Spadek Polski w podatkowym rankingu. Wyżej m.in. Botswana i Kazachstan, niżej Czechy i Francja

[object Object]
Najważniejsze zmiany w podatkachtvn24bis.pl
wideo 2/2

Polska spadła o cztery miejsca, na 51. pozycję, w rankingu "Paying Taxes" przygotowanym przez firmę doradczą PwC i Bank Światowy. Stało się tak pomimo zmniejszenia szacowanej liczby godzin poświęcanej przez polskich podatników na realizację obowiązków wobec fiskusa. Państwa na wyższych pozycjach w rankingu po prostu szybciej usprawniały system podatkowy.

Wyniki raportu wskazują, że przeciętnie polski przedsiębiorca musiał dokonać w 2016 roku siedmiu płatności podatku (tak jak przed rokiem), poświęcając 260 godzin rocznie na spełnienie wszystkich wymogów podatkowych (poprzednio 271).

Całkowita stopa podatkowa dla Polski wynosi 40,5 proc. (w ubiegłorocznym badaniu wskaźnik ten plasował się na poziomie 40,4 proc.).

Na tle danych dla wszystkich krajów Unii Europejskiej Polska wypada stosunkowo dobrze z liczbą rocznych płatności (średnia dla UE i EFTA to 12).

Nieco większe różnice są widoczne w przypadku liczby godzin spędzonych na sprawach podatkowych (w UE i EFTA 161) oraz całkowitej stopy podatkowej (średnia w UE i EFTA - 39,6 proc.).

- Prosty i przyjazny system podatkowy to niewątpliwie jeden z filarów rozwoju przedsiębiorczości. Ale równie istotnym filarem jest zaufanie do państwa w zakresie skuteczności i możliwości przeciwdziałania patologio - ocenił Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC.

Jak zauważył, ostatnie lata w Polsce to nacisk na walkę z mafiami gospodarczymi: wprowadzenie nowych rozwiązań legislacyjnych i poprawa efektywności kontroli.

- Potrzeba gospodarcza siłą rzeczy wymusiła, że temat uproszczeń systemu podatkowego nie był dotychczas priorytetem. Niemniej jednak sukcesy w walce z patologiami dają dobry fundament, aby zacząć przebudowywać system podatkowy w sposób przyjazny przedsiębiorcom. W nadchodzących latach to właśnie umiejętne upraszczanie podatków powinno być dodatkowym miernikiem sukcesu, który utrzyma korzystny klimat wokół inwestycji i rozwoju gospodarczego - stwierdził Barańczyk.

Pierwsze miejsce w zestawieniu Paying Taxes 2018 zajął – tak jak w poprzednich edycjach – Katar, a ostatnie Wenezuela. Powyżej Polski znalazły się m.in. Kazachstan, Botswana czy Azerbejdżan. Poniżej zaś takie państwa jak Czechy, Francja czy Tajwan.

Średnio podatnicy na świecie spędzają 240 godzin na wypełnienie obowiązków podatkowych i wykonują 24 płatności. Z kolei średnia całkowita stopa podatkowa dla wszystkich przebadanych państw wynosi 40,5 proc.

O raporcie

Raport "Paying Taxes" to coroczne opracowanie firmy doradczej PwC i Grupy Banku Światowego. W tym roku publikacja została sporządzona już po raz dwunasty. Raport opiera się na wskaźniku Paying Taxes Grupy Banku Światowego stosowanym w ramach projektu Doing Business i obejmuje analizę oraz komentarze Banku Światowego oraz PwC.

Raport "Paying Taxes 2018" przedstawia kalkulację wszystkich obowiązkowych podatków i składek, jakie średniej wielkości spółka musiała zapłacić w 2016 roku. Mierzy obciążenia administracyjne związane ze składaniem deklaracji i płaceniem podatków, a także procedurami, które odbywają się po złożeniu deklaracji. Podatki i składki uwzględnione w raporcie obejmują podatek od zysku (tj. podatek dochodowy od osób prawnych), składki na ubezpieczenia społeczne i podatki od wynagrodzeń płacone przez pracodawcę, podatki od nieruchomości, podatki od czynności cywilno-prawnych, podatek od dywidendy, podatek od zysków kapitałowych, podatek od transakcji finansowych, podatki od utylizacji odpadów, podatki od pojazdów i drogowe, oraz inne drobne podatki i opłaty.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości