Polskie sklepy przynoszą fortunę. To jedna z najbogatszych rodzin w Portugalii


Rodzina Santos należy do najbogatszych w Portugalii. W najnowszym rankingu magazynu "Exame" aż trzej jej członkowie znaleźli się w pierwszej dziesiątce najzamożniejszych ludzi. Fortunę zbili na portugalskim koncernie Jeronimo Martins, do którego należy m.in. sieć Biedronka.

Na pierwszym miejscu klasyfikacji magazyn “Exame” uplasował rodzinę Amorim, która m.in. dzięki inwestycjom w produkcję korka posiada majątek przekraczający 3,8 mld euro. Alexandre Soares dos Santos jest drugim najbogatszym Portugalczykiem. Jego fortuna szacowana jest na 2,53 mld euro.

Głowa rodziny

Rodzinna spółka Sociedade Francisco Manuel dos Santos posiada 56,1 proc. udziałów w grupie Jeronimo Martins (JM). Pod koniec 2013 r. Alexandre Soares dos Santos wycofał się z kierowania JM, po ponad 40 latach zasiadania na stanowisku prezesa. Dziś firmą kieruje jego syn Pedro Soares dos Santos. W porównaniu do ubiegłorocznego rankingu fortuna Alexandre Soaresa dos Santosa, pomysłodawcy sieci Biedronka, zwiększyła się o 18 procent.

W pierwszej dziesiątce największych fortun Portugalii znaleźli się jeszcze dwaj inni członkowie związanej z Biedronką familii Santos. Na siódmym i ósmym miejscu rankingu sklasyfikowano kuzynów pomysłodawcy Biedronki: Fernando Figueiredo dos Santosa, a także Marię Isabel dos Santos. Każde z nich posiada majątki opiewające na 664 mln euro. Maria Isabel dos Santos, która posiada 10 proc. akcji głównego udziałowcy JM, jest obecnie najbogatszą kobietą Portugalii.

Sukces z dyskontu

Alexandre Soares dos Santos od kilku lat zajmuje pozycję numer dwa na liście najbogatszych Portugalczyków. Wyjątkiem był rok 2012, kiedy "Exame" ogłosił go liderem największych fortun Portugalii. Wówczas jego majątek wyceniany był na ponad 2 mld euro. Od lat komentatorzy pisma "Exame" wskazują, że wysoka pozycja rodziny Santos wśród najbogatszych Portugalczyków wynika z dobrych wyników Biedronki w polskim handlu. W 2004 r. fortuna przedsiębiorcy wynosiła zaledwie 330 mln euro. W jednym z wywiadów Soares dos Santos ujawnił, że pomysł na koncept sklepów Biedronka pojawił się już w 1991 r. w następstwie jego podróży po Europie Środkowo-Wschodniej, w czasie której przedsiębiorca odwiedził m.in. Polskę. Pierwsze dyskonty Biedronka pojawiły się w 1995 r. Dla grupy JM otwierała je należąca do Mariusza Świtalskiego spółka Elektromis.

Autor: ps/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości