TVN24 Biznes | Pieniądze

Co ze zwolnieniem szczepionek przeciw grypie z podatku? Ministerstwo wyjaśnia

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Wiceminister zdrowia o dostawach szczepionek na grypę
Wiceminister zdrowia o dostawach szczepionek na grypęTVN24
wideo 2/6
TVN24Wiceminister zdrowia o dostawach szczepionek na grypę

Projekt został przygotowany i obecnie jego treść jest przedmiotem opiniowania wewnątrzresortowego - poinformowało w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes Ministerstwo Finansów. Wydanie rozporządzenia w sprawie zwolnienia szczepionek na grypę finansowanych przez pracodawcę z podatku resort zapowiadał miesiąc temu.

"Projekt rozporządzenia został przygotowany i wpisany do wykazu prac legislacyjnych Ministerstwa Finansów. Obecnie jego treść jest przedmiotem opiniowania wewnątrzresortowego. Z chwilą skierowania projektu rozporządzenia do uzgodnień zewnętrznych zostanie udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej" - czytamy w odpowiedzi MF na nasze pytania.

Chodzi o zwolnienie z podatku PIT szczepionek na grypę finansowanych przez pracodawcę. O tym, że otrzymywane przez pracowników szczepionki przeciw grypie nie będą opodatkowane, Ministerstwo Finansów informowało w połowie września.

- W trudnym okresie epidemii koronawirusa, solidaryzujemy się ze wszystkimi przedsiębiorcami, którzy zapewniają swoim pracownikom szczepienia wzmacniające odporność na grypę. Takie świadczenia na rzecz pracowników nie będą opodatkowane. Dziękuję wszystkim pracodawcom za tę odpowiedzialną i potrzebną inicjatywę – mówił, cytowany w informacji, minister finansów Tadeusz Kościński. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Szczepionki przeciw grypie

Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, wartość nieodpłatnych szczepień przeciw grypie nie będzie obciążona podatkiem, a podatek wcześniej zapłacony zostanie zwrócony podatnikowi (co do zasady w rozliczeniu rocznym).

Resort wyjaśnił w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes, że "zgodnie z projektem, zaniechanie będzie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych w okresie od dnia 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19".

MF proponuje, aby rozporządzenie weszło w życie z jednodniowym vacatio legis. "Tak aby podatnicy jak najszybciej mogli odczuć korzyść tego rozwiązania" - dodano w przesłanej nam odpowiedzi.

Obecnie wartość tego rodzaju świadczeń (dofinansowanie przez pracodawcę szczepionki) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości