności od dłużnika poprzez udowodnienie, że dokonał on czynności prawnej z osobą trzecią, by nie oddać swoich długów.Skarga pauliańska jest unormowana przepisami Kodeksu cywilnego – artykułami od 527 do 534.Zarówno przepis art. 59 k.c., jak i art. 527 k.c., czyli skarga pauliańska, mają na celu zapewnienie ochrony wierzycielowi przed niekorzystnymi działaniami dłużnika.Przedawnienie skargi pauliańskiej następuje po pięciu latach licząc od dnia, w którym dłużnik dokonał czynności prawnej będącej przyczyną sporu.

Skarga pauliańska – czym dokładnie jest?

Skarga pauliańska to rodzaj powództwa, którego celem jest wyegzekwowanie od dłużnika należności na podstawie uznania przez sąd określonej czynności prawnej dłużnika za bezskuteczną w stosunku do wierzyciela. Zgodnie z art. 527 k.c., podstawą do wniesienia takiego pozwu jest czynność prawna dokonana przez dłużnika, wskutek której osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, a wierzyciel stał się pokrzywdzony, czyli odebrano mu możliwość egzekwowania należności. Innymi słowy, skarga pauliańska może być wniesiona, gdy dłużnik dokonał czynności prawnej (np. przekazał swój majątek w darowiźnie) na rzecz osoby trzeciej, przez co wierzyciel jest pokrzywdzony, gdyż dłużnik stał się niewypłacalny.

Dopuszczalność powództwa pauliańskiego regulują następujące przesłanki:

– dokonanie przez dłużnika (ważnej) czynności prawnej z osobą trzecią, której celem jest pokrzywdzenie wierzyciela, – pokrzywdzenie wierzyciela rozumiane przed dłużnika jako naruszenie jego prawa do wyegzekwowania należności z majątku dłużnika, – uzyskanie przez osobę trzecią korzyści majątkowej na skutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika, – wiedza osoby trzeciej o działaniu dłużnika w zamiarze pokrzywdzenia lub – przy zachowaniu należytej staranności –możliwość dowiedzenia się o działaniu dłużnika na szkodę wierzyciela.

Skarga pauliańska – właściwość sądu

W sprawie skargi pauliańskiej ustala się właściwość sądu według zasad ogólnych, czyli zgodnie z miejscem zamieszkania lub siedziby pozwanego.

Skarga pauliańska – opłata

Opłata od skargi pauliańskiej również jest ustalana na zasadach ogólnych, co oznacza, że wierzyciel inicjujący proces ze skargi pauliańskiej musi ponieść opłatę sądową na poziomie 5 proc. wartości przedmiotu sporu.

Skarga pauliańska – wzór

W sieci dostępnych jest wiele wzorów pozwów w sprawie skargi pauliańskiej, jednak nie jest zalecane korzystanie z nich, tym bardziej bez konsultacji z prawnikiem. Dobrze skonstruowany pozew powinien zawierać:

● oznaczenie sądu, do którego jest kierowany pozew, ● dane powoda: imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, ● dane pozwanego: imię, nazwisko adres zamieszkania, PESEL, ● wartość przedmiotu sporu, ● tytuł pozwu: „Pozew – skarga pauliańska” lub „Pozew o żądanie uznania za bezskuteczną czynność prawną” ● określenie wniosku ● informacja, o co wnosi powód, tj. np.: – o uznanie za bezskuteczną wobec powoda czynność prawną w postaci zawartej pomiędzy dłużnikiem X a pozwanym Y i zasądzenie kosztów postępowania od pozwanego, – o przeprowadzenie wskazanych dowodów, – o zobowiązanie komornika (należy wskazać dane komornika) do przedstawienia akt komorniczych oraz pozwanego do przedstawienia umowy darowizny lub sprzedaży (należy wskazać datę podpisania umowy oraz dane notariusza potwierdzającego ważność umowy), – o zabezpieczenie niniejszego powództwa za pomocą ujawnienia w księdze wieczystej zakazu rozporządzania nieruchomością (należy wskazać numer księgi wieczystej oraz adres nieruchomości), ● uzasadnienie pozwu – dokładny opis sytuacji wraz z argumentami przemawiającymi na korzyść wierzyciela i dowodami stanowiącymi dla nich poparcie, ● listę załączników – np.: odpis pozwu, pełnomocnictwo wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, umowa pożyczki, nakaz zapłaty, postanowienie Komornika Sądowego o wszczęciu egzekucji.

Kiedy skarga pauliańska nie działa?

Roszczenie pauliańskie jest nieskuteczne, gdy wierzyciel nie udowodni, że dłużnik stał się niewypłacalny dopiero po dokonaniu czynności prawnej, np. przekazaniu majątku w darowiźnie, a także, że działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela. Ważne jest również udowodnienie przed sądem, że osoba trzecia, która uzyskała korzyść majątkową od dłużnika, wiedziała lub z łatwością mogła się dowiedzieć, że czynność prawna będzie skutkowała pokrzywdzeniem wierzyciela, oraz że dłużnik działał z takim zamiarem. Brak dowodów na takie okoliczności sprawy może poskutkować jej przegraniem.

Skarga pauliańska – termin przedawnienia

Przedawnienie skargi pauliańskiej występuje po upływie pięciu lat od dnia, w którym dłużnik dokonał czynności prawnej, która jest przyczyną sporu. Co ważne, termin ten jest liczony od dnia dokonania ostatniej czynności prawnej dłużnika, która poskutkowała jego niewypłacalnością.

Skarga pauliańska – jak się bronić?

Jeżeli wszystkie przesłanki do złożenia skargi pauliańskiej przez wierzyciela zostały spełnione, jedyną możliwością „uratowania się” przed utratą majątku przez dłużnika jest dojście do porozumienia – ugody z wierzycielem. Podjęcie próby spłaty długów i dogadanie się z wierzycielem to jedyna możliwość zatrzymania majątku, nawet tego przepisanego na osobę trzecią.

Art. 59 k.c. a skarga pauliańska

Skarga pauliańska nie jest jedynym sposobem dochodzenia swoich praw przez wierzycieli, który został przedstawiony w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 59 k.c. „w razie zawarcia umowy, której wykonanie czyni całkowicie lub częściowo niemożliwym zadośćuczynienie roszczeniu osoby trzeciej, osoba ta może żądać uznania umowy za bezskuteczną w stosunku do niej, jeżeli strony o jej roszczeniu wiedziały albo jeżeli umowa była nieodpłatna. Uznania umowy za bezskuteczną nie można żądać po upływie roku od jej zawarcia”. Co to oznacza w praktyce? Na ten rodzaj egzekwowania swoich roszczeń wierzyciel może zdecydować się jedynie wtedy, gdy niewypłacalność dłużnika jest spowodowana bezpośrednim skutkiem wykonania zaskarżonej umowy.

Aby wierzyciel mógł skorzystać z art. 59 k.c., muszą być spełnione następujące przesłanki:

– musi istnieć umowa pomiędzy dłużnikiem a osobą trzecią, która uniemożliwia zadośćuczynienie roszczeniu wierzyciela, – dłużnik i osoba trzecia wiedzą o roszczeniu wierzyciela (chyba że czynność dłużnika z osobą trzecią była nieodpłatna), – wierzyciel musi udowodnić, że umowa dłużnika z osobą trzecią uniemożliwia zadośćuczynienie jego roszczeniu.

Czytaj także: Ulga na złe długi – co to jest? Kto i kiedy może z niej skorzystać? Ile może zabrać komornik – z pensji, z emerytury, z konta bankowego? Co nie podlega egzekucji komorniczej?

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zbycie aktywów w ramach połączenia Orlenu z Lotosem o 5 miliardów złotych poniżej wartości ich wyceny było niegospodarne - wynika z ustaleń kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w spółce Orlen. - Połączenie nie miało żadnego uzasadnienia ekonomicznego - powiedział prezes NIK Marian Banaś podczas konferencji prasowej.

NIK miażdży fuzję gigantów

NIK miażdży fuzję gigantów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Premier Donald Tusk zapowiedział, że państwo zainwestuje w Rafako, aby utrzymać zakład. Dodał, że nic nie stoi na przeszkodzie, by uruchomić produkcję zbrojeniową w miejscu, gdzie wcześniej wytwarzano kotły.

Premier ma pomysł na Rafako

Premier ma pomysł na Rafako

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z ubiegłym miesiącem inflacja wyniosła 0,2 procent.

O tyle wzrosły ceny

O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Bruksela sprawdza prawne możliwości, które pozwoliłyby europejskim firmom zerwać długoterminowe kontrakty na rosyjski gaz bez płacenia ogromnych kar umownych - podał "Financial Times".

Europa chce zerwać z gazem z Rosji. Jest jeden problem

Europa chce zerwać z gazem z Rosji. Jest jeden problem

Źródło:
PAP

Grupa Orlen osiągnęła w 2024 roku 1 miliard 383 milionów zysku netto - podał we wtorek koncern w giełdowym skonsolidowanym raporcie rocznym. W 2023 roku było to 20 miliardów 969 milionów złotych. Prezes Ireneusz Fąfara tłumaczy, skąd ta różnica.

Orlen pokazał wyniki

Orlen pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa zamroziła ponad 2 miliardy dolarów z funduszy federalnych przeznaczonych dla Uniwersytetu Harvarda. Powodem jest odrzucenie przez uczelnię żądań prezydenta dotyczących zmian w jej polityce przeciwdziałania antysemityzmowi i różnorodności.

