Druga rocznica zaprzysiężenia rządu Beaty Szydło minęła 16 listopada. Z tej okazji eksperci Grant Thornton, organizacji zrzeszającej niezależne firmy audytorskie, doradztwa podatkowego oraz konsultingu biznesowego, wybrali najważniejsze zmiany w podatkach w ciągu ostatnich dwóch lat.
1. Jednolity plik kontrolny (JPK)
Według ekspertów najważniejszą zmianą okazało się wprowadzenie tzw. jednolitego pliku kontrolnego. Za pomocą JPK podatnicy mają przekazywać organom podatkowym dane: rejestry VAT, wyciągi bankowe, księgi rachunkowe, dane magazynowe, faktury. Rewolucja w raportowaniu umożliwia fiskusowi szybsze i bardziej precyzyjne kontrole. Mniej pracy dla fiskusa oznacza w tym przypadku jednak obowiązki dla przedsiębiorców.
2. Pakiet paliwowy
Celem tzw. pakietu paliwowego było ograniczenie wyłudzeń podatku VAT. Zmiana przepisów szybko przyniosła pozytywny skutek na rynku paliw. W pierwszych trzech miesiącach działania przepisów odnotowano gwałtowny wzrost legalnej sprzedaży benzyny i oleju napędowego.
3. Krajowa Administracja Skarbowa
Powołanie KAS oznaczało połączenie w jednej instytucji administracji skarbowej, celnej i kontroli skarbowej. Zmiana miała przynieść większą płynność w obsłudze podatników oraz mniejszą liczbę kontroli. Z rozmów z podatnikami wynika, że nie odczuli oni zmian w postępowaniu służb skarbowych.4. Obniżenie podatku CIT z 19 do 15 proc.Zmiana dotyczy firm rozpoczynających działalność i takich, których wartość przychodu nie przekroczyła 1,2 mln euro. Obniżona stawka objęła ok. 400 tys. firm.5. Podatek bankowyPodatek obciążający aktywa m.in. banków i ubezpieczycieli. Do września 2017 r. do budżetu wpłynęło z tego tytułu 6,7 mld złotych. Zgodnie z obawami banki przerzuciły część obciążeń wynikających z podatku na klientów. W reakcji na wprowadzenie podatku niektóre banki podnosiły opłaty i prowizje.
Autor: db / Źródło: tvn24bis.pl