Wielka Brytania podnosi kwotę wolną od podatku. Do 11 tys. funtów

Pieniądze

public-domain-image.com | Petr KratochvilRząd Wielkiej Brytanii będzie dążyć do całkowitego zlikwidowania deficytu budżetowego i osiągnięcia dodatniego bilansu finansów publicznych w roku fiskalnym 2019/2020

Rząd Wielkiej Brytanii będzie dążyć do całkowitego zlikwidowania deficytu budżetowego i osiągnięcia dodatniego bilansu finansów publicznych w roku fiskalnym 2019/2020 - zapowiedział w środę minister finansów George Osborne w oświadczeniu. Dodatkowo, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zostanie podniesiona kwota wolna od podatku i wyniesie od następnego roku 11 tys. funtów.

Szef resortu finansów wystąpił w środę z oficjalnym powyborczym oświadczenie budżetowym. Przedstawiając plany opracowywane po raz pierwszy od prawie 20 lat tylko przez konserwatystów, Osborne powiedział, że jego kraj musi ograniczyć wydatki, a także powstrzymać proces zadłużania. Odniósł się tym samym do sytuacji w Grecji.

Obniżka opłat bankowych

- Wystarczy spojrzeć tylko na przykład Grecji, aby uzmysłowić sobie, że jeżeli kraj traci kontrolę nad pożyczkami, długi przejmują panowanie nad państwem - podkreślił.

Władze w Londynie zakładają, że w tym roku wzrost gospodarczy wyniesie 2,4 proc. i 2,3 proc. w przyszłym.

Osborne poinformował, że Londyn zakłada, że w roku fiskalnym 2019/2020 nadwyżka budżetowa będzie równa 0,4 proc. PKB. W poprzednim roku spodziewany jest natomiast deficyt budżetowy równy 0,3 proc. PKB. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w Wielkiej Brytanii zostanie podniesiona kwota wolna od podatku i wyniesie od następnego roku 11 tys. funtów.

Szef resortu finansów zapowiedział również obniżenie podatku korporacyjnego do 19 proc. w 2017 roku, a następnie do 18 proc. w 2020 roku. Obecnie wynosi on 20 proc.

Minister finansów poinformował o planach zmniejszenia stawki opłaty bankowej stosowanej wobec środków instytucji finansowych.

- W ciągu następnych sześciu lat regularnie będziemy obniżać stawkę opłaty bankowej (...). Zamiast tej opłaty wprowadzimy nową 8-procentową opłatę dodatkową od zysków banków, będzie ona obowiązywać od 1 stycznia następnego roku - dodał Osborne.

Opłata bankowa została wprowadzona w 2011 roku jako odpowiedź na skutki kryzysu finansowego.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: public-domain-image.com | Petr Kratochvil