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Źródło:
PAP

Zakłady Ursus w Dobrym Mieście i Lublinie będą produkować nie tylko ciągniki, ale również drony rolnicze - poinformował Oleg Krot, prezes firmy M.I. Crow, nowego właściciela przedsiębiorstwa. Obecnie trwają inwestycje w celu odtworzenia mocy produkcyjnych firmy, zatrudniani są też nowi pracownicy.

Nowe życie Ursusa. Właściciel ujawnia plany

Nowe życie Ursusa. Właściciel ujawnia plany

Źródło:
PAP

Otrzymywanie bezwarunkowego dochodu podstawowego nie przyczynia się do całkowitej rezygnacji z działalności zarobkowej - wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez niemiecką organizację non-profit. Osoby otrzymujące dochód podstawowy częściej zmieniały natomiast miejsce pracy lub podejmowały dalszą edukację.

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Źródło:
CNN

Kanadyjczycy, ze względu na niepewność polityczną oraz sytuację ekonomiczną, zaczęli sprzedawać swoje domy w USA - donosi amerykański "Washington Post". Przedstawiciele branży wyjaśniają, że klienci z Kanady nie czują się mile widziani i obawiają się podwyżki podatków na nieruchomości.

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła konkurs na nowego prezesa po rezygnacji Krzysztofa Trofiniaka. Kandydaci muszą mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych bądź samodzielnych oraz wiedzę o działalności grupy.

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Źródło:
PAP

W poniedziałek niemiecki urząd antymonopolowy wydał zgodę włoskiemu bankowi UniCredit na zwiększenie swoich udziałów w Commerzbanku. Rzecznik niemieckiego ministra gospodarki przekazał, że przyjmuje decyzję do wiadomości, ale jej nie popiera. Dodał, że "wrogie przejęcia w sektorze bankowym są nie na miejscu".

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

Źródło:
PAP

Miasto Suwałki, znajdujące się w województwie podlaskim, rozpoczęło program sprzedaży działek budowlanych z 50-procentową zniżką dla osób poniżej 40. roku życia. Na początek samorząd przygotował 48 takich działek.

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Źródło:
PAP

Nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać od 1 października 2025 roku, a nie od 1 lipca - wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Szwedzki inżynier Sebastian Hasselblom opracował nowy rodzaj ronda. Jego projekt ma zmniejszyć ryzyko kolizji w porównaniu z obecnymi rondami wielopasmowymi.

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) planuje w tym roku ogłosić przetargi na kwotę około 30 miliardów złotych - przekazał wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jednym z ważniejszych ma być przetarg na budowę terminala dla lotniska.

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o poparcie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. W poniedziałkowym komunikacie podkreśliła, że składka została "drastycznie" podniesiona w ramach Polskiego Ładu.

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS lub e-mail, które dotyczą zwrotu podatku, konieczności dokonania korekty, aktualizacji danych czy powiadomień z urzędu skarbowego - przestrzega Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że w czasie rozliczeń PIT aktywność oszustów znacznie się zwiększyła.

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin ogłosiło gotowość do współpracy z Unią Europejską w celu obrony zasad międzynarodowego handlu oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO). "Cła wzajemne" Donalda Trumpa określono jako "broń (służącą) do wywierania presji".

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Źródło:
PAP

W 2024 roku największy ruch pasażerski odnotowano na lotniskach Hartsfield-Jackson w Atlancie, Dubaju oraz Dallas Fort Worth - wynika z raportu Airports Council International (ACI). Pierwsza dziesiątka portów lotniczych odpowiada za dziewięć procent globalnego ruchu.

Największe lotniska na świecie. Ranking

Największe lotniska na świecie. Ranking

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że przewodniczący KRRiT Maciej Świrski dopuścił się bezczynności w kwestii przekazywania od stycznia do września 2024 roku na rzecz TVP S.A. środków na realizację misji publicznej i wymierzył mu grzywnę w wysokości 50 tysięcy złotych.

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Źródło:
PAP

Unijne sankcje działają, Rosja w ostatnich miesiącach zmaga się z ogromną inflacją - powiedziała szefowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Finlandii Elina Valtonen. Dodała przy tym, że obecnie Unia Europejska pracuje nad 17-tym pakietem sankcji, którego celem jest osłabienie Rosji. Pomóc w tym mogłaby także niższa cena ropy.

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

Źródło:
PAP

Poczta Polska wprowadziła usługę bezpiecznego transportu pszczół. "Ta unikalna oferta została stworzona z myślą o społeczności pszczelarskiej" - wyjaśniła firma.

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

Źródło:
tvn24.pl

Przed reklamami fałszywych inwestycji, w których oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ostrzega CSIRT KNF.

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump poinformował, że w ciągu tygodnia ogłosi wysokość ceł na importowane półprzewodniki. Stwierdził przy tym, że niektóre firmy z tego sektora będą mogły liczyć na pewną elastyczność w tej kwestii.

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

Źródło:
Reuters