Wakacje kredytowe – czym są i jak działają? Wakacje ustawowe i komercyjne

Źródło:
TVN24 Biznes
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowych
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowychTVN24
wideo 2/12
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowychTVN24

Biorąc kredyt na 10, 20 czy 30 lat nie zawsze da się przewidzieć swoją przyszłą sytuację finansową. Możliwe, że kredyt uda się spłacić przed czasem, ale może też zdarzyć się tak, że wystąpią kiedyś czasowe trudności ze spłatą rat kredytowych. Pomocą w takim przypadku mogą być tak zwane wakacje kredytowe. Czym są wakacje kredytowe i jak one działają? Co to są ustawowe wakacje kredytowe? 

●  Wakacje kredytowe pozwalają na czasowe zawieszenie spłacania rat kredytu. ●  Zawieszone raty nie znikają – trzeba je zapłacić, tylko że w późniejszym terminie. ●  Niezależnie od siebie funkcjonują ustawowe oraz komercyjne wakacje kredytowe. ●  Skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpływa negatywnie na historię kredytową.

Wakacje kredytowe - regulacje prawne

Głównym źródłem przepisów dotyczących funkcjonowania instytucji bankowych, w tym udzielania kredytów, jest ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.

Wakacje kredytowe zostały natomiast uregulowane prawnie w ustawie z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19. Ustawa ta dotyczy tzw. ustawowych wakacji kredytowych, które należy odróżniać od wakacji kredytowych udzielanych na indywidualnych zasadach przez banki komercyjne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zawieszenie kredytów

Wakacje kredytowe to porozumienie z bankiem dotyczące czasowego zawieszenia lub odroczenia spłaty rat kredytowych. Oznacza to, że za zgodą banku przez określony czas można nie spłacać swojego kredytu. Niezapłacone raty jednak nie znikają – nadal będzie trzeba je zapłacić, tylko że w późniejszym terminie.

Rozwiązanie takie skierowane jest do osób, które doświadczają czasowych trudności finansowych, np. straciły lub zmieniają pracę lub napotkały nieprzewidziane wydatki. Dzięki wakacjom kredytowym możliwe jest czasowe zmniejszenie swoich zobowiązań finansowych i np. uniknięcie kar za nieterminowe spłaty kredytu. 

Jednocześnie wakacje kredytowe nie są polecane w przypadku, gdy trudności finansowe nie są przejściowe, ale długotrwałe. Po kilkumiesięcznym czasie trwania wakacji wróci bowiem obowiązek spłaty rat kredytowych, które na dodatek przeważnie będą wyższe niż przed przerwą w spłacie. W takich przypadkach najlepiej jest w związku z tym zwrócić się do banku i spróbować znaleźć inne rozwiązanie danej sytuacji.

Jednym z możliwych rozwiązań długoterminowych problemów spłaty kredytu jest wówczas konsolidacja kredytów. Kiepskim pomysłem jest natomiast próba spłacania rat kredytowych, zaciągając kolejne zobowiązania, w tym tak zwane chwilówki.

Wakacje kredytowe 2021

Wakacje kredytowe nie oznaczają przy tym, że zmniejszą się nasze zobowiązania z tytułu kredytu. Wręcz przeciwnie, najczęściej zapłacimy za nie w ostatecznym rozrachunku nawet więcej niż bez korzystania z przerwy w spłacie kredytu, ponieważ wzrosną odsetki za wydłużony okres kredytowania lub naliczone zostaną inne opłaty dodatkowe.

Istnieją różne rozwiązania w zakresie spłaty tymczasowo zawieszonych rat:

●     wydłużenie całkowitego okresu kredytowania o czas wakacji kredytowych, ●     doliczenie wartości zawieszonych rat do rat pozostałych po wakacjach kredytowych, ●     doliczenie wartości zawieszonych rat do ostatniej raty kredytowej.

Zwykle można przy tym skorzystać z wakacji kredytowych jedynie raz w odniesieniu do danego kredytu, choć zdarzają się w tym zakresie wyjątki. Szczególnym wyjątkiem jest też sytuacja, w której w odniesieniu do danego kredytu skorzysta się dwóch rodzajów wakacji kredytowych – komercyjnych oraz ustawowych.

Wakacje kredytowe - tarcza 4.0

Ustawowe wakacje kredytowe są rozwiązaniem wprowadzonym w czerwcu 2020 roku na mocy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Pozwala ono każdemu kredytobiorcy, który po 13 marca 2020 roku stracił pracę lub inne główne źródło utrzymania, na zawieszenie spłaty rat kredytu bez żadnych opłat. Dotyczy to zarówno kredytów hipotecznych, jak i konsumenckich.

Korzystanie z ustawowych wakacji kredytowych odbywa się na następujących zasadach:

●     Zawieszenie spłaty dotyczyć może tylko jednego kredytu danego rodzaju, np. hipotecznego. ●     Zawieszenie spłaty dotyczyć może jedynie kredytów wziętych przed 13 marca 2020 roku, których koniec okresu kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty. ●     Kredytobiorca sam decyduje o chęci zawieszenia spłaty kredytu na czas od jednego do trzech miesięcy. ●     Z zawieszeniem spłaty kredytu nie mogą wiązać się żadne opłaty ani dodatkowe odsetki, oprócz opłat za ubezpieczenie związane z kredytem.

Ustawowe wakacje kredytowe

Skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych może jednokrotnie każdy prywatny kredytobiorca. Jeżeli kredytobiorca spełnia wszystkie ustawowe warunki, jego bank nie może mu odmówić udzielenia takich wakacji.

Skorzystanie z ustawowych wakacji kredytowych wygląda następująco:

●     Kredytobiorca składa do swojego banku wniosek o ustawowe wakacje kredytowe. ●     Bank w ciągu 14 dni potwierdza mu otrzymanie wniosku i zawieszenie wykonywania umowy kredytowej. ●     Jeżeli z danym kredytem związane było ubezpieczenie, bank informuje o wysokości składki ubezpieczeniowej wymaganej w czasie ustawowych wakacji kredytowych. ●     Całkowity okres kredytowania ulegnie wydłużeniu o czas trwania wakacji kredytowych.

Kredytodawca nie jest zobowiązany do dokumentowania utraty swojego głównego źródła utrzymania – wystarczy jego deklaracja w tym zakresie. Należy jednak pamiętać, że złożenie nieprawdziwej deklaracji może wiązać się w tym przypadku z pociągnięciem do odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Komercyjne wakacje kredytowe

Oprócz ustawowych wakacji kredytowych banki oferują również komercyjne wakacje kredytowe. Są to wakacje kredytowe oferowane na innych zasadach niż te przewidziane ustawą antycovidową. Oznacza to, że banki mogą m.in. pobierać za nie dodatkowe opłaty oraz elastycznie ustalać długość trwania zawieszenia spłaty kredytu – zdarzają się nawet oferty 12-miesięcznych komercyjnych wakacji kredytowych.

Oferowanie komercyjnych wakacji kredytowych nie jest jednak obowiązkowe i banki same decydują o tym, czy i w jaki sposób je proponują. Tym samym, inaczej niż w przypadku ustawowych wakacji kredytowych, bank nie jest również zobowiązany do uznania złożonego przez kredytobiorcę wniosku o takie wakacje.

O szczegółowe informacje na temat komercyjnych wakacji kredytowych należy zwracać się do swojego banku – o ile ma on taką usługę w swojej ofercie.

Skorzystanie z komercyjnych wakacji kredytowej nie odbiera przy tym kredytobiorcy możliwości skorzystania również z ustawowych wakacji kredytowych. Wniosek o wakacje ustawowe można złożyć nawet w czasie trwania wakacji komercyjnych – wówczas bank zobowiązany jest do przerwania trwających wakacji komercyjnych.

Wakacje kredytowe a nowy kredyt

Niespłacanie rat kredytowych w terminie zwykle jest odnotowywane przez instytucje finansowe i może skutkować niemożnością wzięcia nowego kredytu w przyszłości. Obawy tego typu pojawiły się również w odniesieniu do wakacji kredytowych.

Jednak skorzystanie z wakacji kredytowych, zarówno ustawowych jak i komercyjnych, nie ma negatywnego wpływu na historię kredytową. W Bazie Informacji Kredytowej (BIK) zostanie odnotowane porozumienie z bankiem dotyczące zawieszenia spłaty określonej liczby rat kredytowych, w związku z czym nie zostaną one uznane za zaległości w spłacie.

Tym samym kredytobiorca nie musi się obawiać, że skorzystanie z wakacji kredytowych negatywnie wpłynie na jego zdolność kredytową w przyszłości.

Wakacje kredytowe a karencja w spłacie kredytu

Oprócz komercyjnych wakacji kredytowych banki oferują również karencję w spłacie kredytu. Oba rozwiązania polegają na odroczeniu spłaty kredytu o określony w umowie z bankiem czas, a następnie powrót do spłacania kredytu na wcześniej uzgodnionych warunkach, nie są one jednak identyczne.

O ile wakacje kredytowe oznaczają, że przez ustalony czas kredytobiorca nie musi spłacać bankowi ani złotówki, o tyle w przypadku karencji w spłacie kredytu cały czas musi on spłacać część odsetkową rat kredytowych. Karencja dotyczy bowiem jedynie części kapitałowej tych rat, a więc tej części, która stanowi spłatę pożyczonego kapitału.

Oba rozwiązania mają tym samym swoje wady i zalety. W czasie wakacji kredytowych ulga finansowa dla kredytobiorcy jest większa, jednak wydłużenie czasu spłaty kredytu może powodować wzrost odsetek a tym samym wzrost całkowitej kwoty do spłacenia. W czasie karencji ulga finansowa jest mniejsza, jednak wysokość zobowiązania kredytowego nie ulega zwiększeniu.

Źródło:

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe Ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16859

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na Chiny w wysokości 125 procent. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw.

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Źródło:
Reuters

"Wykorzystajmy jak najlepiej następne 90 dni" - tak na portalu X decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie pauzy w dodatkowych cłach skomentował w środę wieczorem premier Donald Tusk.

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Reuters

- Ludzie się trochę wystraszyli, trochę się bali - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump, uzasadniając decyzję o 90-dniowym wstrzymaniu wyższych ceł dla większości państw. Stwierdził przy tym, że trzeba być elastycznym.

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Źródło:
PAP

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, stwierdził, że sieci handlowe osiągają "nadmiarowe zyski" ze sprzedaży jaj i masła. Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej zapowiedział, że chce w tej sprawie spotkać się z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

Źródło:
PAP

Unia Europejska podjęła decyzję o nałożeniu ceł w wysokości do 25 procent na amerykańskie towary w odwecie za taryfy nałożone przez USA na stal i aluminium.

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Źródło:
PAP

- Nie chcemy otwartej konfrontacji z USA i z prezydentem Donaldem Trumpem w sprawie ceł - zadeklarował premier Han Duk Su, pełniący obowiązki prezydent Korei Południowej. W wywiadzie dla CNN podkreślił też, że Seul woli negocjacje i wypracowanie porozumienia z Waszyngtonem.

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Chiny od 10 kwietnia podniosą do 84 procent cła na towary z USA - podał chiński resort finansów. To odwet za ostatnie podniesienie stawki taryf o 50 procent przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Źródło:
PAP, Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP

Amerykańscy sprzedawcy win boją się ceł prezydenta USA Donalda Trumpa, które zaczęły obowiązywać w środę - podał Reuters. Winiarze ostrzegają, że wzrost cen i spadek przychodów mogą przyczynić się do zwolnień i upadku wielu firm.

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Źródło:
Reuters

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej nie będzie dyskutować czy ciąć stopy procentowe, dyskusja będzie dotyczyć raczej tego, o ile je obniżyć i czy to początek cyklu, czy jednorazowe dostosowanie - komentuje członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z Programem I Polskiego Radia. Jego zdaniem do końca roku stopy mogą spaść o 100 punktów bazowych.

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg