Od piątku można składać wnioski o dofinansowanie pobytu w żłobku. Świadczenie może wynieść maksymalnie 400 złotych miesięcznie na dziecko. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że wpłynęło już około 9 tysięcy wniosków.
Tak zwane żłobkowe będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio na rachunek bankowy instytucji. O dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna mogą się również ubiegać obywatele Ukrainy.
- Te pieniądze trafią do żłobka, klubu dziecięcego, albo opiekuna dziennego. nie będą przekazane nam rodzicom, ale bezpośrednio instytucji. Dlatego taka instytucja musi być wpisana do specjalnego rejestru lub wykazu. Ten żłobek, klub dziecięcy, opiekun wpisuje do rejestru nasze dziecko. Dlatego my rodzice musimy podać swoje dane i dane dziecka, żeby jednostka mogła dopełnić wszelkich formalności - wyjaśniła w rozmowie z TVN24 Marlena Nowicka, rzeczniczka ZUS w Wielkopolsce.
Świadczenie wyniesie nie więcej, niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc. Nie obowiązuje kryterium dochodowe.
Żłobkowe - wnioski
Tak zwane żłobkowe obowiązuje od 1 kwietnia 2022 roku, dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 roku, jeżeli dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.
Wniosek o dofinansowanie można złożyć do ZUS tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia albo swój bank, jeśli uruchomi taką usługę. ZUS poinformował na Twitterze, że do godziny 10.00 otrzymał ponad 8,6 tys. wniosków. Jak dodano, większość wpłynęła przez PUE ZUS.
Jeżeli wniosek o dofinansowanie rodzic złoży do końca maja 2022 roku, ZUS przyzna dofinansowanie od miesiąca, w którym dziecko zaczęło uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub od którego pozostawało pod opieką opiekuna dziennego – ale nie wcześniej niż od 1 stycznia 2022 roku.
Dofinansowanie dotyczy dzieci, które nie są objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym (RKO). Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Chodzi np. o dzieci uczęszczające do żłobka przed 12. miesiącem życia dziecka. Dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmuje natomiast opłat za wyżywienie w placówce.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock