Pieniądze

Przegląd prasy: Giganci pod lupą specurzędu. Fiskus chce wycisnąć więcej z podatków

Pieniądze

ShutterstockReforma ma obowiązywać już od 1 stycznia 2016 roku

Plan resortu finansów zakłada, że więcej firm trafi pod opiekę urzędników wyspecjalizowanych we wnikliwym badaniu transakcji dużych podatników – informuje "Puls Biznesu".

Podatnicy z przychodami powyżej 50 mln EUR będą rozliczać się wyłącznie z tzw. strategicznym organem podatkowym, do obsługi największych firm. Ma nim być Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy (I MUS) w Warszawie.

Pod lupą

Dla innych dużych przedsiębiorstw z przychodami wynoszącymi co najmniej 3 mln EUR, właściwych będzie 19 pozostałych wyspecjalizowanych urzędów o zasięgu wojewódzkim. Taki jest plan ministra finansów, do którego przedsiębiorcy i doradcy podatkowi mają pewne zastrzeżenia. Zapowiedziane zmiany nazywają wręcz rewolucją. Podatnicy powinni móc się do niej przygotować, a reforma ma obowiązywać już od 1 stycznia 2016 r.

Kontrola

- Założeniem MF jest skupienie w I MUS pracowników o wysokiej wiedzy specjalistycznej, którzy będą mogli sprawnie kontrolować podatników dokonujących złożonych operacji gospodarczych. Należy liczyć się z tym, że to właśnie ci podatnicy będą w największym stopniu wzięci pod lupę fiskusa - mówi Patrycja Kowalczyk, doradczyni podatkowa z Crido Taxand.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości